آفتاب

8 روش فوق العاده تقویت لهجه ی بریتیش مکالمه زبان انگلیسیفرایند یادگیری انگلیسی صحبت کردن با لهجه ی بریتیش بسیار شبیه فرایند کلی یادگیری زبان انگلیسی است.

فرایند یادگیری انگلیسی صحبت کردن با لهجه ی بریتیش بسیار شبیه فرایند کلی یادگیری زبان انگلیسی است. تفاوت اصلی اینجاست که باید منابع آموزشی را در نظر بگیرید که تمرکز اصلیشان بر روی لهجه­ ی بریتیش باشد و مواجهه ­ی شما را با این لهجه بیشتر کند.

1 - فیلم و تلوزیون بریتیش تماشا کنید

یکی از دلایلی که – شاید مهم­ترین دلیل- لهجه­ ی آمریکای شمالی امروزه در بین افرادی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم صحبت می­کنند، رواج پیدا کرده است این است که ایالات متحده رسانه­ ی انگلیسی زبان و صنعت سرگرمی را در دست گرفته است. قطعا هالیوود و نتفلیکس بزرگترین شرکت­ها در این زمینه­اند!

اگر سعی دارید صحبت کردن با لهجه­ ی بریتیش را بیاموزید، این امر می­تواند تمرکز شما را به هم بزند. علاوه بر این، نقش کاراکترهای بریتیش در فیلم­های آمریکای شمالی را معمولا بازیگران آمریکایی بازی می کنند. در نتیجه لهجه ی بریتیشی که استفاده می کنند از نظر بسیاری از مردم نادرست است.

شما باید تماس خود را با فیلم­های ساخت آمریکا محدود کنید و در عوض روی فیلم­ها و سریال­های تلوزیون بریتانیا تمرکز کنید. خوشبختانه موارد زیادی برای اکتشاف وجود دارد! BBC که شرکت مطبوعاتی متعلق به دولت بریتانیا است، برنامه ­های تلوزیونی موفق زیادی تولید کرده است. به عنوان مثال می­توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • دکتر هو – که یک برنامه­ ی علمی تخیلی بلند مدت است و داستان مردی را نشان می­دهد که می­تواند از طریق باجه ­ی تلفن در طول زمان سفر کند.
 • فلیبگ – که یک کمدی دارک فمینیستی در مورد زنی مجرد است که در لندن زندگی می­کند.
 • شرلوک – یک بازخلق پرهزینه از برخی داستان­های مشهور کاراگاهی در عصر حاضر است که بازیگران آن با لهجه­ ی بریتیش صحبت می­کنند.
 • سیاره ­ی آبی – مجموعه­ای از مستندهای سینمایی در مورد طبیعت است که به موضوع اقیانوس­ها می­پردازد.
 • آخر هفته­ های عجیب لویس تروکس – یک مجموعه ­ی کلاسیک از مستند اکتشافی است که با مردم آنورتودوکس از شکارچیان آدم فضایی گرفته تا افراد چند همسر، مصاحبه می­کند.
 • مایتی بوش – یک کمدی توهم زا مشهور با نوجوانان مختلف است.
 • نمایش بزرگ پخت و پز انگلیسی – یک برنامه­ ی آرامبخش تلوزیونی مبنی بر واقعیت است که در ان قنادان برای پخت بهترین کیک کشور با هم رقابت می­کنند.
 • شهر فرنگ – یک کمدی دارک در مورد دو مرد مجرد است که در یک محله­ ی فقیر نشین لندن هم خانه هستند.

این برنامه ها سبک کلاسیک دارند- نام هرکدام از آن­ها را جلوی یک فرد بریتانیایی ببرید قطعا آن­ را خواهد شناخت! اگر هیچکدام از مواد بالا برایتان جالب نبود می­توانید در نتفلیکس یا برنامه­ های تلوزیونی بریتانیایی به جست­جو بپردازید.

images_1676384314_63eb983aa2eb3.jpg

2 از یک مدرس نیتیو (اصیل) بریتانیایی بخواهید به شما درس بدهد

آیا واقعا می­خواهید انگلیسی را با لهجه­ ی بریتیش صحبت کنید؟ بهترین راه برای اینکار یافتن مدرسی است که به لهجه ی بومی بریتانیا مسلط باشد. می­توانید به راحتی یک مدرس خصوصی انگلیسی در هایتاکی پیدا کنید تا آنلاین به شما درس بدهد. اگر  فیلتر­های جست­جوی پلتفرم هایتاکی استفاده کنید می توانید از در دسترس بودن آن­ها در زمان مورد نیاز مطمئن شوید، کلاس های فوق العاده­ ای بگیرید و دوره ­ی متناسب با بودجه و زمان خود را رزرو کنید.

