آفتاب

آیا شرایط مهاجرت تحصیلی در سال 2023 آپدیت شده است؟گرفتن ویزا تنها مرحله مهاجرت نیست. دانشجویان برای افزایش شانس موفقیت خود در مسیر مهاجرت تحصیلی باید مراحل مختلف آن را بررسی کنند.

در میان تمام روش‌های مهاجرتی، مهاجرت تحصیلی برای جوانان آینده‌دار بهترین انتخاب است. دانشجویانی که در مسیر مهاجرت هستند، علاوه‌بر قوانین مهاجرتی کشور مقصد خود، باید شرایط دانشگاه‌های آن برای پذیرش دانشجوی خارجی را نیز بررسی کنند. به همین دلیل در ادامه این مطلب ابتدا روند مهاجرت تحصیلی و مراحل آن را بررسی کرده و سپس با بررسی بهترین کشورها برای این روش مهاجرتی، می‌بینیم که شرایط آن‌ها در سال 2023 چه تغییراتی داشته است.

مراحل مهاجرت تحصیلی

گرفتن ویزا تنها مرحله مهاجرت نیست. دانشجویان برای افزایش شانس موفقیت خود در مسیر مهاجرت تحصیلی باید مراحل مختلف آن را بررسی کنند. این مراحل عبارت است از:
1.    یادگیری زبان جدید براساس مقصد مهاجرتی
2.    انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی
3.    بررسی و انتخاب دانشگاه‌های موجود
4.    گفت‌وگو با اساتید مربوطه
5.    دریافت توصیه‌نامه از استاد محل تحصیل
6.    تهیه رزومه تحصیلی
7.    نوشتن انگیزه‌نامه یا sop (Statement of Purpose)
8.    تهیه و ترجمه ریزنمرات از دانشگاه قبلی
9.    تکمیل فرم‌های درخواست در وب سایت دانشگاه مقصد
10.    ارسال مدارک در وب سایت دانشگاه
11.    پیگیری نتیجه پذیرش از دانشگاه
در این مرحله، چنانچه با موفقیت در دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شوید، باید نامه پذیرش را دریافت کرده و از سفارت کشور مقصد وقت مصاحبه بگیرید. پس از آن نیز باید نسبت به رزرو بلیط، آماده کردن مدارک سفر و ... برای رفتن به کشور مقصد آماده شوید. این موارد، مراحل کلی و اصلی برای مهاجرت دانشجویان هستند. در مهاجرت تحصیلی می‌توانید جزئیات بیشتر درباره این مراحل و شرایط دقیق‌تر را بررسی کنید. دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور باید ویزای تحصیلی بگیرند که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می‌دهیم.


 مهاجرت تحصیلی

ویزای تحصیلی چیست؟

در مسیر مهاجرتی تحصیلی، قبل از هر چیز باید شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور مقصد خود را بررسی کنید. در واقع اخذ ویزا، یکی از مهمترین مراحل در روند مهاجرت شما خواهد بود. ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزا و نوعی مجوز و تاییدیه است که برای دانشجویان و دانش آموزان خارجی که اپلای تحصیلی دریافت کرده‌اند اجازه سفر، تحصیل، زندگی، تردد و در صورت امکان کار در کشور مقصد را فراهم می‌کند.
کشورهای مختلف ممکن است شرایط متفاوتی را برای اخذ ویزای مهاجرت تحصیلی داشته باشند. در همچنین این شرایط ممکن است هر ساله با تغییراتی همراه باشد. به همین دلیل زمانی که می‌خواهید یک کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید، باید آخرین شرایط و قوانین مربوط به آن را بررسی کنید.

