جمعه سیاه به کدام تاریخ اشاره دارد؟ | 17 شهریور 1357

جمعه سیاه به کدام تاریخ اشاره دارد؟ | یکی از اتفاقاتی که تلخی زیادی با خود به همراه داشت، اما تاثیر بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت،تظاهرات مردم تهران در میدان زاله بود. به دلیل کشتار زیاد مردم تهران آن روز را جمعه سیاه نامیدند.

واقعه کشتار مردم تهران در روز 17 شهریور 1357 که «جمعه سیاه» هم نام گرفت، یکی از نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی بود. این واقعه باعث تسریع روند مبارزات انقلابی و به ثمر رسیدن آنها در بهمن 1357 شد. در آن جمعه تاریخی، تظاهرات مردم تهران در میدان ژاله ـ میدان شهدای کنونی ـ تهران، با سرکوب خونین ماموران حکومت محمدرضا پهلوی روبه رو شد.
هر یک از شاهدان عینی این واقعه، از قاب نگاه خود به روایت کشتار مردم در روز 17 شهریور پرداخته و کنار هم قرار گرفتن این خاطرات، تصویر روشنی از واقعیت آن اتفاق ترسیم خواهد کرد. محمدجواد شیرازی، یکی از آن شاهدان است که جانباز و رزمنده دوران دفاع مقدس هم هست. او درباره روز 17 شهریور 1357 به خبرنگار پایگاه اطلا ع رسانی انقلاب اسلامی چنین گفت:
«سلام و درود بر شهیدان 17شهریور. محمدجواد شیرازی هستم، متولد سال 1343 از تهران و اهل محله دولاب، محله مرحوم میرزا اسماعیل دولابی. در حال حاضر در مسجد الشهداء ـ واقع در اتوبان شهید محلاتی ـ فعالیت می کنم؛ محل رفاقت و خاطره ها با شهیدان ابراهیم هادی، ابراهیم حسامی و ده ها شهید و جانباز عزیز دیگر. پدرم از همرزمان شهید نواب صفوی بود و برادرانم نیز از دانشجویان مبارز بودند. به دلیل رشد در چنین خانواده ای، از سال 1355 و به طور جدی از سال 1356 وارد مبارزات انقلابی مانند پخش اعلامیه و کتاب های ممنوعه آن دوران مثل آثار شهید مطهری و دکتر شریعتی شدم.
عصر16 شهریور سال 1357 در خیابان انقلاب فعلی درحال تطاهرات بودیم و شعارهای آخرمان این بود که فردا صبح (17شهریور) ساعت 8 صبح... . شب های قبل در تظاهرات، تعدادی از مردم در میدان ژاله شهید شده بودند. از آن به بعد بود که اسم «میدان ژاله» را «میدان شهدا» گذاشتند. شب رسیدیم خانه. شب قبل از آن، داداش هادی ـ شهید هادی شیرازی ـ را بازداشت کرده بودند و زندان بود.
مادربزرگ مرحومم، بنده خدا حسابی پیگیر اخبار بود! بعد از نماز صبح آمد و گفت که امروز حکومت نظامی اعلام شده. اما کو گوش شنوا!؟ ما به عشق استقلال و آزادی و سرنگونی حکومت ستمشاهی و با اتکا به مدد الهی راهی شدیم.
ساعته 7 صبح روز 17 شهریور بود. با داداش مهدی و رفقا رفتیم سمت میدان ژاله سابق. غوغایی بود! مردم لاستیک ماشین ها را آتش زده بودند و سربازها به حالت آماده باش، زانو زده بودند و خیابان را بسته بودند. ما دقیقاً روبه روی پمپ بنزین و کنار میدان و جلوی جمعیت بودیم. شعار «برادر ارتشی، چرا برادر کشی» فضا را پر کرده بود.
تیر هوایی و گاز اشک آور و دود آتش، تمام منطقه را پر کرده بود. خودم دیدم فرمانده نظامی میدان، فرمان حکومت نظامی و متفرق شدن جمعیت را داد. بعد که دید ملت کوتاه نمی آیند، دستور تیراندازی داد. ناگهان دیدم که یک سرباز، یک گلوله خالی کرد زیرگلوی خودش و افتاد زمین! جمعیت بود که شروع کرد به شعار دادن: «در راه حفظ قرآن، سرباز خودکشی کرد... .» از آن طرف، یک سرباز دیگر همان فرمانده را با تیر زد و انداخت.
همه این اتفاقات، در عرض چند دقیقه اتفاق افتاد و من در تمام این مدت، نظاره گر این حوادث بودم. فضا خیلی شلوغ شده بود. شهید و زخمی همین طور روی هم می افتادند. شعار «می کشم! می کشم! آنکه برادرم کشت» در فضا طنین انداز شده بود. من خودم را پرت کردم در جوی کنار خیابان. به همان شکل تا اول خیابان سقاباشی آمدم. خواستم از کنار در یک تعمیرگاه بالا بیایم که دیدم کنار ی ام تیر خورد و افتاد. لحظات سختی بود.
به هر طریقی بود، خودم را به خیابان ورزشگاه ـ یکی از خیابان های فرعی واقع در خیابان 17 شهریور ـ رساندم. هلی کوپتر از آسمان روی سر مردم آتش می ریخت و تیراندازی می کرد؛ شهید روی شهید... .»
منبع: مریم اسدی جعفری