نارضایتی والدین در ازدواج را با صبر برطرف کنیم

در صورت نارضایتی والدین با ازدواج دختر و پسر، سایه این مخالفت همواره بر سر زندگی آن ها باقی می ماند.

حمدرضا کاوه روانشناس گفت: با اشاره به ازدواج هایی که با مخالفت های شدید خانواده ها شروع می شود، اظهار داشت: امروزه فضای سنتی ازدواج تا حد زیادی تغییر کرده و جوانان ترجیح می دهند خود انتخابگر باشند، اما به دلیل پابرجا ماندن بسیاری از سنت ها در خانواده های ایرانی هنوز هم رضایت والدین دختر و پسر جزء ارکان اصلی ازدواج است.

این روان شناس در ادامه بیان کرد: والدین نباید حرف اول و آخر را برای ازدواج دختر یا پسر خود بزنند بلکه باید با نقش حامی آن ها را در تصمیم گیری هایشان راهنمایی کنند.

وی با اشاره به مشکلات ازدواج هایی که با مخالفت والدین شروع می شود، افزود: در این حالت دختر و پسر از هیچ پشتیبانی بهره نمی برند و در صورت بروز هرگونه مشکل اقتصادی یا اجتماعی نمی توانند روی کمک خانواده های خود حساب کنند.

کاوه با اشاره به راهکار خود تصریح کرد: تهدید، پرخاشگری و دعوای دختر و پسر هیچ نتیجه ای جز مخالفت بیشتر والدین در پی ندارد و فقط مخالفت آن ها را تشدید می کند. بنابراین بیشتر سعی کنید در سکوت و آرامش ماجرا را پیش ببرید تا نظر مثبت آن ها را به سوی خود جلب کنید.

این روان شناس در ادامه گفت: بهتر است درباره شخص مورد نظرتان به والدین اطلاعاتی دهید و آنان را ترغیب کنید که فرد را ببینند. دیده ها با شنیده ها متفاوت است، ممکن است آن ها تصور کلی درباره فردی داشته باشند، اما زمانی که او را می بینند شرایط متفاوت می شود.

وی در پایان اذعان داشت: اگر انتخابی خارج از رضایت والدین انجام دادید، تا پایان مسئولیت انتخابتان را بر عهده بگیرید و بهای آن را بپردازید و در صورتی که دعوایی بین شما پیش آمد بر سر هم منت نگذارید.

باشگاه خبرنگاران جوان