آفتاب

علت‌های روشن نشدن فر برقی چیست؟فر برقی یکی از لوازم مهم در هر آشپزخانه به شمار می‌آید. اما اگر برای پخت غذا متوجه شدید که فر برقی روشن نمی‌شود، با بررسی چند عامل می‌توانید علت روشن نشدن فر را تشخیص و آن را رفع کنید.

اگر در میان انواع برندها، فر برقی داتیس را انتخاب کرده‌اید، هرگز از خرید خود پشیمان نخواهید شد. این فر برقی به دلیل آپشن‌هایی که دارد، می‌تواند پخت هر نوع غذا و یا شیرینی را برای شما سهل و آسان کند. امروزه با تغییر سبک زندگی افراد و دستور پخت‌های جدید، بیشتر غذاها در فر پخته می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت فر برقی یکی از لوازم مهم در هر آشپزخانه به شمار می‌آید. اما اگر برای پخت غذا متوجه شدید که فر برقی روشن نمی‌شود، با بررسی چند عامل می‌توانید علت روشن نشدن فر را تشخیص و آن را رفع کنید. که البته در فر برقی داتیس کمترین مورد خرابی و روشن نشدن گزارش شده است.


 فر برقی

دلایل روشن نشدن فر برقی

بررسی پریز برق و دو شاخه

ساده‌ترین راه برای عیب‌یابی فر برقی، بررسی پریز و دو شاخه فر برقی است. سالم بودن پریز برق را می‌توانید با یک فازمتر یا با دو شاخه یک وسیله برقی دیگر امتحان کنید. به طور مثال دو شاخه مخلوط کن را به پریز بزنید، اگر روشن نشود با یک برقکار تماس بگیرید تا قطعی سیم در پریز برق را برطرف کند.
در برخی از مواقع دو شاخه و سیم فر برقی نیز می‌تواند به علت کشیدگی و یا خمیدگی دچار قطعی شود. با بررسی کامل سیم و دو شاخه، از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر پریز، دو شاخه و سیم هر سه سالم بودند، اینک باید قطعات داخلی فر برقی را مورد بررسی قرار دهید تا به ایراد اصلی برسید.

خرابی مدار الکتریکی

از جمله دلایل روشن نشدن فر برقی خرابی مدار الکتریکی است. به این معنا که انتقال برق به المنت به درستی صورت نمی‌گیرد. زمانی که المنت روشن نشود، فر روشن نخواهد شد. خرابی مدار الکتریکی می‌تواند به دلیل گرمای بیش از اندازه باشد، گرما می‌تواند سیم کشی را از بین برده، در نتیجه در روشن نشدن دستگاه اختلال ایجاد ‌کند.
بیشتر بخوانید: راهنمای خرید گاز صفحه ای داتیس + قیمت روز

پوسیدگی روکش سیم‌های داخلی

پوسیدگی روکش سیم‌های داخلی فر برقی می‌تواند منجر به روشن نشدن دستگاه شود. زمانی که روکش سیم‌ها از بین برود، سیم‌ها می‌توانند به یکدیگر و یا بدنه دستگاه برخورد کرده و اتصال کوتاه ایجاد کنند. اتصال کوتاه می‌تواند منجر به روشن نشدن دستگاه شود. با خرید فر توکار اخوان، یک دستگاه با ضمانت کیفیت قطعات خریداری خواهید کرد.

خرابی ترموستات

در قسمت کنترل پنل فر برقی یک ترموستات قرار دارد که وظیفه اصلی این ترموستات قطع و وصل کردن برق به المنت است. زمانی که ترموستات ایراد پیدا کند دو حالت رخ می‌دهد، یا دستگاه بیش از اندازه گرم می‌شود و یا دستگاه روشن نمی‌شود. از آنجایی که قطعات فر برقی از حساسیت بالایی برخوردار هستند، به دلیل نوسانات برق این امکان وجود دارد که این قطعات سوخته و مانع از روشن شدن فر شوند. در صورت بروز هرگونه ایراد در فر برقی توصیه می‌شود از تعمیرکاران متخصص در همین زمینه کمک بگیرید.خرابی فیوز

فیوزها قطعاتی هستند که در فرهای برقی می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند. زمانی که در اتصال برق اختلالی ایجاد شود این فیوزها هستند که برای جلوگیری از خرابی قطعات دیگر، وارد عمل شده و اتصال برق را به طور کامل قطع می‌کنند. با خرابی هر فیوز، قطعات بخش مورد نظر قطع می‌شود. با توجه به برند و مدل فر برقی، دستگاه می‌تواند از یک یا چند فیوز داشته باشد. تعمیرکار با بررسی تمام فیوزها، فیوز معیوب را شناسایی و تعویض خواهد کرد.

خرابی سنسور دما

یکی از قطعات دیگر در فرهای برقی، سنسور دما است که عملکردی شبیه به ترموستات دارد. زمانی که در دستگاه حرارت زیاد یا کم شود، یک سیگنال به برد الکترونیک ارسال می‌شود تا دما کنترل شود، این سیگنال توسط سنسور دما ارسال می‌شود. با خرابی سنسور دما این امکان وجود دارد که فر برقی روشن نشود.

خرابی المنت

همانطور که اشاره شد حرارت و دما توسط المنت در فر ایجاد می‌شود. زمانی که المنت دچار خرابی شود منجر به خاموش شدن فر برقی خواهد شد. معمولاً المنت‌ها به دلیل قطع بودن سیم‌ها و یا ترک و شکستگی نمی‌توانند به خوبی انجام وظیفه کنند.

خرابی برد الکترونیک

یکی از اصلی‌ترین قطعات در فر برقی برد الکترونیکی است که در صورت خراب شدن، دستگاه روشن نخواهد شد. علت خرابی در برد الکترونیکی می‌تواند ولتاژ ورودی غیر استاندارد و ضربه باشد. با توجه به اینکه علل روشن نشدن فر برقی، بیشتر خرابی قطعات داخلی است، توصیه می‌شود در صورت نداشتن مهارت کافی هرگز به طور خودسرانه اقدام به تعمیر فر برقی نکنید. بهترین راهکار استفاده از تخصص و مهارت تعمیرکاران حرفه‌ای است. آن‌ها در زمان کوتاهی فر برقی را تعمیر خواهند کرد.
سخن پایانی
در کنار برند داتیس، برند اخوان نیز انواع فرهای توکار، روکار و برقی را طراحی و تولید کرده است. با خرید فر توکار اخوان از خدمات پس از فروش این محصول استفاده کرده و در صورت بروز هر گونه ایراد با پشتیبانی این مجموعه تماس بگیرید. اگر تعمیرکار علت‌ روشن نشدن فر برقی را ایراد در قطعات اعلام کند، این مجموعه قطعات معیوب را با قطعات اصل جایگزین خواهد کرد.