آفتاب

رابطه طلا و دلار آمریکا در بازار چگونه است؟دلار آمریکا بخش بزرگی از ذخایر ارزی جهان را به خود اختصاص داده و در حقیقت ارزش بیشتر دارایی‌ها طبق آن در نظر گرفته می‌شود.

قطعاً یکی از موارد بسیار برای معامله‌ گران، رابطه طلا و دلار آمریکا در بازار است. در حقیقت در انجام معاملات مختلف، افراد باید دقت کافی را به این موضوع داشته باشند. دلار آمریکا بخش بزرگی از ذخایر ارزی جهان را به خود اختصاص داده و در حقیقت ارزش بیشتر دارایی‌ها طبق آن در نظر گرفته می‌شود. از جمله دارایی‌های مالی می‌توان به طلا اشاره کرد که ما در ادامه قصد داریم در مورد رابطه آن با دلار صحبت کنیم.

رابطه معکوس میان قیمت دلار آمریکا و طلا

 در بازار، طلا و دلار یک رابطه معکوس با یکدیگر دارند. به شکلی که هر زمان ارزش دلار افزایش پیدا کند، قیمت طلا کاهش یافته و هر زمان که ارزش دلار کاهش پیدا کند، قیمت طلا افزایش پیدا می‌کند. هنگامی ‌که سیستم استانداردی برای طلا در کشورهای مختلف در نظر گرفته می‌شد، طلا و دلار آمریکا به یکدیگر وابستگی داشتند. سیستم استاندارد طلا در در سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۱ میلادی رایج بود و در این سیستم ارزش هر یک واحد پول با مقدار معینی از طلا تعیین می‌شد. اما در سال ۱۹۷۱ این سیستم دیگر مورداستفاده قرار نگرفت و دلار آمریکا و طلا به ‌طورکلی از یکدیگر مجزا شدند. جدا کردن این این ۲ سبب شده تا ارزش هرکدام از آن‌ها براساس تقاضا و عرضه باشد. پس‌از گذشت سال ۱۹۷۱ میلادی که طلا در سیستم شناور به ارزش ‌گذاری رسید. همین موضوع باعث شد که ارزش طلا در برابر ارزش خارجی دلار آمریکا تا حدودی آسیب‌پذیر شود.
 این رابطه معکوس میان دلار آمریکا و طلا بنا به دلایل زیر است:
•    کاهش ارزش دلار سبب افزایش ارزش دیگر ارزها شده و زمانی‌که این اتفاق رخ خواهد داد تقاضا برای خرید طلا تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.
•    هنگامی‌که ارزش دلار آمریکا پایین بیاید، سرمایه‌گذاران به ‌دنبال منبعی جایگزین برای سرمایه‌گذاری هستند تا بتوانند از این طریق ارزش اصلی سرمایه خود را همچنان حفاظت کنند.

 آیا قیمت طلا و دلار در حال حاضر با یکدیگر رابطه معکوس دارند؟


در حال حاضر دیدگاه رابطه معکوس بین قیمت دلار و طلا ثابت نمی‌باشد. درحقیقت براساس نموداری که وجود دارد،نشان‌ داده‌ شده که هم‌بستگی چرخشی بین دلار آمریکا و طلا وجود دارد. این ضریب هم‌بستگی بیان ‌کننده این است که حرکت دلار و طلا در طول ۳ ماه گذشته به چه نحوی بوده ‌است. با این‌ وجود در برخی از دوره‌ها ممکن است که هم‌بستگی ضریب در میان دلار و طلا به شکل مثبت حرکت کند.

آیا ممکن است قیمت دلار و طلا با یکدیگر افزایش داشته باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله این اتفاق ممکن است. در برخی اوقات قیمت دلار آمریکا و طلا به شکل هم‌زمان بالا می‌رود. همچنین بحران‌های کشوری ممکن است سبب رخ دادن چنین اتفاقی شود و  افراد به دنبال دارایی‌های امن تری همانند دلار آمریکا و طلا بروند. البته باید این مورد را در نظر بگیرید که دلار براساس عوامل عواملی نظیر سیاست‌های آمریکا، تورم، نرخ بهره و عرضه و تقاضا تحت تأثیر قرار گرفته و باید این موارد را جزء فاکتورهای مهم برای رابطه طلا و دلار آمریکا دانست.

 دلیل رابطه معکوس دلار آمریکا و طلا چیست؟

 طلا در حقیقت  یک دارایی بوده که همیشه دارای ارزش بالایی است و همه افراد ترجیح می‌دهند تا برای سرمایه‌گذاری آن را انتخاب کرده‌اند. هنگامی ‌که قیمت دلار در مقایسه با دیگر ارز ها بالا می‌رود، قیمت طلا نیز طبق دلار آمریکا و حساب ‌شده و ممکن است نرخ آن کاهش پیدا کند.  دلیل علت این اتفاق هم این است که با افزایش قیمت دلار آمریکا در مقایسه با دیگر ارزها، ارزش طلا نسبت ‌به ارز های  دیگر افزایش پیدا می‌کند.
 به‌بیان ‌دیگر کشورهای دیگر باید مبلغ بالاتری را برای خرید طلا و دلار پرداخت کنند. بنابراین میزان تقاضا برای خرید طلا در کشورها کاهش‌ یافته و قیمت طلا نیز به‌ همین خاطر به کاهش پیدا می‌کند. با کم شدن ارزش اصلی دلار آمریکا نسبت ‌به دیگر ارزها قیمت طلا نسبت‌ به ارزهای دیگر پایین پایین آمده و میزان تقاضا افزایش پیدا می‌کند. درنتیجه قیمت طلا نسبت ‌به دلار آمریکا تا حد بسیار زیادی بیشتر می‌شود.

 از کجا قیمت طلا  دلار آمریکا را بفهمیم

 اگر به‌ دنبال یک سامانه معتبر برای اطلاع از قیمت دلار صرافی، قیمت یورو و قیمت لحظه‌ای طلا هستید، وب ‌سایت الان چند می‌تواند به شکل دقیق این اطلاعات را به شما ارائه کند. در حقیقت این سامانه الان چند تمامی اطلاعات را از منابع معتبر گردآوری کرده و بدون ایجاد کوچک‌ترین تغییری در آن قیمت ها را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.