۱) از آهنگهایی که گفته می شود اولین سرود ملی ایران است،آهنگی است که در دوره قاجار توسط موسیو لومر فرانسوی ( موسیقی دان نظامی اعزامی به ایران) برای پیانو ساخته شده است و یک بار به …

۱) از آهنگهایی که گفته می شود اولین سرود ملی ایران است،آهنگی است که در دوره قاجار توسط موسیو لومر فرانسوی ( موسیقی دان نظامی اعزامی به ایران) برای پیانو ساخته شده است و یک بار به هنگام ورود مظفرالدین شاه قاجار و در حضور وی در پاریس اجرا گردیده است. بعد از مدتها این آهنگ توسط ارکستر ملل ایران در مهرماه ۸۴ در تالار وحدت اجرا گردیده است. برای ذخیره این سرود اینجا کلیک کنید.

۲) به عقیده تعدادی دیگر از تاریخ دانان، سرود "ای ایران" اولین سرود ملی ایران میباشد. این سرود در تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۲۳توسط حسین گل گلاب در تالار دبستان نظامی ساخته شد. یکی از ویژگیهای این ترانه استفاده از کلمات پارسی در متن سرود می باشد. آهنگ این سرود نیز در آواز دشتی توسط روح الله خالقی ساخته شده است. برای ذخیره این سرود اینجا و برای دیدن متن سرود اینجا کلیک کنید. (سمت راست: حسین گل گلاب ، سمت چپ: روح الله خالقی)

۳) بنا بر عقیده برخی دیگر، اولین سرود ملی ایران، آهنگ بی کلام "سلام شاهی" می باشد که توسط یک ژنرال ارتش فرانسه در مدرسه دارالفنون تهیه شد.