آفتاب

هوندا سیویک از ابتدای تولید تا کنون

هوندا سیویک از ابتدای تولید تا کنون

هوندا سیویک یکی از سدان های مشهور و پرفروش هوندا است که پیشینه ای دیرینه در خط تولید این کمپانی ژاپنی دارد.

این خودرو برای اولین بار در سال 1972 با دو مدل هاچ بک سه در و پنج در وارد بازار ژاپن شد. هوندا سیویک در ابتدای ورود خود به بازار تا 3 سال تقریبا ناشناخته بود. اما پس از ورود به سال 75 میلادی، فروش هوندا سیویک با عدد 102هزار دستگاه در سال تقریبا 3 برابر مقدار اولیه آن در بازار آمریکا شد. از آن سال به بعد در پی پیشرفت های روز افزون هوندا در تولید این مدل محبوب هر سال به میزان خرید و فروش هوندا سیویک افزوده می شود. در سال های اخیر این آمار به 377 هزار دستگاه نیز رسیده است.

تنها با دیدن اعداد و ارقام مربوط به فروش این خودرو در نسل‎های مختلف آن می‎توانید متوجه پیشرفت‎های این خودرو در طول بیش از 40 سال حضورش در بازار جهانی شوید. در ادامه این مطلب نیز قصد داریم نسل‎های مختلف هوندا سیویک را از ابتدا تاکنون مورد بررسی قرار دهیم.


نسل اول هوندا سیویک(1972-1979)

هوندا سیویک در نسل اول خود با یک موتور 1.1 لیتری 4 سیلندر همراه بود. این نسل با مدل های هاچ بک سه در، پنج در و استیشن واگن پنج در اراده می شد. با وجود استایل هاچبکی که داشت اما صندلی های بزرگ آن فضای خوبی را برای سرنشینان جلو و عقب فراهم می کردند. امکاناتی که در این نسل شامل حال سیویک جوان و تازه وارد می شد شامل سیستم تهویه هوا، رادیو و ترمزهای برقی دیسکی جلو است.


نسل دوم هوندا سیویک (1979-1983)

نسل دوم هوندا سیویک با استایلی طویل تر و زاویه دار تر طراحی شده بود. موتور 1.3 لیتری این نسل توانایی تولید 55 اسب بخار و موتور 1.5 لیتری آن توانایی تولید 67 اسب بخار را داشت. علاوه بر این، سه گیربکس متفاوت نیز برای این نسل در نظر گرفته شده بود. یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک برای مدل پایه، یک گیربکس 5 سرعته دستی و یک گیریکس دو سرعته اتوماتیک برای مدل های گران قیمت تر. ارائه تریم های مختلف برای این خودرو باعث شد خرید هوندا سیویک در نسل دوم تقریبا 3 برابر نسل اول آن باشد.


نسل سوم هوندا سیویک (1983-1987)

هوندا بازهم برای این نسل از سدان محبوب و پرفروش خود در بازار آمریکا، ویژگی های جدیدی در نظر گرفته بود. موتور جدید با سیستم تزریق پاششی سوخت هوندا به همراه تکنولوژی 4 چرخ متحرک برای اولین بار در نسل سوم این خودرو رونمایی شد. موتور 1.6 لیتری این نسل توانایی تولید 128 اسب بخار نیرو را داشت. علاوه بر این، در مصرف سوخت نیز پیشرفت های بسیاری دیده می شد. این خودرو در هر 100 کیلومتر در جاده حدود 8.4 لیتر بود.


نسل چهارم هوندا سیویک( 1987-1991)

نسل چهارم این خودرو طراحی بسیار متفاوتی نسبت به نسل های خود داشت. موتور جدید این خودرو نیز به سیستم تزریق سوخت الکترونیکی مجهز شده بود. سیستم تعلیق چرخ های عقب هوندا سیویک در نسل جدید مستقل از چرخ های جلو بود. این موضوع باعث می شد در هنگام رانندگی ضربات وارد شده به خودرو راحت‎تر خنثی شود. به همین دلیل نیز در جدول فروش سالانه این خودرو نیز شاهد افزایش فروش هوندا سیویک نسل چهارم هستیم.


نسل پنجم هوندا سیویک (1992-1995)

طراحی این خودرو در نسل پنجم ایرودینامیک تر شده بود. به دلیل استایل طویل این خودرو و سقف کوتاه آن، نسل پنجم این خودرو با نام سیویک کوپه نیز در بازار جهانی شهرت داشت.


نسل ششم هوندا سیویک ( 1996-2000)

در این نسل نیز مانند نسل های دیگر هوندا سیویک در 6 تریم مختلف ارائه می شد. نسل ششم این خودرو از موتورهای سری D هوندا بهره می برد که با دو حجم متفاوت 1.6 لیتری و 1.8 لیتری ارائه می شد.


نسل هفتم هوندا سیویک ( 2001-2005)

در این نسل برای اولین بار هوندا سیویک وارد رده سدان‎های کامپکت شد و دوباره یک تغییر استایل و زبان طراحی را تجربه کرد که جلوه مدرن تری به این خودرو می داد. سیستم تعلیق جلو در این خودرو نیز از ویشبون به مک فرسون تغییر پیدا کرد. هم چنین این نسل از موتور سریK هوندا بهره می برد.


نسل هشتم هوندا سیویک (2006-2011)

استایلی مدرن و اسپرت، سیستم تعلیق پیشرفته تر، اگزوزهای کرومی و چراغ های جلو و عقب بزرگتر از ویژگی‎های جدید این نسل است که هم چنان دلایل بیشتری برای خرید هوندا سیویک به مردم جهان می داد.


نسل نهم هوندا سیویک( 2012-2015)

نسل نهم این خودرو به تکنولوژی های به روزی مانند سیستم های کمک راننده مجهز شده بود که رانندگی با این خودرو را لذت بخش‎تر از قبل می کرد. سیستم هایی مانند ABS، VSA، EBD از جمله سیستم های کمک راننده این نسل جدید بود. هم چنین سیستم تعلیق مولتی لینک نیز کابین آرام تری برای این خودرو فراهم می کرد.


نسل دهم هوندا دهم ( 2016 تا کنون)

نسل دهم این خودرو بر روی پلتفرم جدید و مدرن جهانی هوندا بنا شده بود. از ویژگی‎های طراحی مدرن این خودرو می توان به سقف فست بک آن اشاره کرد. هم چنین در داخل کابین نیز تغییرات بزرگی مشاهده می شد که کابینی لوکس‎تر را به وجود می آورد.


منبع : ویرلن
کد N2212321

اخبار مرتبط

تازه های خبری