هیچ یکی از ارکان دولت در پرونده نجفی دخالتی نداشتند | از شوک او‌لیه تحریم عبور کردیم

سخنگوی دولت, ربیعی,پرونده محمد علی نجفی,محمد علی نجفی,دادگاه محمد علی نجفی,نشست خبری ربیعی,یارانه نان

سخنگوی دولت گفت: هیچ یکی از ارکان دولت در پرونده نجفی دخالتی نداشتند، بعید می‌دانم از سمت دولت فشاری آمده باشد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار کرد: برای ذینفعان بهزیستی امسال از ۱۰۰۰ به ۲۷۰۰ میلیارد تومان برای مددجویان افزایش بودجه داشتیم.

سخنگوی دولت گفت: امروز در جلسه دولت، آئین‌نامه اجرایی استانداردهای کالا و تجهیرات پزشکی با هدف ارتقای سلامت و بهداشت عمومی تصویب شد.

ربیعی افزود: خوشبختانه بخشی از تولیدات داخلی ما به بازار‌های جهانی ورود پیدا کردند؛ این آیین نامه کمک می‌کند که ما در کالا و تجهیزات پزشکی عدول نداشته باشیم و با کیفیت بیشتری بتوانیم کالا‌ها را ارائه کنیم.

لایحه نحوه فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه و موسسات اعتباری اصلاح شد

سخنگوی دولت ادامه داد: امروز در جلسه هیئت دولت، لایحه نحوه فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه و موسسات اعتباری اصلاح شد؛ به این دلیل که این موسسات مسیر‌هایی را پیش می‌گرفتند که عدم تعادل‌های اقتصادی را به دنبال داشت.

وی بیان کرد: طبق مصوبه امروز هیئت دولت، مقرر شد برای تقویت نقش نظارت بانک مرکزی بر موسسات اعتباری و صندوق‌های قرض الحسنه لایحه در این خصوص به مجلس ارائه شود.

ربیعی تأکید کرد: تقسیمات استانی در استان‌های خوزستان، فارس، اردبیل و همدان در دولت در دستور کار قرار گرفته و در برخی استان‌ها تاکنون ارتقا‌هایی داشتیم.

برای رونق شهرک‌های صنعتی برنامه داریم

وی با بیان اینکه برای رونق شهرک‌های صنعتی برنامه داریم، گفت: در لایحه اصلاح و دائمی‌شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده سهمی را برای شهرک‌های صنعتی پیش‌بینی کردیم.

سخنگوی دولت اذعان کرد: مالیات بر عایدی سرمایه را در دستور کار داریم که مسکن هم بخشی از آن است، اما شتاب زده عمل نمی‌کنیم تا سرمایه از این بخش خارج نشود.

ربیعی افزود: تجارب شخصی من در زمینه برنامه‌ریزی برای مبارزه با فساد، اصلاح زیر ساخت‌ها است. این مسئله، مشکل ۶۰ - ۷۰ ماست، که دولت‌های مختلف نتوانستند این مسائل را سامان دهند.

از شوک او‌لیه تحریم عبور کردیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نگرانی‌هایی که ممکن است در شرایط تحریم بابک زنجانی‌های دیگری به‌وجود آید، گفت: من هم با شما هم‌عقیده هستم و معتقدم تحریم‌ها شرایط بدی را به‌وجود آورده است، واقعا دلیل تورم در ۱۸ ماه اخیر ناشی از جنگ اقتصادی دولت آمریکا بوده است، این تحریم‌ها با تحریم‌های قبل به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. از شوک او‌لیه تحریم عبور کردیم و شرایط خوبی را می‌بینم و تورم ماهیانه به رقم خوبی رسیده است، آرامش نسبی در بازار حاکم شده و تورم شیب کاهنده گرفته است.

وی بیان کرد: حدود چهار ماه کمیته‌های تخصصی از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، صمت، مجلس و مرکز بررسی‌های استراتژیک روی قیمت‌ حامل‌های انرژی کار می‌کنند و نتایج آن در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شد.

ربیعی با اشاره به اینکه امروز عدالت‌های منطقه‌ای مطلوب نیست، گفت: در ساختار جدید اقتصادی تصویب شده تغییر ساختار در درآمدزایی پایدار، هزینه کرد کارا، ارتقای ثبات، توسعه، عدالت و اصلاحات نهادی آمده است و هنوز سهم یک نفر در منطقه خاش با یک تهرانی و اصفهانی یکسان نیست و باید در نظام بودجه ریزی به سمت عدالت برویم.

به هیچ عنوان یارانه نان حذف نخواهد شد

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه حذف سه دهک از دریافت یارانه‌ها از چه زمانی اجرایی خواهد شد، گفت: روز قبل از آیین‌نامه دولت برداشت شد که یارانه نان حذف شده است، که باید بگویم به هیچ عنوان یارانه آرد برای نان حذف نخواهد شد. آنچه در آیین‌نامه به آن اشاره شده است حذف یارانه آرد صنعتی بوده است، همچنین در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده درآمد حاصل از حذف یارانه آرد صنعتی برای خرید گندم از گندمکاران هزینه شود.

هیچ یکی از ارکان دولت در پرونده نجفی دخالتی نداشتند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص اظهارات روز گذشته قاضی دادگاه محمدعلی نجفی که گفته بود برخی دستگاه‌های اجرایی در این پرونده دخالت کردند، گفت: به تفکیک قوا معتقد هستیم. به اینکه دولت در امر قضا دخالتی نکند اعتقاد داریم، هیچ یکی از ارکان دولت در این زمینه دخالتی نداشتند، بعید می‌دانم از سمت دولت فشاری آمده باشد، چون موضوع حقوق انسانی مطرح است و هم مقتوله یک انسان است و باید دستگاه عدالت کار خود را انجام دهد.


باشگاه خبرنگاران
کد N2208049