آفتاب

بی‌اطلاعی رئیس قوه قضائیه از انصراف یک کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان

بی‌اطلاعی رئیس قوه قضائیه از انصراف یک کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس از انصراف یک کاندیدای حقوق‌دان شورای نگهبان در جلسه گذشته مجلس انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،  محمود صادقی امروز در بیان تذکری در جلسه علنی مجلس گفت: روز رایگیری یکی از کاندیداهای حقوق‌دانان شورای نگهبان قبل از آنکه نوبت به صحبتش پشت تریبون برسد انصراف داد.

وی با بیان اینکه در حق نمایندگان با این کار اجحاف شد، تاکید کرد: این اتفاق مغایر با شأن و حقوق نمایندگان مخصوصا آن‌هایی است که می‌خواستند به این حقوقدان رای دهند. باید حقوقدان از رشته‌های مختلف حقوقی، در شورای نگهبان وجود داشته باشد.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه هم اکنون حقوق‌دان آشنا به حقوق کیفری در شورای نگهبان نداریم گفت: آقای غلامی که انصراف داد چنین تخصصی داشت. رئیس قوه قضاییه هم از انصراف این حقوقدان اطلاعی نداشته است.

وی افزود: رئیس قوه قضائیه باید در جریان قرار می‌گرفت که اگر زودتر این انصراف انجام می‌شد ایشان هم کسی را جایگزین می‌کرد.

این عضو فراکسیون امید مجلس گفت: آقای لاریجانی در همین رابطه نامه‌ای را به شما برای رسیدگی به این موضوع نوشته‌ام. چون این حقوق‌دان اعلام کرده که انصرافش غیر  ارادی بوده است باید این موضوع بررسی شود.

رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد ادامه داد: با اصلاح آیین نامه این الزام صورت گیرد که کاندیداها دو برابر تعداد حقوقدانان معرفی شود که اگر انصرافی هم رخ داد شاهد کاهش کاندیدا نباشیم. این که رئیس قوه قضاییه هم اطلاعی نداشته است قابل تامل است و باید این موضوع بررسی شود.

علی لاریجانی که ریاست جلسه را به عهده داشت در پاسخ به صادقی گفت: اگر پیشنهادی برای اصلاح آیین نامه دارید، ارجاع دهید.

رئیس مجلس گفت: اگر تعداد کاندیداها دو برابر تعداد حقوق‌دانان شود معقول است که در این دفعه ۵ نفر معرفی شد که یک نفر هم انصراف داد و نمایندگان از بین ۴ کاندیدا انتخاب کردند. درباره‌ موضوع انصراف هم باید رسیدگی شود البته در همان جلسه ابتدا به بنده گفته شد که به صورت شفاهی انصراف می‌دهند که نپذیرفتم و گفتم باید انصراف به صورت کتبی اعلام شود.

لاریجانی تصریح کرد: البته که با بنده هم در این باره  مشورت صورت نگرفت با رئیس قوه قضاییه هم مشورت صورت نگرفت. در نهایت هم بنده مطلع نیستم و باید مشورت صورت پذیرد.
کد N2212515

اخبار مرتبط

تازه های خبری