آفتاب

وبلاگ چیست؟وبلاگ ها صفحاتی اینترنتی هستند که در موتور جست و جوی گوگل ثبت می شوند و اطلاعات مختلفی در داخل انها درج می گردد. اما بسیاری از کاربران زمانی که از انها استفاده می کنند، از این موضوع مطلع نیستند که این صفحات با وب سایت ها متفاوت اند؛ بلکه آنها را همان وب سایت در نظر می گیرند.

آیا می دانید وبلاگ چیست؟ آیا می خواهید به صورت علمی از وبلاگ اطلاعاتی به دست آورید؟ مسلما همه شما عزیزان تا کنون از وبلاگ ها استفاده کنید و در انجام امور اینترنتی وارد آنها شده اید؛ اما اگر تا کنون نمی دانستید که این صفحات وبلاگ هستند و چه ویژگی هایی دارند با ما همراه بمانید تا به بررسی آن از زوایای مختلف بپردازیم.
وبلاگ ها صفحاتی اینترنتی هستند که در موتور جست و جوی گوگل ثبت می شوند و اطلاعات مختلفی در داخل انها درج می گردد. اما بسیاری از کاربران زمانی که از انها استفاده می کنند، از این موضوع مطلع نیستند که این صفحات با وب سایت ها متفاوت اند؛ بلکه آنها را همان وب سایت در نظر می گیرند. در حالی که وبسایت با وبلاگ تفاوت هایی دارد و باعث شده تا این دو بخش از هم مجزا شوند.

تعریف وبلاگ

وبلاگ در زبان انگلیسی از دو کلمه web به معنای جهانی و log به معنای گزارش روز گرفته شده است و بر اساس معنای آن به صفحاتی گفته می شود که به صورت روزانه و یا هر چند وقت یک بار بر روی آن مطالبی درج می گردد. در واقع مطالبی که بر روی یک وبلاگ قرار می گیرند متفاوت هستند و می توانند در زمینه های گوناگونی باشند.
با توجه به توضیحاتی که در رابطه با وبلاگ ارائه داده شد، میتوان آنها را به دفاتر مجازی تشبیه کرد که در آنها اطلاعات مختلف قرار داده می شوند و حتی امکان الصاق تصویر، ویدیو و یا موسیقی نیز بر روی آنها وجود دارد؛ به همین دلیل ثبت اطلاعات بر روی آن میتواند برای کاربران بسیار جذاب باشد که کاربر از طریق آن میتواند با دیگران در ارتباط باشد و مطالب مد نظر خود را با آنها به اشتراک بگذارد.

انواع وبلاگ چیست؟

وبلاگ ها بر اساس اهدافی که در ساخت آنها وجود دارد و از نظر نحوه مدیریت، دارای انواع مختلفی هستند که انواع آنها عبارتند از: وبلاگ شخصی و وبلاگ گروهی.

وبلاگ شخصی چیست؟

وبلاگ شخصی یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع وبلاگ است که به واسطه یک شخص ساخته می شود و در واقع یک مدیر دارد. این نوع وبلاگ ها بر حسب هدف مدیر آن می تواند موضوع متفاوتی داشته باشد و مطالب گوناگونی را در فضای مجازی منتشر کند. به عنوان مثال: یک وبلاگ شخصی میتواند فضایی برای تبادل مطالب نوشته شده توسط یک نویسنده با مخاطبین او باشد و یا می تواند به منظور ارائه و فروش انواع خدمات کامپیوتری راه اندازی شده باشد. یک هنرمند و سلبریتی نیز می تواند در گوگل وبلاگ شخصی خود را ایجاد کند تا از طریق آن با طرفدارانش در ارتباط باشد و وقایع، عکس و فیلم های خود را در آن با هوادارانش در اشتراک بگذارد.


 
اما مثال ذکر شده تنها در رابطه با دو نوع از کاربردهای وبلاگ شخصی و هدف از راه اندازی آن است و علاوه بر آن موارد بسیار زیاد دیگری نیز می تواند باعث راه اندازی یک وبلاگ شخصی باشد.

