آفتاب

جمعیت ایروان | چرا از سال 2000 تا 2022 ریزش کرده است؟!کشور ارمنستان یکی از کشورهای زیبا و توریستی است و جمعیت ارمنستان از سال 2000 تا 2022 تغییرات جالبی داشته که دلایل آن ناگفته باقی مانده بود.

شهر ایروان که از شهرهای قدیمی جهان به‌شمار می‌رود، سکونت‌گاه افراد زیادی در قدیم بوده است. این شهر پهناور که به‌عنوان پایتخت جمهوری ارمنستان شناخته می‌شود، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده و سالانه گردشگران بسیاری چه به‌صورت زمینی و چه هوایی، به این شهر سفر می‌کنند. همچنین تور ایروان یکی از جذاب‌ترین تورها بوده که در برنامه خود به بازدید از تمام زیبایی‌های ایروان می‌پردازند. از آنجایی‌که کشور ارمنستان با کشورهایی نظیر گرجستان، جمهوری آذربایجان، ایران، جمهوری نخجوان و ترکیه همسایه است، مهاجران بسیاری را پذیرفته که بر جمعیت این کشور و همچنین شهر ایروان افزوده‌اند.


جمعیت شناسی ایروان

ایروان در ابتدا یک شهر کوچک در ارمنستان به‌حساب می‌آمد که پس از به رسمیت شناختن آن به‌عنوان پایتخت، افزایش چشمگیری را در رشد جمعیت شاهد بود. شهر ایروان تا قبل از فروپاشی شوروی، بیشترین جمعیت از ارمنی‌ها را در خود جای داده بود که مهاجران آذری، ایرانی، روسی و... این شهر در آن زمان بسیار اندک بودند؛ اما بعد از فروپاشی شوروی و آغاز جنگ‌های آن، روس‌ها نیز از ارمنستان دور شدند و از تعداد آن‌ها کاسته شد. اکنور کشور ارمنستان و شهر ایوان دارای حداکثر جمعیت ارمنی هستند.

در ابتدا ایروان سکونت‌گاه ارمنی‌ها بوده که بر اثر جنگ‌های بسیار میان کشورهای همسایه، وضعیت ایروان تغییر یافت و اکثر جمعیت را مسلمانان در بر گرفتند. شهر ایروان با مشکلات بسیاری نظیر بیماری و... روبه‌رو بوده که سبب می‌گردید تا از جمعیت آن‌ها کاسته شود یا این‌که جمعیت ارمنی آن شهر به دیگر کشورها مهاجرت می‌کردند؛ اما در سال‌های بین ۱۹۲۱–۱۹۳۶ ارمنی‌هایی که به عراق، ترکیه، ایران و دیگر نقاط مهاجرت کرده بودند به ایروان بازگشتند. همچنین در سال‌های ۱۹۴۶–۱۹۴۸ موج دوم ارمنی‌ها که در کشوهای لبنان، سوریه، رومانی، فلسطین، فرانسه و...سکونت داشتند به سکونت‌گاه اصلی خود رهسپار شدند. پس از بازگشت ارمنی‌ها از اقصی نقاط جهان، شاهد یک شهر و کشور هم‌خون و برادر بودیم. امروزه مردم زیادی از سراسر جهان با تور ارمنستان به این جمعیت پرشور می‌پیوندند و تاریخ و فرهنگ آنها را مرور می کنند و لذت می برند.


درباره ایروان

ایروان که در تقسیمات کشوری تابع و زیرمجموعه هیچ استانی نبوده، در دامنه کوه آرارات بنا شده است. این شهر زیبا و باشکوه با استان‌های کوتایک، آرارات، آرماویر، آراگاتسوتن هم‌مرز بوده که ارتفاع این شهر را چیزی در حدود 900 تا 1300 متر بالاتر از سطح دریا در نظر گرفته‌اند. شهر ایروان یکی از شهرهای مهم ارمنستان به‌شمار می‌رود که از نظر فرهنگی، صنعتی، علمی و... سرآمد و پیشگام محسوب می‌شود. در این شهر شاهد خطوط اصلی راه ‌آهن، منبع پخش و توزیع فراورده‌های کشاورزی، انواع کارخانه و... هستیم. کارخانه‌های موجود در ایروان انواع فعالیت‌ها نظیر تولید لوازم برقی، بافندگی، فرآوری فلزات و...را انجام می‌دهند.

