جوان ترین و مسن ترین برگزیدگان دوره های پیشین جشنواره فیلم فجر

جشنواره بین المللی فیلم فجر جشنواره ای سینمایی است که از سال ۱۳۶۱در دهه فجر هر سال در تهران برگزار می شود. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد …

جشنواره بین المللی فیلم فجر جشنواره ای سینمایی است که از سال ۱۳۶۱در دهه فجر هر سال در تهران برگزار می شود. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا شده است. جشنواره تا سال ۱۳۷۴ فقط به تولیدات سالانه سینمای ایران می پرداخت. از سال ۱۳۷۴ جشنواره به صورت بین المللی برگزار می شود و علاوه بر سینمای ایران، در بخش بین الملل به بررسی فیلم هایی از سینمای جهان می پردازد. در بخش های رقابتی این جشنواره، شرکت کنندگان برای کسب جایزه مخصوص که «سیمرغ بلورین» نام دارد با هم رقابت می کنند. طی سالیان اخیر مسابقه های سینمای مستند و فیلم کوتاه به بخش سینمایی ایران اضافه شده است. به نقل از ویکی پدیا به بررسی جوان ترین و مسن ترین برگزیدگان دوره های گذشته جشنواره فیلم فجر می پردازیم.

آمار برندگان جایزه سیمرغ

«پرویز پرستویی» نخستین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. او در ۲۸ سالگی برای بازی در فیلم «دیار عاشقان» از دومین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۲ سیمرغ دریافت کرد.«گلشیفته فراهانی» جوان ترین بازیگری است که سیمرغ را به خانه برده است او در ۱۴ سالگی برای بازی در فیلم «درخت گلابی» سیمرغ شانزدهمین جشنواره فیلم فجر را در سال ۱۳۷۶ در بخش بین الملل دریافت کرد.

«مهدی اسدی» در سن ۱۲ سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار از آن خود کرد تا در دوره چهارم (۱۳۶۴) جوان ترین بازیگری باشد که تاکنون روی سن رفته است.از دوره سوم (۱۳۶۳) تا دوره ششم (۱۳۶۶) سن تمامی برندگان سیمرغ بالای ۴۰ سال بوده است. از دوره شانزدهم (۱۳۷۶) تا بیست و سوم (۱۳۸۳) حداقل یک بازیگر زیر سی سال بوده که سیمرغ گرفته است.جوان ترین بازیگری که سیمرغ نقش اول را به دست آورد حسین عابدینی است. او برای بازی در فیلم «باران» در ۲۰ سالگی سیمرغ دوره نوزدهم (۱۳۷۹) را به خانه برد.«بهرام رادان» هم با گرفتن سیمرغ دوره بیست و دوم (۱۳۸۲) برای فیلم «شمعی در باد» دوم است. جوان ترین بازیگر زنی که سیمرغ بازیگر اول را گرفت «ترانه علیدوستی» است. او در سن ۱۸ سالگی برای بازی در فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» سیمرغ دوره بیستم (۱۳۸۰) را دریافت کرد.«باران کوثری» در ۲۲ سالگی در دوره بیست و پنجم ۱۳۸۵، «میترا حجار» در سن ۲۳ سالگی در دوره هجدهم ۱۳۷۶، «رویا نونهالی» در سن ۲۴ سالگی دوره هفتم ۱۳۶۷ و «مینا لاکانی» در سن ۲۵ سالگی در دوره سیزدهم ۱۳۷۳ در رده های بعدی قرار دارند.زنده یاد «رقیه چهره آزاد» در سن ۸۱ سالگی برای بازی در فیلم «مادر» سیمرغ گرفت و مسن ترین برنده این جشنواره بزرگ سینمایی است.