پنگوئن‌های امپراطور، با پاهای كوچك خود كه در زیر بارش بی‌رحمانه طوفان برف گم می‌شود، در مسیر طولانی سفر در سرزمین‌های یخی، همچنان پیش می‌روند. گویا موانع به ظاهر غیر قابل …

پنگوئن‌های امپراطور، با پاهای كوچك خود كه در زیر بارش بی‌رحمانه طوفان برف گم می‌شود، در مسیر طولانی سفر در سرزمین‌های یخی، همچنان پیش می‌روند. گویا موانع به ظاهر غیر قابل عبور نیز نمی‌تواند این پرندگان مصمم را از ادامه سفر بازدارد. آنها همچنان می‌روند. در این سرزمینی كه هیچ موجود زنده دیگری را یارای ماندن در آن نیست، این امپراطورهای كوچك به سوی میعادگاه خود در حركتند . . .

فیلم مستند "رژه پنگوئن‌ها" (۱) در این مهاجرت زمستانی، پنگوئن‌های امپراطور (۲) را همراهی كرده و حقایقی شگفت‌انگیز از زندگی آنها را به تصویر می‌كشد.

برای ساختن این شاهكار مستند، لوك ژاكه (۳)، كارگردان فرانسوی فیلم به همراه گروهش، یك سال تمام را در سخت‌ترین شرایط سرزمین جنوبگان سپری كردند و نتایج تلاش آنها را در تك تك فریم‌های این فیلم مستند ۸۰ دقیقه‌ای می‌توان مشاهده كرد.

این فیلم، شما را با ابعاد شگفت‌انگیزی از زندگی پنگوئن‌های امپراطور آشنا می‌كند. اینكه آنها بیش از یكصد كیلومتر را از ساحل اقیانوس، بر روی سرزمین‌های یخ‌زده قطبی، پیاده طی می‌كنند تا محل مناسبی برای تخم‌گذاری و رسیدگی به جوجه‌های خود بیابند. و اینكه آنها برای محافظت و گرم نگاه داشتن تخم خود - در دمایی كه به پنجاه درجه سانتی‌گراد زیر صفر هم می‌رسد - باید دو ماه تمام، آن‌را روی پاهای خود نگاه دارند و از غلتیدن آن بر روی یخ‌ها - حتی به مدت چند ثانیه - جلوگیری كنند. در تمامی این مدت، آنها شبانه‌روز در باد منجمد مناطق قطبی جنوبی می‌ایستند و چون هیچ چیزی نمی‌خورند، ممكن است حتی نیمی از وزن بدن خود را از دست بدهند.

اینك فیلم "رژه پنگوئن‌ها" به دومین فیلم مستند پرفروش تاریخ سینما (پس از فارنهایت ۱۱/۹ مایكل مور) تبدیل شده است.

لوك ژاكه، هدف خود را از ساخت این فیلم، حكایت داستانی عنوان می‌كند كه تاكنون ناگفته باقی مانده بود چراكه هیچ كس نبود كه آن را تعریف كند. داستانی شگفت‌انگیز اما واقعی. داستانی كه صدها هزار سال است كه هر زمستان تكرار می‌شود اما تا این زمان، هیچ نسلی از بشر، شاهد آن نبوده است چراكه سرزمین جنوبگان، تاكنون برای انسان، ناشناخته بوده است.

اما لوك ژاكه معتقد است كه اكنون زمان آن فرارسیده كه افسانه این امپراطورهای كوچك بازگو شود، همان افسانه‌ای كه هزاران سال، در قلب سرزمین‌های سپید جنوبگان، پنهان مانده بود . . .

پی‌نوشت:

۱- March of the Penguins

۲- Empror Penguins

۳- Luc Jacquet