پولیپ‌های کولون

بررسی های جدید نشان می دهد که ویتامین D تأثیر بسزایی در جلوگیری از سرطان کولون دارد. سیگار کشیدن بیش از آنچه که انتظار می رود در تشدید اینگونه سرطان مؤثر است.

تحقیقات نشان می دهد که شما می توانید هر روز صبح با خوردن یک عدد آسپرین، یک عدد مولتی ویتامین و یک پیاله غلات فیبر دار به همراه مقداری شیر، به سادگی و بطور قطع خطر ابتلا به سرطان کولون را که دومین سرطان مرگبار در سراسر جهان است، کاهش دهید. اگر می خواهید مصونیت بیشتری در مقابل این نوع سرطان داشته باشید، در روزهای آفتابی نیز مدت ۱۰ دقیقه زیر نور آفتاب پیاده روی نمایید و بخاطر داشته باشید لباسهایی را که مانع نفوذ نور آفتاب به بدن می شوند، نپوشید. همچنین مصرف حداقل ۶۴۵ واحد ویتامین D در هر روز، خطر ابتلا به پولیپهای بدخیم کولون را که منجر به سرطان کولون می شوند در مردان به میزان یک سوم کاهش می دهد. این ویتامین همان فاکتور مغذی است که در یک مکمل مولتی ویتامین و یک استکان شیر یافت می شود. تأثیر دفاعی ویتامین D بیشتر از دیگر ویتامینها است.
ویتامین «د» مانع تکثیر سریع سلولهای گرفتار موجود در مخاط کولون که پیوسته در حال تکثیرند، می شود. بنابراین فرض بر این است دارویی که مانع اینکار شود قادر خواهد بود از جهش سلولی که منجر به سرطان می شود نیز جلوگیری نماید.
در مردانی که روزانه یک آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسین مصرف می کردند یک تأثیر دفاعی مشابه تأثیر دفاعی ویتامین «د» مشاهده گردیده است. در این افراد خطر ابتلا به پولیپهای کولون در حدود یک سوم کاهش یافت. خوردن روزانه مولتی ویتامین که حاوی ۴۰۰ واحد میتامین «د» باشد، خطر ابتلا به پولیپ را در حدود ۲۵ درصد کاهش می دهد. مولتی ویتامین ها دارای مقادیر کافی کلسیم، اسید فولیک، ویتامین E و سلنیوم هستند. مواد موجود در مولتی ویتامین ها در کاهش خطر ابتلا به پولیپ کولون مؤثرند ولی تأثیر آنها به اندازه ویتامین D نیست و برای اینکه مقدار ۶۴۵ واحد ویتامین D تأثیر دفاعی کامل خود را ببخشد باید روزانه یک استکان شیر همراه با مولتی ویتامین صرف شود.
در دهه ۱۹۸۰ بررسیهای دیگری در رابطه با تأثیر ویژه ویتامین D بر سرطان کولون انجام شد و مشخص گردید افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند بیشتر دچار سرطان کولون می شوند. بنابراین میتوان با رساندن میزان ویتامین D خون به سطح نرمال، خطر ابتلا به این سرطان را تا ۵۰ درصد کاهش داد. همه ما می دانیم وجود ویتامین D برای سلامت استخوانها و جلوگیری از رشد غیر طبیعی سلولها لازم است ولی هنوز به ارزش واقعی این ویتامین پی نبرده ایم. چنانچه روزانه ۱۰ دقیقه در معرض نور آفتاب باشید بدون آنکه لباس ضد آفتاب بر تن داشته باشید، می توانید ۲۰.۰۰۰ واحد ویتامین D را جذب کنید. رژیم های غذایی، فاکتورهای ژنتیکی و شیوه های مختلف زندگی در پیشرفت پولیپ های کولون که منجر به سرطان روده و معقد می شوند، مؤثر هستند.
ویتامین D می تواند در لایه های چربی ذخیره شود. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون و سایر سرطانها سعی کنید در ماههای زمستان روزانه یک عدد مولتی ویتامین به همراه ۴۰۰ واحد مکمل ویتامین D مصرف کنید و از کشیدن سیگار و خوردن گوشت قرمز نیز پرهیز کنید. بررسیهای اخیر، تحقیقات گذشته را مبنی بر اینکه اضافه وزن، مصرف مشروبات الکلی و مصرف مکرر گوشتهای چرب می تواند خطر ساز باشد، تأیید می کند. افرادی که در هفته چهار بار گوشت گاو، خوک یا گوسفند را می خورند سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به پولیپ هستند.
بررسیهای گذشته حاکی از این بود که کشیدن سیگار تأثیرات جانبی کمی دارد ولی امروزه مشخص شده که این تأثیرات بسیار عمیق هستند و این خود دلیل دیگری برای ترک سیگار است.