آفتاب

انواع گیج فشارگیج فشار مکانیکی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند لوله بوردون، عنصر کپسول و دیافراگم هستند. این انواع گیج فشار دارای طراحی‌های مختلف، دقت اندازه‌گیری متنوع و موارد استفاده منحصر به فرد هستند.

انواع گیج فشار در بسیاری از مکان‌ها در صنایع مختلف استفاده می‌شوند و کاربردهای متفاوتی دارند. هنگام انتخاب یک گیج فشار ، باید به ویژگی های منحصر به فرد آن و سازگاری آن با تنظیمات برنامه ریزی شده خود توجه کنید. برخی از مواردی که در هنگام خرید گیج باید در نظر گرفت، واحدهای فشاری است که دستگاه نمایش می‌دهد، محدوده فشار مورد نظر و دقت باشد.

تکنیک‌های اندازه‌گیری گیج فشار

گیج فشار با قابلیت خواندن تا 10 بار و کلاس دقت 3 می توانند 3% یعنی 0.03 فشار واقعی انحراف داشته باشند. هر چه انحراف فشار بیشتر مورد نیاز باشد یعنی دقت و حساس اندازه گیری فشار برای شما در برنامه موردنظرتان مهم باشد انحراف گیج فشاری که می‌خواهید تهیه کنید باید کمتر باشد.
 نکته دیگری که باید در نظر گرفت سازگاری محیط مایع است. ایمنی و دوام و لوازم جانبی لازم برای عملکرد بهینه از موارد مهم برای خرید گیج فشار است. راه های متنوعی برای اندازه‌گیری فشار وجود دارد، اما رایج‌ترین آنها استفاده از آنروید یا گیج فشار مکانیکی است. این روش علاوه بر موثر بودن، به شکل عمده مورد استفاده قرار گرفته است و در طول دهه ها شاهد پیشرفت های کلیدی بوده است.گیج فشار مکانیکی از مواد فلزی حساس به فشار برای اندازه گیری اندازه فشار استفاده می‌کند. این ملده فلزی می‌تواند به هر شکلی باشد، اما عملکرد آن خم شدن در هنگام تشخیص اختلاف فشار است. هنگامی که مواد گیج فشار انعطاف نشان می‌دهد، تغییر شکل داده و حرکت آن ثبت خواهد شد. این تغییر به شکل چرخشی روی نشانگر تغییر فشار گیج فشار نشان داده می‌شود. امروزه سه نوع اصلی از گیج فشار های آنروید/مکانیکی استفاده می‌شود.

توضیح دو گیج فشار مکانیکی

گیج فشار مکانیکی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند لوله بوردون، عنصر کپسول و دیافراگم هستند. این انواع گیج فشار دارای طراحی‌های مختلف، دقت اندازه‌گیری متنوع و موارد استفاده منحصر به فرد هستند. در ادامه به بررسی دو مورد از آنها می‌پردازیم.

گیج فشار ABB مدل مکانیکی دیافراگم

گیج فشار ABB دیافراگم برای اندازه گیری فشار از حرکت یک غشای انعطاف پذیر بین دو محیط استفاده می‌کند. دیافراگم گیج فشار ABB می تواند فلزی یا سرامیکی باشد. این دیافراگم بین دو فضای جو باشد یا در خلاء که فشار مطلق مهر و موم می‌شود. دیافراگم گیج فشار ABB وقتی فشار زیاد می‌شود خم شده و باعث می‌شود این جابجایی به تغییر عقربه اندازه گیری روی صفحه قرائت گیج فشار بیانجامد.
گیج فشار ABB دیافراگم معمولا برای مایعات خورنده و سیالاتی که چسبندگی بالا دارند استفاده شود. محدوده اندازه گیری بین 0 تا 25 میلی بار و 0 تا 25 بار است و دارای کلاس دقت 0.6 تا 2.5 است.

