> دانستنی های علم و زندگی | علوم انسانی | سیاسی
آفتاب

دانستنی های سیاسی

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۲۷۴ دانستنی

با توجه به اینکه سوریه به عنوان خاکریز مهم در برابر اسرائیل دچار نبردی فرسایشی و تا حدودی تضعیف شده است، احتمالاً درباره آینده آن کشور به نوعی حکومت ائتلافی بر اساس دوستی دیرینه ترامپ با روسیه به تفاهمی خواهند رسید.

در کتاب «پس از هژمونی آمریکا» ذیل بحثی تحت عنوان وضعیت تامین امنیت در جهان پس از سقوط هژمونی ایالات متحده آمده است: «نه آلمان و ژاپن و نه شورای امنیت، هیچ کدام نمی توانند امنیت را در جهان مستقر سازند، بلکه این وظیفه سرنوشت ساز تنها از عهده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» ساخته است».

این روزها کشور درگیر مسائل مختلفی از مذاکرات هسته ای گرفته تا مسائل اقتصادی و تحریم است !

مهم‌ترین و اساسی‌ترین وعده‌های انتخاباتی دکتر روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی معطوف به دو عرصه خزان‌زده‌ی سیاست خارجی و اقتصاد بود که پس از پیروزی در انتخابات شکوهمند ۲۴ خرداد و آغاز به کار دولت یازدهم دو تیم اقتصادی و دیپلماسی دولت به سرعت مشغول کار در این حوزه‌ها شدند تا به وعده ریاست جمهوری جامه عمل بپوشانند.

عدم موفقیت رهبران تل آویو در متقاعد کردن پوتین در سفر اخیر وی به اسرائیل برای همراهی بیشتر با فشارهای غرب بر تهران و دمشق، چندان دور از انتظار نبود.

مسأله اساسی سیاست، لنگ لنگان رفتن توسعه ی نهادهای سیاسی به دنبال توسعه ی اجتماعی و اقتصادی است.

از روزی که جنایات گروهک تروریستی داعش در سوریه و عراق رسانه‌ای شد و برای عده‌ای نیز که در ساده‌انگارانه گمان می‌کردند بحث درگیری شیعه و سنی است روشن شد که این گروهک فرقی بین شیعه و سنی و دیگران قائل نیست

قریب به یک سال است که گروهک تروریستی داعش منطقه را درگیر خونریزی و جنگ کرده است و با اعمال تروریستی خود جان و مال و آسایش ملت‌های خاورمیانه را به مخاطره انداخته است.

این روزها اخبار جنایات تروریستی و در رأس همه تروریست‌های داعش در صدر خبرهای رسانه‌های قرار دارد و رسانه‌های غربی از طرفی سعی در بزرگنمایی این گروهک‌های تروریستی و توجیه حملات هوایی ائتلاف به‌اصطلاح علیه داعش به عراق سوریه دارند

درباره تحولات پاکستان بدون شک ای اس ای و ارتش پشت سر عمران خان و طاهرالقادی قرار دارند به طوریکه ایاز امیر ستون نویس روزنامه جنک پاکستان با عنوان اقدام غیر دموکراسی علیه دموکراسی در ستون ویژه روزنامه به این موضوع اشاره کرده.

ترس انسان را به انجام کارهایی وا می دارد که در پایان فرار رو به جلو، داغ پشیمانی را بر پیشانی انسان خواهد کوبید.

شاید زمانی که کنش صورت گرفته از سوی کنشگر و واکنشی که از سوی واکنشگر صورت می گیرد مطابق با منطق باشد، شخصی که واکنش را صورت داده بتواند ادعاهایی را در مورد چرایی شروع قضایا مطرح کند، ولی زمانی که واکنش هیچ سنخیتی با کنش نداشته باشد طبیعتا حقی برای واکنشگر محفوظ نخواهد ماند تا اعتراضی را در مورد شروع قضایا مطرح کند.

به طور کلی، راهکارهای حل بحران سیاسی سوریه را می‎توان در سه سطح داخلی، منطقه‎ای و بین‎المللی در نظر گرفت.

با شروع جنبش آزادی خواهی و عدالت طلبی در کشورهای عربی، دیکتاتوری‌های منطقه یکی پس از دیگری به ورطه سقوط کشیده شدند.

پیش از این که انقلاب اسلامی به پیروزی برسد، کشورهای در حال توسعه و به اصطلاح در مسیر گذاری چون ایران محل هجوم ایدئولوژی‌های مختلف و متضاد غربی، چون مارکسیسم، کمونیسم، لیبرالیسم و... بود.

کسانی که واژه «داعش» را جعل کرده‌اند ادعا می‌کنند این عبارت مخفف چهار کلمه می‌باشد: دولت اسلامی عراق و شام.

گویی همین یک ماه پیش بود که آن روز باشکوه و سرشار از امید رقم خورد؛ بیست و چهارم خرداد!

برخی دولت‌ها با استفاده از نیروی گروهک‌های شبه نظامی، به عوامل اصلی جنگ سرد جدید مبدل می‌شوند.

نمایش ۱ تا ۲۰ از ۱,۲۷۴ دانستنی

وبگردی