چگونه یک مدیر موفق باشیم؟

چگونه یک مدیر موفق باشیم؟ | چالش اصلی یک مدیر، داشتن کارکنان بی نقص نیست، بلکه سرمایه گذاری روی منحصربه فرد بودن افراد است. آنها افرادشان را بر اساس استعداد انتخاب می کنند و اینکه نقشی که قرار است به این افراد واگذار شود، چقدر ساده یا پیچیده است در این میان اهمیت چندانی ندارد و....

به همین دلیل است که مدیران بزرگ قادرند حتی موضوعات غیرملموسی چون «رضایت مشتریان» و «اخلاقیات کارکنان» را نیز بر اساس دستاوردها و نتایج تعریف و تبیین کنند. با این همه، این به آن معنا نیست که مدیران بزرگ نیازی به توجه کردن به مراحل و گام های مختلف مربوط به کارها ندارند. مسوولیت بنیادین یک مدیر عبارت است از تبدیل استعدادها به عملکرد که برای تحقق این مهم، تعریف یکسری مراحل و گام ها به صورت پلت فرمی برای عملکرد، مفید و ضروری خواهد بود. به طور کلی آنها از قوانینی پیروی می کنند که در اینجا به چهار مورد از مهمترینشان اشاره خواهد شد.
قانون شماره یک: قواعد بازی را زیر پا نگذارید. به عنوان مثال یک بانک را در نظر بگیرید که کارکردهای مختلفی دارد، اما در بلندمدت یک هدف واحد را دنبال می کند و آن مدیریت دقیق و ایمن پول هایی است که توسط مشتریان در بانک به امانت گذاشته شده است. صنعت بانکداری برای اینکه به کارمندان نشان دهد معنا و مصداق «دقیق» و «ایمن» چیست، اقدام به تعریف و تدوین یکسری گام ها و مراحل قانونی می کند. در کنار این قوانین، هر بانکی به صورت مجزا رهنمون ها و دستورالعمل های داخلی خود را تعریف می کند که کارمندان بانک باید به آنها وفادار بوده و آنها را رعایت کنند. با این همه، هستند مدیران بانکی که این چارچوب ها را فراموش می کنند و به کارمندان بانک، قدرت مانور زیادی می دهند که نتیجه این آزادی عمل بیش از حد، از دست رفتن ارزش ها و اعتبار بانک خواهد بود.قانون شماره دو: قواعد انجام کار را استانداردسازی کنید. تجربه ثابت کرده کارمندان باید زمانی مراحل خواسته شده از آنها را رعایت کنند که این مراحل بخشی از استانداردهای شرکت یا صنعت باشند. بنابراین هیچ گاه نباید اهمیت استانداردها را دست کم گرفت. منظور از استانداردها، مفاهیمی همچون زبان، نمادها، قراردادها و مقیاس هاست و اینها در کنار هم DNA تمدن ها را تشکیل می دهند.
وجود استانداردها، به فرآیند یادگیری نیز کمک می کند. به عنوان مثال، وجود استانداردها باعث می شود افراد به راحتی حساب کردن را بیاموزند، چرا که هم دانش آموزان و هم معلمان یکسری استانداردها را می شناسند که برمبنای آنها آموزش و یادگیری اتفاق می افتد. علاوه بر این، استانداردها مقایسه را امکان پذیر می سازند. به عنوان مثال، برای مقایسه ارزش یک شرکت در بازار باید به استانداردهای متداول در آن بازار رجوع کرده و با کمک این استانداردها عملکرد و ارزش شرکت را با سایر شرکت ها مقایسه کرد. استانداردها همچنین کدهایی را تشکیل می دهند که تعاملات افراد با هم بر اساس آنها شکل می گیرد. مدیران بزرگ به خوبی می دانند که اگر بخواهند یک سازمان خلاق و تعاونی بزرگ به وجود آورند، باید در ابتدا مطمئن شوند که کارمندان نیز از کدهای مشابهی استفاده می کنند.