گیج فشار ویکا کپسولی

گیج فشار کپسولی مانند گیج فشار ویکا کپسولی برای اندازه‌گیری فشار هوا و گازهای خشک در فشارهای معمولا کم ساخته شده است. این گیج دارای دو غشای دایره ای است لبه بیرونی آنها به هم متصل است، بین این دولبه یک دیافراگم که روزنه‌ای در وسط دارد هست که به محیط سیال اجازه ورود می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت بروید.
هنگامی که اختلاف فشار بین دو محیط داخلی و خارجی سیال وجود داشته باشد، محفظه گیج فشار تغییر حجم داده و منبسط یا منقبض می‌شود و مقداری جابجایی ایجاد می کند و امکان اندازه گیری تغییر فشار را ایجاد می کند.
گیج فشار ویکا کپسولی در سیستم های پنوماتیکی کم فشار، پمپ های خلاء، دریچه های تنفس و نظارت بر فشار بیش از حد و فیلتر کاربرد دارد. آنها مقادیر فشار را در محدوده 0 تا 1 میلی‌بار تا 0 تا 600 میلی‌بار اندازه‌گیری می‌کنند. کلاس دقت گیج فشار ویکا کپسولی 0.1 – 2.5 می باشد.

گیج فشار وگا

  VEGA پیشرو جهانی در سنسورهای ابزار دقیق فرآیند است که متخصص در فناوری اندازه‌گیری فشار و اندازه‌گیری سطح (سوئیچینگ) مناسب برای بسیاری از کاربردهای جهانی است. برای بیش از 50 سال، VEGA راه حل های اندازه گیری فرآیند و ابزار دقیق مانند گیج فشار وگا را برای صنایعی از جمله شیمیایی، دارویی، مواد غذایی و آشامیدنی، تولید کاغذ، معدن، آب، نیرو و نفت/گاز ارائه می دهد.
ابزارهای اندازه گیری فشار VEGA مانند گیج فشار وگا داده های دقیقی را برای اندازه گیری سطح، حجم، چگالی و اندازه گیری جریان گاز، بخار و مایعات ارائه می دهند. گیج فشار وگا با استفاده از سلول‌های اندازه‌گیری سرامیکی-خازنی CERTEC و سلول‌های اندازه‌گیری METEC، خوانش دقت قابل اعتماد و پیشرفته را برای صنایع فرآیند و مناطق خطرناک تضمین می‌کنند.

سنسورهای ابزار دقیق وگا

محصولات ابزار دقیق فرآیند VEGA را می توان به عنوان سنسورهای اندازه گیری سطح و فشار (از جمله گیج فشار وگا) برای اندازه گیری فرآیند قابل اعتماد طبقه بندی کرد. اندازه گیری دقیق با استفاده از فناوری های VEGA زیر برای مطابقت با نیازهای دقیق هر برنامه تضمین می شود:
•    رادار امواج مافوق صوت،
•    امواج هدایت شونده،
•    خازنی،
•    رادار،
•    هیدرواستاتیک و
•    انواع چنگال ارتعاشی.

گیج فشار ifm

گیج فشار ifm  مدل PI2789 با رتبه حفاظتی IP67/IP68/IP69K با طراحی بهداشتی و روکش جلویی با سلول اندازه‌گیری سرامیکی با خلوص بالا و مقاومت در برابر دمای بالا ارائه می‌شود. این واحد دارای دو خروجی سوئیچینگ قابل برنامه ریزی یا یک خروجی آنالوگ است.

ویژگی ها و مزایا گیج فشار ifm

•    ارتباط IO-Link گیج فشار ifm
•    نقاط تنظیم و تنظیم مجدد مستقل
•    تجسم حالت های سوئیچینگ توسط LED های به وضوح قابل مشاهده
•    زمان های میرایی سیگنال، تأخیر در خروجی و تأخیر خاموش
•    حفاظت گیج فشار ifm از اضافه بار بالا
•    عنصر اندازه گیری سرامیکی بسیار پایدار در برابر فشار بیش از حد متحمل است
•    انحراف صفر کم یا انحراف از پیری، فشار بیش از حد یا دما