هیچ چیز جای راهنمایی یک مدرس بومی را نمی­گیرد! به تدریج شما به فهم لهجه­ ی بریتیش در مکالمه عادت می­کنید – بسیاری از افرادی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود یاد گرفته­ اند در ابتدا با این موضوع مشکل دارند زیرا لهجه­ ی آمریکایی بیشتر رایج است. شما همچنین بازخورد دقیقی در مورد لغات و لهجه­ ی خود دریافت می­کنید. راهنما می­تواند به شما بگوید که کدام صدا را بی­ نقص بیان می­کنید و در کدام زمینه­ احتیاج به تمرین بیشتری دارید.

مدرس بومی شما می­تواند کلمات و اصطلاحات بریتیشی مناسبی را برای چیزهایی که می­خواهید بگویید، پیشنهاد دهد. راهنما همچنین پیوند ارزشمندی میان شما و فرهنگ بریتیش ایجاد می­کند و می­تواند کتاب­ها، موسیقی و برنامه ­های تلوزیونی مناسبی را با توجه به سلیقه­ ی شما پیشنهاد دهد. حتی یک یا دو جلسه درسی در هفته می­تواند تاثیر چشمگیری در پیشرفت شما داشته باشد!

3 از منابع مخصوص زبان آموزان بریتیش استفاده کنید

اگر می­ خواهید انگلیسی بریتیش را یاد بگیرید، باید منابع آموزشی خود را محدود کنید. برای بسیاری از زبان آموزان این کار باعث آسودگی خاطر است! منابع آموزشی بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد به همین دلیل دانستن این که کدام کاربردی و کدام قابل حذف است می تواند مفید باشد.  

خوشبختانه دولت بریتانیا مبلغ زیادی را به منابع آزاد برای آموزش زبان آموزانی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کرده اند اختصاص داده است. برخی از این ابتکار عمل ها در پایین آمده است:

 • آموزش انگلیسی BBC یک پایگاه داده ی موضوعی، بروز و گسترده برای زبان آموزان است. این پایگاه شامل کویز، برنامه، کانال یوتوب و یک بخش فوق العاده است که « 60 ثانیه برای یادگیری انگلیسی» نام دارد. در این بخش یک دستور گرامر جدید به همراه تعدادی لغات کاربردی در کلیپی یک دقیقه ای آموزش داده می شود.
 • انجمن بریتیش: یادگیری آنلاین زبان انگلیسی نیز بانک داده ی دیگری برای یادگیری انگلیسی است. در این مجموعه تمریناتی به منظور ارتقا سطح زبان آموز تدارک دیده شده است. بخش مخصوص افرادی که زبان را به قصد تجارت یاد می­گیرند محتوای قدرتمندی دارد. انجمن بریتیش همچنین دوره ­های آنلاین و انفرادی بسیاری برگزار می کند.

منابع خصوصی متعددی نیز برای زبان آموزان بریتیش وجود دارد. این موارد عبارتند از تست های آزمایشی، ناشران، انگلیسی کمبریج، متخصصان آموزشی کورسرا و فلش کارت های آموزش انگلیسی ممریس.

images_1676384363_63eb986bd0ec2.jpg

4 دوستان بریتیش پیدا کنید

تقلید عادت های گفتاری دوستان کار راحتی است – اصطلاحات، لهجه، ضرب المثل! از این موضوع، با پیدا کردن دوستان بریتانیایی اصیل، کمال استفاده را ببرید.

اگر در بریتانیا یا کشورهای اطراف آن ساکن نیستید، بهترین راه برای این کار برقراری ارتباط انلاین است: می­ توانید به این منظور از بازی های ویدیویی، فیسبوک، ردیت یا برنامه های زبان آموزی بهره ببرید.

اگر از برنامه­ های زبان آموزی استفاده می کنید حتما در پروفایل خود ذکر کنید می خواهید با افرادی که بومی بریتانیا هستند صحبت کنید. نکته ی مهم: اختلاف زمانی بین مکانی که زندگی می کنید و کشور بریتانیا را در نظر بگیرید. حتما زمانی از برنامه استفاده کنید که بریتیش زبانان بیدار باشند!

