چگونه به عنوان رهبر یک تیم موفق باشید

هر شرکت و سازمان با جاهای دیگر تفاوت‌هایی دارد. اما بااین‌وجود نکاتی وجود دارد که رهبران برای موفقیت تیم و نقش خود به‌عنوان رهبر آن باید دنبال کنند.

عادل باشید

به‌عنوان رهبر تیم شما گاهی باید برنامه‌ریزی کرده و وظایف هر فرد را مشخص کنید. شاید شما بعضی از اعضای تیم را بیشتر از دیگران دوست داشته باشید اما نباید برای آن‌ها اولویتی قرار دهید. اگر نمی‌توانید رفتاری عادلانه داشته باشید –اعضای تیم و شکایات آن‌ها راهی برای اندازه‌گیری میزان تلاشتان هستند - از مدیر ارشد خود بخواهید نگاهی به لیست وظایف بیندازد و یا بدون دیدن نام افراد کارها را تقسیم کنید و یا بگویید هر هفته یک نفر اولین کار در لیست را بردارد.


الگو باشید

رهبران تیم کار خود را در کنار اعضای دیگر انجام می‌دهند. اگر شما خبرکشی کرده یا از کار بزنید اعضای تیم احترام خود نسبت به شما را از دست خواهند داد. خود را الگویی از چیزهایی قرار دهید که از اعضای تیم انتظار آن را دارید. پشت سر اعضا صحبت نکنید. وقتی فردی از اعضای تیم پیش شما می‌آید و از کارمند دیگری شکایت می‌کند ببینید واقعاً این قضیه یک مشکل است یا تنها ناله و شکایات بی‌مورد. اگر مشکل واقعی بود به آن رسیدگی کنید در غیر این صورت کاری کنید قضیه همان‌جا تمام شود. اما در هیچ شرایطی شما خبرکشی نکنید.


کارهای سخت را شما هم بردارید

شاید فکر کنید حالا که مدیر شده‌اید دیگر لازم نیست کارهایی که همیشه از آن متنفر بوده‌اید را انجام دهید. اما این‌طور نیست. دقت کنید برنامه‌ی شما طوری باشد که گاه این کارها نیز در آن گنجانده شود. با وجودی که شاید انجام این کار برای شما خوشایند نباشد اما باعث می‌شود اعضای تیم احترام بیشتری برای شما قائل شوند.


تصمیمات سخت بگیرید

شاید شما اجازه استخدام یا اخراج کسی را نداشته باشید اما باید با کسانی که مجوز این کار را دارند همکاری کرده و پیشنهاد‌هایی بدهید. این یعنی ممکن است شما در مصاحبه‌ی کاری برای استخدام کارمندی برای گروهتان شرکت داده شوید. گاهی در این شرایط شما باید قوانین را در مورد فردی از اعضای تیم اجرا کنید که او را دوست خود می‌دانید. گاهی مجبورید یکی از اعضای تیم را از کار تعلیق کرده و به قرارداد او خاتمه دهید.


قانون را دنبال کنید

شاید یکی از اعضای تیم شما به‌تازگی نوزادش متولدشده و از مرخصی قانونی خود استفاده کرده است، این یعنی او بعد از مدتی طولانی دوباره به کار بر خواهد گشت. پس از بازگشت کارمندتان شاید شما بخواهید کارهای سخت‌تر را به او بدهید زیرا برای چند ماه نبوده است. اما این کار شما خلاف قانون است. او از مرخصی قانونی خود استفاده کرده است. اجازه ندهید کارمندان شما بیشتر از زمان مجاز قانون برای شرکت کار کنند. تمامی قوانین را دنبال کنید و اگر جایی سؤالی داشتید از مدیرتان بپرسید.


قوانین شرکت را دنبال کنید

شاید گاهی بخواهید استثنائی در قوانین شرکت قائل شوید اما هرگز بدون تأیید رئیس خود این کار را نکنید. شاید دلیل آن قانون در شرکت برای شما مشهود نباشد اما باید حتماً آن را اجرا کنید تا خودتان و شرکت را از اتهام به تبعیضات غیرقانونی حفظ کنید.


شاد باشید

شاید از نظر شما این کار احمقانه و غیرضروری باشد اما رفتار شما الگویی برای تمامی اعضای گروه است. اگر شما شاد و مثبت باشید این رفتارتان باعث می‌شود تمامی اعضا سخت‌تر تلاش کرده و با هم بهتر رفتار کنند.


اشتباهات اعضا را بپذیرید

اگر می‌خواهید در آخر پیروزی خود را جشن بگیرید از اعضا در زمان بروز اشتباهات حمایت کنید. به یاد داشته باشید اشتباه در هر زمان ممکن است رخ دهد و شما باید آن را رفع کنید، نه اینکه تنها به‌سادگی دیگران را برای آن مقصر بدانید.