این شهر جذاب و پرهیاهو، آب‌وهوای ملایمی داشته که می‌توان بنابر سلیقه شخصی خود، هر فصل را برای سفر و رزرو تور ایروان انتخاب کرد. هوا در فصل زمستان به 5- درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در فصل بهار و تابستان که هوا معتدل است دمای هوا بین 23 تا 26 خواهد بود که برای گردشگری و مسافرت مناسب است. شهر ایروان مناطق دیدنی و مکان‌های فرهنگی و هنری بسیاری را در خود جای داده که در تور ایروان قابل مشاهده هستند. این جاهای دیدنی جذاب شامل دژ اربونی، میدان جمهوری، کاسکاد ایروان، خیابان شمالی، خانه اپرای ایروان، میدان آزادی، ماتناداران، مسجد کبود، مجسمه مام ارمنستان، آب‌‌نمای موزیکال میدان جمهوری، موزه سرگئی پاراجانف و... می‌شوند.


رشد جمعیت ارمنستان

کشور ارمنستان در سال 2000 میلادی چیزی در حدود 3069591 نفر جمعیت را در خود جای داده بود که با تغییرات ایجاد شده در سال 2005 جمعیت آن به 2981269 نفر رسید. در سال 2010 میلادی جمعیت این کشور به 2 میلیون و 877 هزار نفر افزایش یافته و در سال 2015 میلادی بر تعداد افراد حاضر در ارمنستان افزوده شد و به 2 میلیون و 925 هزار نفر رسید. سال 2018 میلادی این جمعیت دچار تغییراتی شده که تعداد افراد ساکن در این کشور 2 میلیون و 951 هزار نفر اعلام گردید و در حال حاضر جمعیت این کشور 2961982 نفر است.

جمعیت ارمنستان 2022

کشور ارمنستان با وسعت 29743 کیلومتر مربعی و با آب‌وهوای بسیار مطبوع و عالی و همچنین وجود طبیعت بکر و حیرت‌‌آور پذیرای گردشگران و مهاجران بسیاری است. اکثر مردم ارمنستان ارمنی هستند؛ اما ارمنی‌هایی که قصد مهاجرت به دیگر کشورها را دارند، از افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند فزونی یافته‌اند. آمار و ارقام نشان می‌دهند که در سال 2022 میلادی جمعیتی 2961982 نفری در ارمنستان سکونت داشته‌اند؛ اما با آمدن سال جدید تخمین زده شده که جمعیت با افزایش 11133 نفری روبه‌رو است. این میزان از جمعیت در حدود 0.04% کل جمعیت جهان را پوشش می‌دهد.

جمعیت مهاجران ارمنستان

کشور ارمنستان دارای یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جمهوری شوری سابق نسبت به وسعت خود است. در این کشور در حدود 98 درصد از جمعیت حاضر را خود ارمنی‌ها پوشش می‌دهند و دیگر مهاجرانی که در این کشور اقامت دارند از ایزدی‌ها و روس‌ها هستند. ایزدی‌ها با حدود 1.3 درصد و روس‌ها با 0.5 درصد، بیشترین جمعیت مهاجران این کشور به‌حساب می‌آیند.

البته باید توجه داشت که درصد قابل توجهی از خود ارمنی‌ها تمایل به خروج از کشور خود را دارند و سالانه تعداد بسیاری از این کشور مهاجرت می‌کنند. در سال 2000 در حدود 44775 نفر از این کشور خارج شده‌اند و با گذشت 22 سال شاهد بوده‌ایم که 4998 نفر نیز این کشور را ترک کرده‌اند که نسبت به سال 2000 کاهش چشم‌گیری داشته است.

سخن پایانی

ایروان با قدمت و سابقه درخشانی که دارد توانسته سیل حضور گردشگران و مسافران را به سمت خود تجربه کند. مناطق زیبا و طبیعت بکر و ناب این سرزمین باعث شده‌اند تا تورهای ایروان، خود را به این شهر برسانند و افراد زیادی از تورهای لحظه آخری استفاده کنند. ایروان که پایتخت کشور ارمنستان است دچار تغییرات و تحولات بسیاری شده و جنگ‌های بسیاری را به خود دید. در سال‌های بعد از فروپاشی شوری شاهد مهاجرت و دوری کردن ارمنی‌ها از سرزمین خود بوده‌ایم؛ اما با گذشت زمان و آرام شدن اوضاع، ارمنی‌های ساکن فرانسه، ایران، عراق و... به کشور خود بازگشتند که امروزه 97 درصد جمعیت این کشور را ارمنی‌ها تشکیل می‌دهند.