وبلاگ گروهی چیست؟

علاوه بر وبلاگ های شخصی با نوع دیگری از آن نیز رو به رو هستیم که به عنوان وبلاگ گروهی شهرت پیدا کرده اند. وبلاگ گروهی همان طور که از نام آن پیدا است، بیش از یک مدیر و موسس دارد و چند نفر با بهره بردن از هدف مشترک در راه اندازی آن دخیل و سهیم هستند.
وبلاگ گروهی نیز بر اساس اهداف و دلایل مختلفی ایجاد می شود که به عنوان مثال میتوان به: اشتراک گذاری فیلم و سریال های جدید، ارائه آرشیو موسیقی، فروش کتاب صوتی، فروش فیلم و سریال و ... باشد.
لازم به ذکر است که کسب سود از این وبلاگ ها به صرف زمان قابل توجهی نیاز دارد و در ابتدای کار ممکن است که سودآوری چندانی از آن ایجاد نشود. علاوه بر آن معمولا وبلاگ ها را برای کسب سود بیشتر به وب سایت ها اتصال می دهند تا نتیجه بهتری از آن به دست اید.

کاربرد وبلاگ چیست؟

همان طور که در بخش های فوق اشاره کردیم، وبلاگ ها علاوه بر آنکه می توانند باعث تعامل بیشتر افراد با مخاطبین خود شوند، کاربردهای دیگری نیز دارند و امکان استفاده از آنها در جهت فروش و سود آوری نیز وجود خواهد داشت. از این جهت مهمترین کاربرد وبلاگ را میتوان از قبیل زیر در نظر گرفت:
•    برقراری ارتباط دو طرفه
•    ارائه مطالب به مخاطبین مورد نظر
•    کمک به بهبود سئو سایت و بهینه سازی آن
•    امکان افزایش دادن بازدید از یک سایت با استفاده از وبلاگ
•    افزایش میزان بک لینک برای وب سایت ها
•    افزایش بازدید از سایت
•    افزایش میزان فروش و سود آوری از وب سایت ها
•    و...

تفاوت وبسایت و وبلاگ چیست؟

با توجه به بخش فوق باید دریافته باشید که وبلاگ و وبسایت با هم متفاوت هستند. در نتیجه اصلی ترین تفاوت وبسایت و وبلاگ را میتوان به شرح زیر در نظر گرفت:
وبسایت ها در مقایسه با وبلاگ ها صفحات رسمی تر و حرفه ای تری هستند که برای راه اندازی آنها به صرف پول نیاز است. در حالی که وبلاگ ها به صورت رایگان ساخته می شوند و هر کسی بدون نیاز به صرف پول می تواند یک وبلاگ راه اندازی کند که به همین دلیل میزان اعتبار و امنیت یک وب سایت نیز از وبلاگ بیشتر است.
آپدیت و به روز رسانی وب سایت ها به صرف وقت بیشتری نیاز دارد و کار تخصصی تری در مقایسه با آپدیت وبلاگ خواهد بود. از طرف دیگر وب سایت ها از تنوع بیشتری در قالب ظاهری برخوردار هستند زیرا در صورتی که صاحبین وب سایت تمایل به استفاده از قالب اماده نداشته باشند امکان ثبت درخواست برای طراحی قالب سایت مطابق با میل خود خواهند بود؛ اما وبلاگ ها فقط از چندین قالب اماده برخوردارند.
لازم به توضیح است که ساختار اولیه یک وب سایت بسیار پیچیده تر از وبلاگ است و اگر در ساخت آن از زبان های برنامه نویسی استفاده شده باشد، فقط متخصصین برنامه نویس از آن سر در میاورند و سایرین نمیتوانند تغییری در آن ایجاد کنند.
تامین امنیت مجازی و جلوگیری از دسترسی هکر ها به اطلاعات درج شده بر روی یک سایت بسیار بیشتر از حفظ امنیت یک وبلاگ است.

بخش پایانی

با بررسی های صورت گرفته در خصوص اینکه وبلاگ چیست، می توان به این موضوع پی برد که وبلاگ ها بر حسب کاربردها و اهداف جزئی تری در مقایسه با وب سایت طراحی می شوند و اهمیت بسیار کمتری از وب سایت ها دارند.  با این وجود اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار حرفه ای در فضای مجازی داشته باشید، استفاده از وب سایت گزینه مناسب تری است که در ادامه به استفاده از وبلاگ نیز نیاز پیدا خواهید کرد.