> دانستنی های تفریح و سرگرمی | حیوانات
آفتاب

دانستنی های حیوانات

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱۳۰ دانستنی

میمونی که در هنگام باران، عطسه می‌کند و ماهی ۰۳۹;راه رونده۰۳۹; از مجموعه بیش از ۲۰۰ گونه‌ای هستند که در سالیان اخیر در مناطق یخ زده شرقی هیمالیا، طبق گفته‌های گروه حفاظت منابع طبیعی صندوق جهانی طبیعت، کشف شده‌اند.

قبل از شستشو حتماً حیوان را به نحوی که گفته شد برس زده تا هم گره ها باز شوند و هم موهای کنده شده جمع آوری شوند

سگها از طریق پارس کردن با شما و دیگران ارتباط برقرار می کنند و نمیشود از سگ بخواهیم که هرگز پارس نکند.

خزندگان از جمله جانوران ارزشمندی هستند که نقش مهمی را در تعادل چرخه طبیعت به‌عهده دارند. از میان حدود ۲۰۰ گونه خزنده که در کشورمان شناسایی شده، گونه کروکودیل از ارزش خاصی برخوردار است.

تصویر گنگ و مبهمی که پدربزرگ از مرغکی با منقار قلمی، زبان لوله‌ای شکل و پرهایی نیلگون و شفاف بر دیوار کشیده بود، نخستین صفحه آشنایی نوه خردسال وی با دنیای اعجاب‌انگیز پرندگان را ورق زد، اما سرفصل‌های بعدی این داستان را آموزگار مدرسه به این سبب به نظم درآورد که در چشمان پسرک دوازده ساله علاقه به کشف رازهای نهان این مرغ کوچک شهدخوار را دید، پرنده بومی جنوب‌شرق کشور که شاید برای بسیاری، یکی از هزاران جلوه عادی و همیشگی طبیعت باشد.

برای اولین بار دانشمندان انقراض گسترده زنبورهای خانواده Xylocopinae یا همان زنبورهای نجار را که ۶۵ میلیون سال قبل و همزمان با رویداد عظیم انقراض دایناسورها و بسیاری از گیاهان گلدار اتفاق افتاد، مستند کرده‌اند. این یافته‌ها می‌تواند علت کاهش فعلی گونه‌های زنبور عسل را برای ما روشن‌ کند.

سهره طلایی به دلیل پرهای رنگارنگ، درخشان و آواز زیبا، یکی از پرطرفدارترین پرندگان خانگی دنیاست.

در صبح یک روز گرم و نفس‌گیر تابستان، محیط‌بانان پناهگاه حیات‌وحش میاندشت ‌در خراسان شمالی، آب را با تانکرهایی سیار در آبشخورهای مخصوص ریخته و دور می‌شوند.

شاید برای بسیاری، غریبه‌ای خوش آب و رنگ جلوه کنم، اما بی‌تردید در نظر این آدمیزاد که مشتاقانه چشم بر من دوخته و ابزاری عجیب در دست دارد، غریبه نیستم.

من یک محیط‌بان کوچک از منطقه حفاظت شده بافق هستم. قلب لبریز از عشق پدرم به حیات وحش، ارزشمندترین سرمایه‌ای است که از وی برای من به یادگار مانده است.

زیستگاه چکاوک بیابانی یا چکاوک سنگلاخ (همان طور که از نام آن برمی‌آید)، مناطق بیابانی و دامنه صخره‌های کوهستانی است. براساس تفاوت رنگ پرها و اندازه بدن تاکنون ۲۴ زیرگونه از این پرنده در جهان شناسایی شده است.

قضاوت درباره پرنده‌ای که از لانه سایر همنوعان خود نظیر برخی سسک‌ها (گروهی از گنجشک‌سانان)، صعوه‌ها و پیپت‌ها برای تخمگذاری سوءاستفاده می‌کند،کار ساده‌ای نیست.

باربد صفایی مهرو، عکاس، در یک شب تاریک اواخر تابستان در ریگزار های مرزی در منطقه جنگی چنانه در غرب شهر شوش ذل زدن گکوی انگشت شانه‌ای دوریا به دوربین را ثبت کرده است.

خوش‌آوازی در اقصای کیش به حکم فضیلت دل مشتاقی را صید کرد. شاهد مشتاق، نظر بر اوج افکند و مرغک بومی آشفته‌ای دید با شاهپرهای سیاه، عینک قرمز بر چشم و سر و گلویی تیره که گویی اینچنین می‌خواند: «دیدومت» عکاس مشتاق، علیرضا هاشمی بسرعت لحظه را صید کرده و گذشت، اما این مرغک بیقرار با نگاه نگران تنها دور شدن یک غریبه دیگر را از آشیانه‌اش به نظاره نشست.

در جنگل‌های لاهیجان پاسی از شب گذشته و سکوت فضا را پر کرده است. عکاس ماجراجویی که ساعت‌ها به دنبال سوژه مناسب می‌گشته به ناگاه با هیبت درختی پوشیده از خزه و برگ میخکوب می‌شود.

بسیاری از بیماری‌ها از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شوند، اما این روزها بحث سر یک نوع ویروس سرماخوردگی کشنده داغ شده است که به احتمال زیاد از شترها به انسان‌ها منتقل می‌شود.

گریزپای باوقار طبس را اندکی مانده به ظهر یک روز پاییزی گرسنگی غالب آمد، آرام آرام و با صلابت تپه‌ماهورهای پناهگاه حیات وحش نایبندان را درنوردید و قلمرو بکر خود را از نظر گذراند.

یکی از موضوعاتی که همیشه ذهن بسیاری از دانشمندان در حوزه جانورشناسی را به خود مشغول کرده، توانایی بازیابی عضو از دست رفته در برخی انواع گونه‌های جانوران است.

بسیاری از گونه‌های جانوری برای بقا و انجام رفتارهای زیستی خود، محدوده مشخصی به نام قلمرو را انتخاب و از آن حفاظت می‌کنند.

عکاس صاحبدلی در مسیر رجعت از تالاب الندان مازندران به اقبال، ‌ره به سوی سمنان و چشمه‌های آب شور باداب‌سورت برد. آشنایی دید شهره در حسن صوت و زیبایی، مهاجری تابستانی که زردپره سر سرخ می‌خوانندش. این غریبه کوچک گویی حضور عکاس (علیرضا هاشمی ) را احساس‌کرده بود ، چون اینچنین که می‌بینید در اوج می‌خواند.

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱۳۰ دانستنی

وبگردی