5 کشور برتر برای مهاجرت تحصیلی و شرایط آن‌ها در سال 2023

همانطور که دیدید، در روند مهاجرت تحصیلی، گرفتن ویزا بسیار مهم است. البته معیارهای دیگری نیز برای انتخاب مقصد مهاجرتی وجود دارد. کیفیت سطح زندگی، پایین بودن مخارج برای دانشجویان، امکان کار در طول تحصیل و ...، از جمله مواردی هستند که باید در نظر داشته باشید. بر همین اساس، 5 کشور برتر برای مهاجرت تحصیلی را به شما معرفی می‌کنیم.

1. استرالیا

استرالیا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا را دارد. برای تحصیل در این کشور به اخذ ویزای دانشجویی ساب‌کلاس 500 نیاز دارید. این ویزا به مدت 5 سال اعتبار دارد. در وب سایت موسسه پارسی کانادا به آدرس parsicanada.com می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره تحصیل در استرالیا به دست آورید.
یکی از تغییراتی که در قوانین مهاجرت تحصیلی استرالیا اعمال شده، رفع محدودیت ساعات کاری برای دانشجویان در طول تحصیل است. براساس این شرایط جدید، کلیه دانشجویان در حال تحصیل یا جدیدالورود می‌توانند تا تاریخ 30 ژوئن 2023 بدون محدودیت و تا 40 ساعت در هر دو هفته کار کنند.

2. نیوزلند

کشور نیوزلند نیز که در نزدیکی استرالیا قرار گرفته، یکی از کشورهایی است که به دلیل دانشگاه‌های درجه یک خود شناخته می‌شود. یکی از جذابیت‌های مهاجرت تحصیلی به نیوزلند آن است که برای اخذ ویزای تحصیلی، ارائه مدارک زبان الزامی نیست. در وب سایت رسمی Study in New Zealand می‌توانید آخرین تغییرات و شرایط تحصیل در این کشور را بررسی کنید.


 مهاجرت تحصیلی

3. کانادا

ایرانیان زیادی برای ادامه تحصیل کشور کانادا را به‌عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کرده‌اند. وجود دانشگاه‌های برتر در کنار شرایط نسبتاً ساده اخذ ویزای تحصیلی، از جمله دلایل محبوبیت کانادا است. دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور یک مجوز دریافت می‌کنند که برای 90 روز بیشتر از طول دوره تحصیلشان اعتبار دارد. همچنین دانشجویان خارجی پس از مهاجرت به کانادا در کنار تحصیل می‌توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند.

4. انگلستان

اگرچه نمی‌توان گفت که انگلستان شرایط ساده‌ای برای ویزا دارد، اما در چند سال اخیر شرایط را برای دانشجویان بین‌المللی تسهیل کرده است. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه‌های انگلستان می‌توانند ویزای کار پس از تحصیل دریافت کرده و به مدت 2 سال در این کشور کار کنند.

جمع‌بندی نهایی

زمانی که تصمیم می‌گیرید برای ادامه تحصیل به یک کشور دیگر مهاجرت کنید، بسیار مهم است که آخرین شرایط و قوانین را بررسی کنید. به همین دلیل در این مطلب با بررسی مراحل مهاجرت تحصیلی، شرایط برترین کشورها برای این شیوه مهاجرتی را بررسی کردیم. وکلای مهاجرتی موسسه پارسی کانادا می‌توانند به شما برای بررسی دقیق شرایط کمک کنند. همچنین می‌توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.
پست الکترونیک: info@parsicanada.com
آدرس (دفتر تهران) : خیابان ولیعصر، بین چهار راه پسیان و زعفرانیه، ساختمان آرته دیزاین – پلاک 1574
شماره تماس:  02143000071
آدرس (دفتر تهران) : شهرک غرب، بلوار دریا، خیابان موج تقاطع توحید 3، پلاک ۴

شماره تماس: 02191003558
شعبه کانادا (ونکوور): 2411 Dollarton Hwy, North Vancouver, BC V7H 1W7
شماره تماس:  0016049732176
شعبه اصفهان: خیابان آزادی، خیابان سعادت آباد، هولدینگ پارس پندار نهاد
شماره تماس: 02191300007