چرا پشه ها برخی از ما را نیش می زنند و برخی دیگر را نه؟

پشه ها در مقابل انسان ها رفتار یکسانی از خود نشان نمی دهند. چرا پشه ها برخی از ما را نیش می زنند و برخی دیگر را نه؟ خلاف باور عمومی پشه ها طعمه های انسانی خود را بر اساس نوع پوست انتخاب نمی کنند بلکه این طعمه ها بر اساس بوها انتخاب می شوند.

پشه ها یک سیستم بویایی توسعه یافته دارند که از طریق آن، بو را دریافت می کنند. در میان بوهای مورد علاقه این حشرات می توان بوی عرق و دی اکسید کربن را برشمرد. پشه ها اسید لاکتیک، اسید اوریک، آمونیاک و سایر موادی را که در عرق ترشح می شوند، بو می کشند و به آن علاقمندند.

علاوه براین، بدن های گرم تر یا بدن هایی که از آن ها بیشتر دی اکسید کربن خارج می شود مستعد این هستند که مورد حمله پشه ها قرار بگیرند. به طور مثال آدم های چاق، زنان حامله و افرادی که الکل مصرف می کنند در این دسته قرار می گیرند.

منشا برخی بوها ژنتیک است. بعضی بوها هم به دلیل وجود برخی باکتری های خاص در هر انسان وجود دارند. در این بین گروه های خونی هم نقش دارند. افرادی که دارای گروه خونی O هستند، دو برابر بیشتر از افرادی گروه خونی A دارند، قربانی نیش پشه ها می شوند. البته در این بین ۸۵ درصد افراد، ماده ای را از پوست خود ترشح می کنند که نشان دهنده گروه خونی آن ها است اما بدن ۱۵ درصد افراد، این ماده را ترشح نمی کنند و اگر این افراد به طور مثال گروه خونی O هم داشته باشند کمتر طعمه پشه ها می شوند.

از سوی دیگر بعضی پشه ها به رنگ های تیره کشش بیشتری دارند. پس بهتر است در زمان غروب آفتاب، لباس های رنگ روشن بپوشید تا از نیش پشه ها در امان بمانید.