> دانستنی های بهداشت | کودکان
آفتاب

دانستنی های کودکان

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۴۶۵ دانستنی

مالیدن چشم کودک خردسال و یا نوزاد چند ماهه یکی از نشانه هایی است که بیانگر نیازی است مهم و باید والدین به آن توجه داشته باشند؛ بدانید که این کار همیشه نشانه خواب آلودگی نوزاد نیست.

اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند. به گفته محققان، شیوع اختلال اوتیسم در پسرها بیش از دخترهاست. در ادامه بخوانید:

جدیدترین تحقیقات می گوید در زنان_بارداری که در معرض فلورراید بیشتری هستند احتمال اینکه فرزندانی با آی کیو کمتر متولد کنند بیشتر است. در ادامه بیشتر بخوانید:

اگر کودک شیر خواره دارید ممکن است متوجه شده باشد که سینه کودک شما خس خس می کند، علت بروز این عارضه درمیان شیرخواران متفاوت است اما اکثرا به علت عفونت های ویروسی اتفاق می افتد. در مکتوب زیر بیشتر بخوانید:

شیردهی به کودک نه فقط برای کودک مفید بوده بلکه به سلامت مادر و کاهش افسردگی بعد از زایمان و کاهش استرس نیز کمک می کند. اما برخی مادران تصور می کنند شیر مادر بهترین غذا برای کودک حتی بعد از دو سالگی است، اما بر اساس تحقیقات جدید مشخص شده شیردهی نوزاد بعد از دو سالگی موجب پوسیدگی دندان در آینده خواهد شد.

اگر سکسکه کودکان بیش از ۲۰ دقیقه به طول بینجامد و یا برای چند روز متوالی تکرار شود حتما باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد آمریکا نشان می دهد هورمون درمانی با اکسی توسین باعث بهبود اختلالات اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم می شود.

محققان یک اسکن مغزی ابداع کرده اند که با 96 درصد دقت می تواند احتمال ابتلای کودکان به اوتیسم را در نوزادی پیش بینی کند.

یکی از مهم ترین دغدغه های مادران از هنگام تولد نوزاد، تغذیه و سلامتی اوست. درست است که موضوع تغذیه بسیار مهم است اما گاهی حواشی آن نیز به اندازه خودش اهمیت پیدا می کند. در این مطلب نکاتی را درباره تغذیه کودک از تولد تا شش ماهگی بررسی می کنیم.

حوادثی که کاملاً قابل پیشگیری هستند، هر سال باعث مرگ بسیاری از نوزادان می شوند. اما والدین می توانند با رعایت این نکات از این مصیبت ها جلوگیری کنند:

کودک در اواخر سن دوساگی موفق به گفتن جملات دو کلمه ای میشود،اما قادر به استفاده از افعال نخواهد بود.چراکه دایره لغات کودک آنقدر وسیع نیست که بتواند از فعل استفاده کند. ؛معصومه معصومی کارشناس علوم تربیتی با اشاره به اینکه فرایند رشد تکلم کودک از 6تا11 ماهگی آغاز وتا 2سالگی به 200کلمه می رسد،اظهار کرد:کودک در اواخر سن دوساگی موفق به گفتن جملات دو کلمه ای میشود،اما قادر به استفاده از افعال نخواهد بود.چراکه دایره لغات کودک آنقدر وسیع نیست که بتواند از فعل استفاده کند

در فرهنگ بسیاری از کشورها دست در بینی کردت عادتی زشت و دور از ادب تلقی می شود. از نظر ما نه تنها این عادت جلوه خوبی ندارد بلکه غیر بهداشتی است. به همین خاطر، دائماً کودکان را از انجام چنین کاری منع می کنیم. حال سؤال این است که دست در بینی کردن واقعاً تهدیدی است برای سلامت کودکان؟

شروع خطر کمبود آهن در کودکان در حدود یک سالگی است. علائم کمبود آهن شامل خستگی، رنگ پریدگی، کج خلقی، کاهش اشتها و ضربان قلب سریع است.

خانم فرشته کریمی زاده گفت: مادران افسرده زمینه بروز مشکلات روحی و جسمی فراوانی از جمله پرخاشگری و گوشه گیری در فرزندانشان را به وجود می آورند

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۴۶۵ دانستنی

وبگردی