5 دستگاه های خود را روی انگلیسی بریتیش تنظیم کنید

اگر در دهه ی 2020 مشغول یادگیری زبان هستید، به احتمال زیاد اغلب اوقات این کار را با صفحه نمایش های مختلف انجام می دهید. سعی کنید تنظیمات تلفن، تبلت یا لبتاب خود را به انگلیسی بریتیش تغییر دهید. در این صورت دستگاه غلط های گرامری و املایی شما را با توجه به انگلیسی بریتیش تصحیح می کند. همچنین چشمتان نیز به دیدن فرم بریتیش کلمات رایج عادت خواهد کرد. اگر از دستیار های مجازی مانند سیری و کورتانا استفاده می کنید، لهجه ی بریتیش را بر روی ربات آن بارگزاری کنید تا مهارت های شنیداری شما نیز تقویت شود.

6 ویدیوهایی که لهجه ی بریتیش دارند در یوتوب پیدا کنید

یوتوب یک ابزار ضروری برای یادگیری هر لهجه ی جدیدی است. متخصصان زیادی وجود دارند که می­توانند اشکال و حرکات دقیقی را که برای تولید صداهای بریتیش به آن ها نیاز دارید، به شما اموزش دهند. به موارد زیر توجه کنید:

 • رازهای تلفظ بریتیش توسط زبان های ETJ
 • چطور بریتیش صحبت کنیم اثر 5 دقیقه زبان
 • تلفظ 100 واژه ی رایج بریتیش اثر انگلیسی با لوسی
 • مقایسه ی انگلیسی بریتیش و امریکن اثر لینگوامارینا
 • 4 راه برای این که تلفظمان سریعا بریتیش شود اثر انپو

به یاد داشته باشید: صدایی که با آن مشکل دارید احتمالا برای تمام افرادی که همزبان شما هستند سخت است. سعی کنید در یوتوب به دنبال آموزش تلفظ بریتیش زبان انگلیسی برای بومیان [ عربی، اوکراینی، فرانسوی] بگردید و نحوه ی غلبه بر مشکل را در ویدیوها تماشا کنید.

7 به پادکست های بریتیش گوش دهید

گوش دادن به پادکست یکی از بهترین روش های یادگیری لهجه با شکل طبیعی آن است: مکالمه ی خودجوش. مزیت دیگری که این روش دارد این است که نیازی نیست تمرکز کامل خود را بر روی گوش دادن بگذارید؛ به این کار یادگیری غیر فعال می گویند. اگر سطحتان چیزی حدود متوسط است می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • پادکست یادگیری انگلیسی از انجمن بریتیش
 • 6 دقیقه انگلیسی از BBC
 • انگلیسی که صحبت می کنیم از BB
 • پادکست انگلیسی لوک

اگر مهارت های انگلیسی تان در سطح پیشرفته قرار دارد( خوش به حالتان!) پادکست بریتیشی پیدا کنید که با علایقتان همخوانی داشته باشد!  برای شروع می توانید به چارت پادکست بریتیش در برنامه ی محبوبتان سری بزنید.

8 با موسیقی بریتیش همخوانی کنید

استفاده از موسیقی روش فوق العاده ی دیگری برای مواجهه با انگلیسی بریتیش است. همخوانی آهنگ می تواند به بهبود لهجه ی شما کمک کند. با این حال باید توجه داشته باشید که بسیاری از خواننده های راک و پاپ بریتانیایی با لهجه ی خنثی یا امریکایی تری نسبت به لهجه ی معمول خود اهنگ می خوانند. این پدیده در سرتاسر آتلانتیک بسیار رایج است- ستاره های مشهور بریتانیایی مانند مایک جگر و اد شیران از این دسته اند.

با این حال پیدا کردن لهجه ی بریتیش در آهنگ های مشهور غیر ممکن نیست. برای شروع لیستی از خواننده ها و گروه هایی که لهجه ی بریتیش در اهنگ هایشان مشهود است تهیه کرده ایم:

 • بیتلز ( و بسیاری از موسیقی های پاپ دهه ی 60 – فیرپورت کانونشن، زامبیز، کینکس، اسمال فیسیز)
 • آسیز( و بسیاری از اهنگ های دهه ی 90 گروه بریت پاپ از جمله پالپ و سود)
 • کیور، اسمیتز( ایندیه راک 1980)
 • لورا مارلینگ ( فولک پاپ 2000)
 • لیلی آلن ( پاپ 2000)

اگر به موسیقی معاصر علاقه ی بیشتری دارید می توانید گوش دادن به رادیو BBC6 را امتحان کنید. این رادیو یک بخش ملی است که به معرفی هنرمندان بریتیش اختصاص دارد. همچنین می توانید از راهنما یا دوست بریتیش خود در این مورد نظرخواهی کنید.