> دانستنی های علم و زندگی | علوم پایه
آفتاب

دانستنی های علوم پایه

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۶۳۶ دانستنی

پاره خط چیست؟ | برای فهمیدن پاره خط باید ابتدا تعریف خط را بدانیم. خط مجموعه نقاطی است که بر یک راستا قرار دارند. پاره خط به تکه ای محدود و مشخص از خط گفته می شود. در ادامه به تعریف خط و پاره خط و نیم خط پرداخته شده است.

انشا در مورد صدای باران | باران را فقط نبینیم ، فقط عکسش را نگیریم ، گاهی برویم زیر باریدنش و به صدایش گوش دهیم و نمش را لمس کنیم ...

زلزله در تهران | بررسی ها نشان می دهد که اگر زلزله ای 4 ریشتری در تهران بیاید مناطق جنوبی تهران را به تمامی از دست خواهیم داد.

همانطور که می‌دانید، نور دارای طیفی از انرژی‌ها است مثل نور قرمز، سبز، مادون قرمز، آبی و...؛ در این میان، قسمتی از این طیف وجود دارد که اگر آن را مهار کنید می‌توانید پشت دیوارها و حتی پوست را مشاهده کرد.

بحران بی‌آبی در کشور حالا به جایی رسیده که بر اساس آخرین خبرها سد لار و لتیان فقط برای چند روز تهران آب دارند و این در حالی است که از باران‌های پاییزی امسال هم خبری نیست و با ادامه مصرف بی‌رویه آب در تهران اکنون دیگر آبی باقی نمانده است.

به‌طور سنتی، وقتی اسم روبات می‌آید، افراد یک تکه آهنی سخت و بدون انعطاف را تصور می‌کنند که حرکتی بسیار خشک دارد، اما اخیرا، محققان به خانواده جدیدی از روبات‌ها روی آورده‌اند که انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

شاید یکی دیگر از دروغ‌هایی که مغز به انسان می‌گوید، در مواقعی است که عضوی را از دست داده‌ایم.

محیط‌زیست کشور با چالش های زیادی روبه‌روست، بهره‌برداری از منابع طبیعی کشور بی‌حساب و کتاب انجام می‌شود، حیات وحش کشور وضع مناسبی ندارد، گونه‌های گیاهی زیادی درمعرض خطر انقراض هستند، جنگل‌های شمال، غرب و جنوب کشور با آفت و بیماری‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و تالاب‌ها و دریاچه‌ها یکی پس از دیگری خشک می‌شوند.

بسیاری از دوستداران محیط زیست معتقدند برای نوروز ماهی قرمز نخریم چون شرایط مناسب نگهداری از آنها را نداریم و آنها را تلف می‌کنیم.

اندازه و قد موجوداتی که واقعه وحشتناک انقراض بزرگ را درک کرده‌اند، ممکن است با چیزی که پیش از این تصور می‌شد متفاوت باشد. مطالعات انجام شده توسط کارولین سوگات از دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد اطلاعات به دست آمده ممکن است با پیش‌بینی‌های قبلی موسوم به اثر لی‌لی‌پوت تناقض داشته باشد.

در دنیای پستانداران، بیشتر وظایف برعهده مادران است و مراقبت‌های پدرانه تنها در پنج درصد از گونه‌های مختلف پستانداران دیده می‌شود.

بتازگی محققان طی مطالعاتی در قطب جنوب، متوجه آتشفشانی زیر سطوح یخی شدند که طی زمین‌لرزه‌های شدید در اعماق لایه‌های یخی فعال می‌شود. در نهایت این کشف به سوءظن محققان درخصوص وجود فعالیت آتشفشانی در منطقه غرب قطب جنوب پاسخ داد.

حالا که می‌خواهید یک ساعت‌مچی بخرید، لااقل یک مدل ارزشمند انتخاب کنید.

شاید شما هم بارها از زبان مسئولان، نویسندگان و حتی پژوهشگران شنیده باشید که پژوهش را زیربنای توسعه عنوان و جامعه‌ای را موفق و پیشرفته توصیف می‌کنند که بر مدار نخبگان و شایستگان علمی و پژوهشی بچرخد.

پژوهشگران موسسه فناوری جورجیا موفق شدند با استفاده از ذرات بسیار کوچک اکسید آهن، سلول‌های بنیادی را به درون بدن و در محل مورد نظر وارد کنند.

پدیده عجیبی که در اقیانوس رخ می‌دهد به نام ساحل کاپوچینو شناخته می‌شود. این نام در اصل به قشر ضخیم و کف گونه‌ای اشاره دارد که در ساحل مشاهده می‌گردد...

کارشناسان «مرکز تحقیقات بین‌المللی علوم کشاورزی» در ژاپن و «مرکز بین‌المللی کشاورزی استوایی» در کلمبیا گونه‌ای از چمن را شناسایی کرده‌اند که بومی آفریقا است و در آمریکای لاتین نیز رشد می‌کنند.

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۶۳۶ دانستنی

وبگردی