قانون شماره سه: متن را فدای حاشیه نکنید. چند سال پیش که موج نوآوری های کیفی صنعت گردشگری و هتلداری را فرا گرفت، بسیاری از موسسات رزرو هتل برای گردشگران و شرکت های ارائه دهنده خدمات به گردشگران، سعی کردند با نوآوری های مختلف بر رقبای خود غلبه کنند که گاه این رقابت باعث به انحراف کشیده شدن آنها از اهداف اصلی شان می شد. به عنوان نمونه، برخی از این شرکت ها به جای پرداختن به اصل موضوع خدمات رسانی به گردشگران، به دنبال حاشیه هایی بودند که از نظر مشتریان اهمیت چندانی نداشت. یکی از این شرکت ها کارکنان خود را ملزم کرده بود قبل از سه بار زنگ خوردن خط تلفن، باید به آن پاسخ گویند. در این شرکت تمام ساختارهای عملیاتی و حتی سیستم های پاداش دهی بر اساس این معیار مورد بازتعریف قرار می گرفت و در نتیجه آن، کارمندی موفق تر شناخته می شد که به تماس های بیشتری قبل از زنگ سوم تلفن، جواب داده باشد. اما پس از مدتی از اجرای این طرح مشخص شد که مشتریان اصلا اهمیتی به اینکه کارمندان پس از چند زنگ به تماس پاسخ می دهند، نمی دادند، بلکه نکته مهم نحوه پاسخگویی و میزان اطلاعاتی بود که می توانند راجع به تورهای گردشگری از شرکت دریافت کنند و این مثالی شد برای شرکت هایی که به جای پرداختن به اصل و متن، صرفا به حاشیه کار توجه دارند. یکی از اشتباهات بسیاری از مدیران نیز این است که به حاشیه و مسائل جانبی بیش از اصل کار اهمیت می دهند و با تعریف استانداردهای حاشیه ای و کم اهمیت، ذهن و انرژی کارکنان و شرکت را به بیراهه می برند.درحالی که مدیران بزرگ با تمرکز بر اهداف کلان و هسته ای، تمام انرژی و انگیزه کارکنان را به سمت آنها معطوف و استعدادهای منحصربه فرد کارکنان را در جهت آنها هدایت می کنند.
قانون شماره چهار: به جای تمرکز بر جلب رضایت مشتریان، بر جلوگیری از نارضایتی مشتریان متمرکز شوید. تفکر سنتی به ما می گوید باید برای به دست آوردن رضایت مشتریان دستورالعمل های مختلفی صادر کرد و کارمندان را وادار ساخت برای تحقق این هدف، مراحل مختلفی را انجام دهند. حال آنکه مدیران بزرگ با این کار مخالفند و معتقدند طراحی مراحل مختلف و گام های از پیش تعیین شده فقط می تواند از نارضایتی مشتریان جلوگیری کند و بنابراین تمرکز مدیران و کارمندان باید بر پیشگیری و اجتناب از ایجاد و گسترش احساس نارضایتی در مشتریان متمرکز شود. واقعیت آن است که مشتریانی که از کیفیت محصولات و خدمات یک شرکت راضی هستند، در بلندمدت به طرفداران دو آتشه آن شرکت تبدیل شده و تا زمانی که نسبت به این محصولات و خدمات نارضایتی پیدا نکنند، به بهترین و موثرترین مبلغان و بازاریابان آن محصول و خدمات تبدیل می شوند. در واقع، آنها کارمندان بی مزد و مواجب شرکت ها هستند که محصولات و خدمات مطلوبی را در اختیارشان قرار می دهند و کاری می کنند که آنها هیچ گاه احساس نارضایتی نکنند و همین طرفداران هستند که موتور محرکه رشد پایدار شرکت ها به حساب می آیند.