> دانستنی های علم و زندگی | نجوم
آفتاب

دانستنی های نجوم

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۹۲۷ دانستنی

ماه رمضان امسال چند روزه است | حجت الاسلام علیرضا موحدنژاد، عضو ستاد استهلال ماه مقام معظم رهبری اعلام کرد که ماه رمضان 97، بیست و نه (29) روزه است.

مساحت ایران چقدر است؟ | مساحت کل ایران برابر است با 1873959 (یک میلیون و هشتصد و هفتاد و سه هزار و نهصد و پنجاه و نه هزار)کیلومتر مربع. در ادامه توضیحات بیشتری درباره مساحت کشور ایران بخوانید. هم چنین به کمک عکس روبرو می توانید مقیاسی از بزرگی ایران نسبت به برخی کشورهای اروپایی بدست بیاورید.

درباره تفاوت سیاره و ستاره اطلاعاتی را جمع اوری کنید| همانطور که از نام ستاره و سیاره پیداست، این دو تفاوت هایی با هم دارند که در متن زیر به بررسی این تفاوت ها پرداخته شده است.

ماه گرفتگی امروز چه ساعتی است | امروز 11 بهمن 1396 یک ماه گرفتگی رخ خواهد داد. ماه گرفتگی یا همان خسوف حالتی است که زمین میان خورشید و ماه قرار می گیرد و سایه زمین روی ماه می افتد. در ادامه ساعت ماه گرفتگی امروز ، در مناطق مختلف ایران مشخص شده است...

این روزها صحبت از سیاه چاله ها مورد توجه بسیاری از اخترشناسان و دانشمندان حوزه علوم فضایی است. ذرات مرموز این ساختارها که دنیا را می بلعند و هیچ کس از سرنوشت بعد از آنها خبر ندارد موجب شده تا از جذابیت صحبت درباره سیاه چاله ها هیچ گاه کم نشود. استفان هاوکینگ فیزیکدان برجسته عصر حاضر از جمله چهره های برجسته ای محسوب می شود که نظرات جالب توجهی درباره سیاه چاله ها مطرح کرده است.

من معتقدم گردش و حرکت در کیهان،کهکشانها و ستاره ها و سیارات باعث ایجاد گرانش ودر پی آن زمان نیز شده است.. (منظور از حرکت ، حرکت زمین بدور خورشید ، حرکت منظومه شمسی و در نهایت کیهان است)

تاکنون از شباهت زمین و مریخ اطلاعات بسیاری منتشر شده است. با وجود فاصله این دو سیاره به یکدیگر و البته دمای قابل توجه مریخ، بسیاری از محققان تلاش کرده‌اند این سیاره را به عنوان میزبانی برای انسان‌ها مطرح کنند.

کره ماه مانند عوامل طبیعی زمینی ـ کوه، دریا و جنگل ـ است؛ هر کسی حق استفاده از دریا را دارد، اما نمی‌تواند ادعای مالکیت آن را بکند. سال ۱۳۴۶ ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق روی معاهده‌ای فضایی مذاکره کردند که بر اساس آن هیچ کشوری حق تصاحب و ادعای مالکیت بر وجبی از خاک ماه و هیچ سیاره یا سیارکی در فضا را ندارد.

DE-STAR پروژه‌ای است که برای منحرف کردن مسیر یا سوزاندن و تبخیر سیارک‌هایی که زمین را تهدید می‌کنند، طراحی شده است. این موضوع یک فیلم یا داستان علمی- تخیلی نیست، بلکه ابزاری است که قرار است بزودی به صورت عملی کار خود را آغاز کند. DE-STAR مخفف انرژی هدایت شده هدف‌گیری خورشیدی سیارک‌ها است.‌

در اینجا دوست دارم بیشتر از آنکه درباره «نیل آرمسترانگ» بنویسم، درباره پیامدهای کاری که او بیش از ۴۰سال پیش موفق به انجام آن شد، در جهان فضانوردی امروز صحبت کنم. من در جاهای مختلفی می‌خوانم که از «آرمسترانگ» به‌عنوان فاتح ماه یاد می‌کنند، اما من چندان با این عنوان برای او موافق نیستم.

وقتی موضوع سفر به فضا مطرح می‌شود کمتر کسی به این که ممکن است در فضا غرق شود فکر می‌کند و هرگز از آن نمی‌ترسد، اما این ترس برای لوکا پارمیتانو فضانورد ایتالیایی که بتازگی خارج از فضاپیمای خود راهپیمایی فضایی کرده، بسیار واقعی به نظر رسیده است.

وقتی برای نخستین بار خبرهایی درباره فراخوان طرح بین‌المللی بلند پروازانه سفر بی بازگشت به مریخ اعلام شد، اصلا تصور نمی‌شد این تعداد ماجراجو در این کره خاکی وجود داشته باشد که بخواهند بقیه عمرشان را در مریخ زندگی کنند و همان جا به زندگی خاتمه دهند اما پس از گذشت چهار ماه از اعلام این فراخوان بیش از ۱۶۵ هزار ماجراجو ثبت‌نام کرده‌اند که نخستین گروه از ساکنان آینده مریخ که قرار است چهار زن و مرد از قاره‌های مختلف دنیا باشند، پس از انتخاب شدن و سپری کردن دوره‌های آموزشی لازم، سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی یعنی کمتر از ده سال دیگر راهی مریخ می‌شوند.

روز گذشته دانشمندان علوم فضایی از دو کشف غیرقابل باور از سیارات خارج از منظومه شمسی خبر دادند: یک گوی آتشین از گدازه که طی هشت ساعت و نیم، ستاره خود را دور می زند و دیگر یک گوی متراکم از آهن که هر چهار ساعت و ربع، یک بار، به دور ستاره اش می چرخد.

نخستین‌های دنیای فضانوردی زنان

در این مطلب تعدادی از سیارات خارج از منظومه شمسی را به شما معرفی می کنیم.

یکی از کهن‌ترین پرسش‌های بشر درباره چیستی منشا حیات روی زمین است. به‌دنبال این پرسش‌ها کاوش‌هایی نیز آغاز شده است.

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۹۲۷ دانستنی

وبگردی