هنر جابجا نمودن پیانو

یکی از صحنه های معمول در بسیاری از فیلمها و کارتون ها، مشکل و درگیری در حرکت دادن یک پیانو به یک آپارتمان و یا خانه می باشد. بدیهی است که دیوانگی ها و حماقت های یک فرد در حرکت دادن …

یکی از صحنه های معمول در بسیاری از فیلمها و کارتون ها، مشکل و درگیری در حرکت دادن یک پیانو به یک آپارتمان و یا خانه می باشد. بدیهی است که دیوانگی ها و حماقت های یک فرد در حرکت دادن وسیله ای که ۵ برابر بزرگتر و سنگین تر از خودش است، می تواند صحنه های خنده آوری را ایجاد کند و به عنوان روشی جهت برجسته نمودن صحنه های کمدی در نظر گرفته می شود. اگرچه که در زندگی واقعی، جهت امنیت بیشتر پیانو، جابجایی آن باید توسط یک شخص باتجربه انجام شود. اگر در جابجایی پیانو مسئله فقط وزن آن باشد، تعدادی فرد قوی می توانند این کار را به انجام برسانند. اما مهم است که بدانید، خطر جابجایی یک پیانو فقط به علت وزن آن نیست بلکه شکل پیانو نیز باید در نظر گرفته شود. برای مثال شکل نامتقارن یک پیانوی افقی ایجاب می کند که از تکنیک های ویژه و بخصوصی جهت جابجایی چنین وسیله بزرگی استفاده شود.

جهت حرکت و جابجایی موفق پیانومهارت ، صبر و بردباری مورد نیاز است. معمولا جهت جابجایی پیانو از ابزاری نظیر تخته حمل پیانو استفاده می شود. ابتدا پایه های پیانو جدا می شود، تا حرکت دادن پیانو از درها و راهرو ها آسان تر انجام شود. سپس پیانو از پهلو برروی تخته حمل پیانو قرار می گیرد. تخته حمل حرکت را برروی سطوح آسانتر می کند. هنگام رسیدن به پله، تخته حمل برداشته می شود و به طور آرام و کنترل شده پیانو به سمت پایین حرکت داده می شود. معمولا افرادی که پیانو را جابجا می کنند، ترجیح می دهند بجای اینکه پیانو را به طور عمودی و راست از پله ها جابجا کنند، از ابزاری نظیر جرثقیل و یا قرقره استفاده کنند. زیرا زمانی که قرار است پیانو بیشتر از یک طبقه جابجا شود، حرکت دادن پیانو از پله ها بسیار خطرناک است. امنیت فرد حمل کننده نیز به مخاطره خواهد افتاد، زیرا ممکن است پیانو لیز بخورد و یا سنگین تر از وزن قابل تحمل برای فرد حمل کننده باشد.

حرکت پیانو فقط به معنای جابجایی آن از یک خانه به خانه دیگر نیست. ممکن است پیانو فقط درون همان اتاقی که قبلا بوده است، جابجا شود. بازهم جهت انجام این وظیفه نیاز به یک فرد ماهر و با تجربه درحمل است. حتی حرکت دادن به طول چند مترنیز می تواند به دستگاه آسیب برساند. مهمترین مسئله ای که هنگام جابجایی های کوتاه باید در نظر داشت، پایه های پیانو است، زیرا احتمال شکستن آنها بسیار بالا است. ممکن است یکی از پایه ها به طور ناخواسته در جایی بر روی کف اتاق گیر کند و در اثر نیروی وارده سرانجام بشکند. گاهی یک سطح صاف و یا یک تخته چرخدار زیر پایه های پیانو قرار داده می شود تا حرکت دادن آن ساده تر انجام شود. یا جهت جابه جایی آسانتر، ۵ نفر که قدرت حمل پیانو را دارند، اطراف پیانو قرار می گیرند و آن را بلند کرده و جابجا می کنند. پیانو باید به قدری از زمین جدا شود که اطمینان حاصل گردد که هنگام حمل، فشاری برروی پایه ها وجود ندارد.

ممکن است قرار باشد یک پیانو از یک کشور به کشور دیگری حمل شود. به علت وجود مراحل مختلف در این امر، این نوع حمل بسیار پیچیده خواهد بود. ابتدا باید یک فرد با تجربه در حمل، پیانو را درون وسیله باربری که قرار است پیانو را به کشور مقصد ببرد، قرار دهد. زمانی که پیانو به کشور مقصد رسید، خریدار باید تمامی مبالغی که جهت سند ها و مدارک لازم توسط کشور مربوطه تعیین شده است بپردازد. همچنین خریدار هنگام رسیدن پیانو به مقصد باید شخصا حضور داشته باشد تا جهت تحویل آن امضا بدهد. در غیر این صورت پیانو به انبار می رود که هزینه بالایی را در بر خواهد داشت.

به طور کلی، حمل و جابجایی پیانو باید به یک فرد با تجربه واگذار شود. اتفاقات زیادی وجود دارد که می تواند هنگام حمل برای پیانو به وجود بیاید و هزینه های بالایی را برای صاحب بی تجربه پیانو به بار بیاورد. صاحب پیانو مسئولیت های زیادی در جهت مراقبت از پیانو دارد. صاحب پیانو می تواند با بیمه کردن آن اتفاقات احتمالی که ممکن است هنگام حمل برای پیانو پیش بیاید پوشش دهد. همچنین صاحب پیانو باید مطمئن شود که محل نگهداری جدید پیانو مناسب باشد.