اندروید خود را ضد ضربه کنید

گوشی های هوشمند شخصی ترین وسایل ما محسوب می شوند؛ ما آن ها را همه جا می بریم، تصاویر شخصی و خانوادگی را روی آن ها ذخیره می کنیم، یادداشت های مهم مان را روی آن ها ثبت می کنیم و تاریخچه تمامی تماس های ما روی آن ها وجود دارد.

گوشی های هوشمند شخصی ترین وسایل ما محسوب می شوند؛ ما آن ها را همه جا می بریم، تصاویر شخصی و خانوادگی را روی آن ها ذخیره می کنیم، یادداشت های مهم مان را روی آن ها ثبت می کنیم و تاریخچه تمامی تماس های ما روی آن ها وجود دارد. اپلیکیشن های امنیتی زیادی برای اندروید وجود دارد که شاید Lookout یکی از بهترین آن ها باشد. اما اگر علاقه ای به نصب اپلیکیشن های جانبی ندارید با روش هایی ساده می توانید تا حد زیادی امنیت اندروید را بالا ببرید. در این مطلب با ۵ نکته ساده اما موثر برای حفظ شخصی ترین اطلاعات تان که در گوشی خود ثبت کرده اید،آشنا می شوید. به گزارش ایتنا،این روش ها روی بیشتر دستگاه های اندرویدی قابل اجراست.
گوشی یا تبلت خود را ردیابی قفل و پاک سازی کنید

این ویژگی تا سال گذشته تنها با اپلیکیشن های جانبی امکان پذیر بود اما خوشبختانه با عرضه آپدیتی برای Google Play Services می توانید با فعال کردن این سرویس به صفحه Device Manager روی وب مراجعه و یا با اپلیکیشن اندرویدی آن دستگاه های دیگرتان را ردیابی کنید.وقتی دستگاه مفقود شده یا دزدیده شده خود را روی نقشه مشاهده کردید ،می توانید آن را با رمز دلخواهی قفل ، اطلاعات آن را پاک سازی و یا آن را مجبور به زنگ زدن با حداکثر صدا کنید؛ حتی اگر روی بی صدا تنظیم شده باشد.
تأیید هویت دو مرحله ای را فعال کنید

این روش نه تنها، گوشی بلکه از کل اکانت گوگل شما محافظت خواهد کرد. با فعال کردن این سیستم از این صفحه گوگل هر گاه فردی رمز عبور شما را به درستی برای ورود به اکانت گوگل وارد کند، باید یک کد امنیتی را نیز وارد کند که از طریق پیامک، تماس تلفنی خودکار و یا اپلیکیشن مخصوص آن به شما اعلام می شود. به این ترتیب حتی با دانستن رمز عبور گوگلی شما نیز کسی نمی تواند گوشی دزدیده شده تان را که از راه دور قفل کرده اید، باز کند.
حافظه گوشی را رمزگذاری کنید

پیش از این گفتیم که اگر قصد فروش گوشی خود را دارید برای پاک سازی کامل آن یکی از راه های مفید استفاده از رمزگذاری یا Encryption گوشی است. با این روش همچنین هربار که گوشی روشن شود ،ملزم به وارد کردن رمز عبور هستید و حتی اگر سارق با روشی به اطلاعات شما دست پیدا کرد از آن جا که تمامی اطلاعات رمزگذاری شده است، کوچک ترین استفاده ای نخواهند داشت.برای این کار کافی است به تنظیمات اندروید و سپس Security و Encrypt Phone مراجعه کنید. توجه داشته باشید که عملیات رمز گذاری ممکن است بسته به حجم اطلاعات تا چند ساعت نیز به طول بینجامد و اگر آن را متوقف کنید، ممکن است برخی اطلاعات شما از بین برود. پس مطمئن شوید که گوشی شما شارژ کافی دارد و آن را به برق متصل کنید. همچنین یک عیب این روش در گوشی های ضعیف کاهش نسبی سرعت گوشی است.
گوشی را قفل کنید!

ساده ترین روش محافظت از گوشی استفاده از رمز عددی، حروفی و یا رمز الگویی اندروید است. با مراجعه به تنظیمات، Security و Screen Lock این کار را می توانید انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد حدود ۴۰ درصد کاربران از هیچ رمز و قفلی برای گوشی خود استفاده نمی کنند. اگر حوصله وارد کردن رمز را ندارید، می توانید از اپلیکیشن های مخصوصی استفاده کنید که هنگام اتصال به وای فای خانگی و یا اداری به صورت خودکار قفل گوشی را باز می کنند تا تنها در مواقع ضروری مجبور به تایپ رمز باشید. یک نمونه مناسب این اپلیکیشن Unlock with WiFi است که می توانید آن را دانلود و امتحان کنید.
مشخصات صاحب گوشی را به صفحه قفل اضافه کنید

هر کسی که گوشی تان به دستش رسید لزوماً دزد یا هکر نیست و شاید گوشی تان را جایی جا گذاشته باشید و فردی بخواهد آن را به شما بازگرداند. اما اگر با رمزگذاشتن روی گوشی امکان ورود به صفحه مخاطبان را نداشته باشد، طبعاً قادر به پیدا کردن شما نخواهد بود.چاره کار مراجعه به تنظیمات، سپس Security و Owner Info است تا بتوانید در صفحه قفل اطلاعات مفیدی را برای یابنده احتمالی گوشی تان بنویسید.