> دانستنی های هنر | موسیقی
آفتاب

دانستنی های موسیقی

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۶۷۷ دانستنی

۲۶ فوریه ۱۹۳۲ داستان زندگی مردی که بعدها او را "مرد سیاه پوش" لقب دادند، آغاز شد. این لقب را وامدار لباس های سیاه رنگی بود که بر تن می کرد.

محمد رضا شجریان استاد آواز ایران در پیامی که به مناسبت نوروز و آغاز سال نو پخش کرد با چهره ای متفاوت ظاهر شد.

موضعگیری‌هایش با دیگران فرق داشت. مثل خودش فکر می‌کرد. مثل خودش حرف می‌زد. بی‌پروا و راحت. بدون ترس از طرد شدن. سال‌ها بود این‌گونه حرف می‌زد و این‌گونه می‌زیست و طبیعی هم بود که تنها باشد.

این روزها همه جا صحبت از کتاب و کتابخوانی است و به‌لطف برپایی نمایشگاه، بازار گشت و گذار فرهنگی حسابی گرم شده است.

هنوز هم نامش یادآور قطعات ماندگار و زیبایی است که خلق کرده است. رسوای زمانه، امشب در سر شوری دارم و بسیاری قطعات دیگر که با نام هنرمند و آهنگساز ایرانی زنده یاد همایون خرم گره خورده‌اند و این هنرمند را در دل‌های ما جاودانه کرده‌اند.

این هفته آثار مختلفی در ژانرهای مختلف منتشر شده است که بهترین گزینه برای انتخاب یک موسیقی شنیدنی است، موسیقی‌هایی که می‌تواند در هیاهوی روزمره، انسان را به آرامش دعوت کند.

کار جهان همان میهمان بودن و رفتن است و چه باور خیامی داشت و چه خلاف آن؛ نوبت رفتن است و سلسله جنبان هستی هم یک به یک را به سرای عدم می‌برد و انگار تنها همان آوا و ترانه است که بازمی ماند.

مقوله «زیرزمینی» در تمام دنیا به گروه‌هایی گفته می‌شود که خودشان تمایل دارند به این نام اطلاق شوند. ظاهرا این عبارت یک امتیاز برایشان محسوب می‌شود؛ چون به نظر می‌رسد یک کار متفاوت و چهره‌ای دیگر از موسیقی ارایه می‌کنند که البته کیفیت آن، قابل بحث است.

شهرام ناظری ، شوالیه آواز ایران را می‌توان از تاثیرگذارترین شخصیت‌های معاصر در برقراری ارتباط میان مردم و مولانا دانست. این خواننده موسیقی ایرانی گرچه نوازنده خوبی نیست و اصرار هم دارد که سه‌تار بزند، ولی صدای بی‌نظیری دارد که به باور بزرگانی چون زنده‌یاد داریوش صفوت لحن و حس حماسی‌اش، زیبا، ماندگار و تاثیرگذار است.

فهرست نامزدهای جوایز «گرمی» ۲۰۱۴ در حالی اعلام شد که نام هنرمندان سرشناسی چون «جاستین تیمبرلیک»، «جی زد» و «ریحانا» در چند بخش به چشم می‌خورد.

یکی از مهمترین مشکلاتی که موسیقی ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند نداشتن سالن‌های استاندارد و مناسب برای برگزاری کنسرت است.

دهه ۸۰ را می‌توان دوره درخشش برخی خوانندگان پاپ دانست؛ خوانندگانی که یکی پس از دیگری توانستند با انتشار آلبوم‌هایشان میان مخاطبان، جایی برای خود پیدا کنند و در آسمان این نوع از موسیقی بدرخشند.

مهاجرت برای خیلی‌ها واژه جذابی است و برای آنها که تجربه‌اش را ندارند جذاب‌تر، البته این روزها کم و بیش همه از دشواری‌های آن می‌دانند و دیگر تصویر رویایی گذشته را از مهاجرت ندارند و فکر نمی‌کنند کسی آن طرف دنیا برایشان فرش قرمز پهن کرده است.

حتما به ذهن خیلی‌ها متبادر شده که کدام ساز و با چه ریتمی با عاشورا هم نوا خواهد شد؟ اما در ذهن من این است که کدام آهنگساز؟آیا آهنگساز می‌تواند آنچه که در دل دارد را به زبان ساز روایت کند؟قطعا می‌توان چنین کرد اما نه به آسانی که امروزه در دیگر موضوعات موسیقی آثار تولید می‌شود.

یکی از جنبه‌های ملموس هنر که بازخورد فعالیت‌های آن در حوزه عمومی فرهنگ براحتی قابل بررسی است، موسیقی باکلام بوده که فراگیرترین نوع آن موسیقی پاپ است.

به بهانه سالروز تولد استاد محمدرضا شجریان، دوست و همکار ۵۰ساله و رفیق شفیق و عزیزدل و همین‌طور رییس شورایعالی خانه موسیقی، باید بگویم که بیش از ۵۰ سال است که با او رفاقت دارم و گمان می‌کنم که هر دو ما در این سالیان رفاقت، به فرهنگ اصیل و تاریخ ایران عشق ورزیده‌ایم و در کنار هم و در جوار سایر هنرمندان در خانه موسیقی که خانه عشق است کنار هم مشق عشق کرده‌ایم و سعی بر پاسداری فرهنگ این مرزوبوم داشته و داریم.

حالا چهار سال است که نوایی از سنتور سرو آزاد موسیقی ایران شنیده نمی‌شود و فراق پرویز مشکاتیان چهار ساله شده است. مردی که با سبک نوازندگی و البته ساخت تصنیف‌های به یادماندنی‌اش تا همیشه جایش در موسیقی ایرانی خالی است. فقط ۵۴ سال عمر برای دستانی که وقتی روی سنتور به حرکت درمی‌آمد به معجزه‌ای می‌مانست، زود بود.

اولین آشنایی من با آقای «علی رهبری» به سال‌های ۵۰خورشیدی برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که برادر بزرگم هوشنگ در ارکستر «ژونس موزیکال» ویولن می‌زد و آقای رهبری، رهبری‌اش می‌کرد.

آکوردئون طی سال های متمادی کامل شد. لوله های فلزی که بخشی از این ساز هستند، نخست در چین باستان در سازی به نام چنگ مورد استفاده واقع می شد.

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۶۷۷ دانستنی

وبگردی