تمیزترین شهر جهان کجا است؟

مردم کشورهای مختلف جهان هر ساله روز 22 آوریل (دوم اردیبهشت) را به عنوان روز زمین با هدف افزایش آگاهی و توجه به محیط زیست جشن می گیرند. آلودگی امروزه بزرگ ترین و خطرناک ترین تهدید برای سلامت انسان به حساب می آید. در این گزارش که سازمان سلامت جهانی آن را منتشر کرده است، به تمیزترین شهرهای زمین اشاره می کنیم.

استکهلم، پایتخت سوئد: در پایتخت سوئد طرح سبز اجرا شده است که در نتیجه اجرای این طرح انتشار کربن در این شهر تا 25 درصد از ابتدای دهه نود کاهش یافته است.
ویلنگتون، پایتخت نیوزلند:ویلینگتون شهری است که به داشتن مناظر زیبا و هوای پاک معروف است.


کانبرای استرالیا: شهری آرام و ساکت با تراکم جمعیت پایین که تنها 400 هزار نفر در آن زندگی می کنند.
اوتاوا، پایتخت کانادا:یکی از مهندسان معمار در سال 1950 در این شهر فضای سبزی به مساحت 126 متر مربع و با هدف گسترش فضای سبز طراحی کرده بود.


ادمبر اسکاتلند: این شهر لقب «ریکی پیر» را نیز به خود دارد که لقبی شناخته شده در اسکاتلند است.


مونته ویدئو اروگوئه: شهری است که ساکنان و گردشگران در آن از هوای تازه و تمیز لذت می برند؛ مواردی که بر اساس تحقیقات انجام شده زندگی دوباره به انسان می بخشند.


تالین استونی: شهروندان بسیار کمی در این شهر از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده می کنند.


هلسینکی فنلاند: مقامات هلسینکی به دنبال اجرای طرح حمل و نقل عمومی در این شهر هستند که شهروندان را از استفاده از خودروهای شخصی بی نیاز می کند.


موناکو پایتخت موناکو: شهری که میزبان اغلب مسابقات فرمول یک جهان است و تنها 37 هزار خانوار در آن زندگی می کنند.


مادرید، پایتخت اسپانیا: شهروندان ساکن مادرید ترجیح می دهند تا از خیابان های این شهر برای تفریح و سرگرمی و نه رانندگی استفاده کنند و بر خلاف دیگر شهرهای اسپانیا رستوران ها و کافه ها در خیابان ها و کوچه های این شهر قرار گرفته اند.

ایسنا