آفتاب

هوش مصنوعی چیست؟هوش مصنوعی فرآیندی است که در آن یک کامپیوتر، ربات یا نرم‌افزار کنترل‌شده توسط کامپیوتر، درست مانند افراد باهوش، هوشمندانه فکر می‌کنند.

به گفته جان مک کارتی، پدر هوش مصنوعی، توضیح آن "علم و فناوری ایجاد ماشین های هوشمند، به ویژه برنامه های کامپیوتری هوشمند" است. هوش مصنوعی فرآیندی است که در آن یک کامپیوتر، ربات یا نرم‌افزار کنترل‌شده توسط کامپیوتر، درست مانند افراد باهوش، هوشمندانه فکر می‌کنند.
هوش مصنوعی با مطالعه نحوه تفکر مغز انسان و نحوه یادگیری، تصمیم گیری و کار افراد در حین تلاش برای حل یک مشکل و سپس استفاده از نتایج آن مطالعه به عنوان مبنایی برای توسعه نرم افزارها و سیستم های هوشمند انجام می شود.

فلسفه هوش مصنوعی

در حالی که از قدرت سیستم کامپیوتری استفاده می شود. کنجکاوی انسانی باعث تعجب او شد. «آیا ماشین‌ها می‌توانند مانند انسان فکر کنند و عمل کنند؟» بنابراین، توسعه هوش مصنوعی با ایجاد هوش مشابه در ماشین‌هایی که در انسان پیدا می‌کنیم آغاز شد.


 


ساختن سیستم های خبره: سیستم هایی که رفتار می کنند، یاد می گیرند، نشان می دهند، تفسیر می کنند و به کاربران توصیه می کنند. استفاده از هوش انسانی در ماشین ها: ساختن سیستم هایی برای درک، تفکر، یادگیری و رفتار مانند انسان
هوش مصنوعی یک علم و فناوری است که مبتنی بر رشته هایی مانند علوم کامپیوتر، زیست شناسی، روانشناسی، زبان شناسی، ریاضیات و مهندسی است. تمرکز اصلی هوش مصنوعی توسعه عملکردهای کامپیوتری مرتبط با هوش انسانی مانند استدلال، یادگیری و حل مسئله است. در میان حوزه های زیر، یک یا چند ناحیه می تواند به ساخت یک سیستم هوشمند کمک کند.

روش های هوش مصنوعی چیست؟

در دنیای واقعی، دانش چندین ویژگی نامطلوب دارد:
•    مقیاس آن تقریبا غیر قابل تصور است.
•    به خوبی سازماندهی نشده است یا به خوبی قالب بندی نشده است.
•    مدام در حال تغییر است.
•    تکنیک های هوش مصنوعی روش هایی برای سازماندهی و استفاده کارآمد از دانش به گونه ای هستند که:
•    این را مردمی که آن را می دهند باید درک کنند
•    برای تصحیح خطاها باید به راحتی اصلاح شود.
•    باید در بسیاری از موقعیت ها مفید باشد، حتی اگر ناقص یا نادرست باشد.
تکنیک های هوش مصنوعی سرعت اجرای سیستم پیچیده ای را که مجهز به آن است افزایش می دهد.

کاربردهای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در زمینه های مختلف قابل استفاده است از جمله:
•    بازی- هوش مصنوعی نقش مهمی در بازی های استراتژیک مانند شطرنج، پوکر و غیره ایفا می کند، جایی که ماشین می تواند تعداد زیادی موقعیت ممکن را بر اساس دانش اکتشافی در نظر بگیرد.
•    پردازش زبان طبیعی- امکان برقراری ارتباط با کامپیوتری که زبان طبیعی انسان را می فهمد.
•    سیستم های خبره- ابزارهایی وجود دارند که ماشین ها، نرم افزارها و اطلاعات ویژه را برای مشاوره ترکیب می کنند. آنها اطلاعات و مشاوره را به کاربران ارائه می دهند.

هوش مصنوعی سیستم های بصری

این سیستم ها ورودی بصری کامپیوتر را درک، تفسیر و معنا می کنند.
برای مثال،
•    یک هواپیما عکس هایی می گیرد که برای تشخیص فضا استفاده می شود
•    پزشکان از یک سیستم خبره بالینی برای تشخیص بیمار استفاده می کنند.
•    پلیس از نرم افزار رایانه ای استفاده می کند که می تواند چهره یک جنایتکار را با پرتره ای که توسط پزشکی قانونی ذخیره شده است شناسایی کند.

دیگر کاربردهای هوش مصنوعی

تشخیص گفتار با هوش مصنوعی

برخی از سیستم های هوشمند قادر به شنیدن و درک گفتار در قالب جملات و معنای آنها در هنگام صحبت مردم با آنها هستند. می تواند لهجه های مختلف، کلمات عامیانه، نویز پس زمینه، تغییرات صدای انسان در اثر سرما و غیره را مدیریت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت وینرو بروید.

شناخت نوشتن با هوش مصنوعی

نرم افزار تشخیص دست خط هوش مصنوعی، متن نوشته شده روی کاغذ را با خودکار یا روی صفحه نمایش با خودکار می خواند. می تواند اشکال کاراکتر را تشخیص دهد و آنها را به متن قابل ویرایش تبدیل کند.

روبات های هوشمند

ربات ها می توانند وظایف محول شده توسط انسان را انجام دهند. آنها دارای حسگرهایی برای تشخیص داده های فیزیکی از دنیای واقعی مانند نور، گرما، دما، حرکت، صدا، انرژی و فشار هستند. آنها دارای پردازنده های هوشمند، سنسورهای متعدد و حافظه بزرگ برای نشان دادن هوش هستند. همچنین می توانند از اشتباهات خود درس بگیرند و با محیط جدید سازگار شوند.

تفاوت بین هوش انسان و هوش مصنوعی ماشین

 انسان ها از الگوها می فهمند در حالی که ماشین ها از مجموعه قوانین و داده ها می فهمند. انسان ها اطلاعات را با الگوها ذخیره و به یاد می آورند، ماشین ها این کار را با الگوریتم های جستجو انجام می دهند. به عنوان مثال، شماره 123456789 به راحتی قابل یادآوری، ذخیره و به خاطر سپردن است زیرا الگوی آن ساده است. از هوش مصنوعی به تازگی در تولید محصولاتی مانند Anti ozonant wax استفاده می شود.
شخص می تواند کل شیء را درک کند، حتی اگر قسمت هایی از آن گم شده یا تحریف شده باشد اگرچه هوش مصنوعی ماشین ها واقعا نمی‌توانند این کار را انجام دهند فرد از بدو تولد کارهای روزانه (معمولی) را یاد می گیرد آنها با دیدن، صحبت کردن، استفاده از زبان و حرکت یاد می گیرند بعداً کار رسمی و کار خاص را یاد می گیرند
برای انسان ها، یادگیری کارهای بی اهمیت آسان تر است. قبل از اینکه آنها سعی کنند کارهای روزمره را روی ماشین ها انجام دهند، همین امر صادق بود. پیش از این، تمام کار با هوش مصنوعی بر روی کارهای روزمره متمرکز بود.
بعدها مشخص شد که ماشین برای انجام کارهای روزمره به دانش بیشتر، نمایش دانش پیچیده و الگوریتم های پیچیده نیاز دارد. به همین دلیل است که اکنون کار هوش مصنوعی در زمینه Expert Task رونق گرفته است، زیرا در زمینه Expert Task نیاز به دانش تخصصی بدون هوش رایج است که به راحتی قابل نمایش و کنترل است.