آفتاب

آیا ارز دیجیتال شبکه ترون (TRX) ارزش خرید و سرمایه گذاری دارد؟ترون در اصل نام یک بلاک چین مستقل با مقیاس‌پذیری بسیار بالا است که امکان ایجاد تراکنش‌های سریع و ارزان را فراهم می‌کند.

ترون فقط یک ارز دیجیتال ساده نیست. ترون در اصل نام یک بلاک چین مستقل با مقیاس‌پذیری بسیار بالا است که امکان ایجاد تراکنش‌های سریع و ارزان را فراهم می‌کند. مشابه هر پروژه کریپتویی دیگر، این بستر نیز دارای رمز ارز اختصاصی خود است که کاربردهای متعددی در شبکه Tron نظیر پرداخت کارمزد تراکنش‌ها دارد. توکن شبکه ترون با نام ترونیکس و نماد TRX شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم ارزش سرمایه گذاری در ترون یا همان ارز دیجیتال TRX را بررسی کنیم.
قبل از سرمایه گذاری در هر دارایی، از یک فلز گرانبها گرفته تا سهام شرکتی در بورس یا یک ارز دیجیتال، باید به اندازه کافی برای تحقیق درباره آن وقت صرف کنید. اگرچه هیچ سرمایه گذاری بدون ریسک نیست، اما با انجام تحقیق و تحلیل، ریسک شکست را کاهش و شانس موفقیت را افزایش خواهید داد. اگر قصد سرمایه گذاری در ترون را دارد ابتدا بهتر است ارزش این رمز ارز را ارزیابی کنید.

ترون (Tron) چیست؟

ترون با در نظر گرفتن محدودیت‌‌های شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین نسل اول و دوم ساخته شد. با وجود بمب عرضه‌های اولیه و تعدد پروژه‌های کریپتویی نوظهور در سال 2017، ترون یکی از موفق‌ترین‌ها بود و به سرعت رشد کرد. در اینجا نیز مشابه اتریوم قادر به ایجاد توکن ارز دیجیتال یا حتی اپلیکیشن غیر متمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند هستید. با وجود تعدد بلاک چین‌های دارای قابلیت ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند، تعداد شبکه‌های محبوب و پراستفاده مثل ترون انگشت‌شمار است. اما دلیل محبوبیت شبکه ترون و ارزش بالای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بومی آن (TRX) چیست؟ چرا توسعه‌دهندگان روی خوشی به آن نشان داده‌اند؟
یکی از مشکلات اصلی شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین مقیاس‌پذیری ضعیف است، به این معنی که نمی‌توانند در زمان افزایش ترافیک در شبکه به درخواست‌ها پاسخ بدهند. پس تراکنش‌ها روی یکدیگر تلنبار شده و علاوه بر افزایش زمان انتظار برای تایید آن‌ها، کارمزدها نیز به صورت نجومی افزایش پیدا می‌کنند. اما چنین مشکلی در Tron وجود ندارد؛ در اینجا تراکنش‌ها زیر یک دقیقه تایید می‌شوند. از طرفی سیستم کارمزد بسیار رقابتی و جذاب است. شما می‌توانید میلیون‌ها دلار را در قالب ارز بومی شبکه یعنی TRX بدون پرداخت کارمزد جابه‌جا کنید. این کارمزد برای جابه‌جایی دیگر توکن‌ها داخل شبکه به حدود 1 دلار افزایش پیدا می‌کند، رقمی که در برابر کارمزدهای نجومی بیت کوین و اتریوم حین شلوغ شدن شبکه هیچ است!

تاریخچه پروژه ترون

این پروژه به اوایل سال 2017 برمی‌گردد. در آن زمان جاستین سان (Justin Sun) یک سازمان غیرانتفاعی به نام بنیاد ترون تاسیس کرد تا روی توسعه بلاک چین غیر متمرکز ترون نظارت داشته باشد. جاستین سان فردی ناآشنا با حوزه فینتک نیست. او ارتباط نزدیکی با جک ما (Jack Ma) موسس و مدیر عامل علی‌بابا دارد و مدرک خود را از دانشگاه هوپان متعلق به جک ما گرفته است. بعد از شروع به کار بنیاد و بلاک چین Tron، جاستین سان طی چند ماه به فهرست 30 فرد چینی موفق زیر 30 سال در مجله فوربز راه پیدا کرد.ترون یکی از موفق‌ترین عرضه‌های اولیه سکه را در تاریخ کریپتو به ثبت رساند؛ جاستین سان توانست تحت بنیاد Tron، با برگزاری یک ICO حدود 70 میلیون دلار سرمایه اولیه جذب کند که رقمی فوق‌العاده است. عرضه اولیه سکه روش پروژه‌های کریپتویی به منظور جذب سرمایه اولیه در ابتدای راه است. سرمایه گذاران به ازای پرداخت رمز ارزهای مطرح، معمولا بیت کوین یا اتریوم، رمز ارز بومی آن پروژه را که به قیمتی بسیار پایین در حال فروش است، دریافت می‌کنند. در آن زمان هر توکن TRX به قیمت 0.0019 دلار فروخته شد. به نظر خریداران این توکن به خوبی توانستند ارزش سرمایه گذاری در ترون را درک کنند، چرا که کمتر از شش ماه، سقف تاریخی 0.3 دلار برای ترون به ثبت رسید که رشدی 157 برابری در مقایسه با کف قیمت در عرضه اولیه سکه بود! حتی قیمت کنونی حوالی 0.06 دلار در مقایسه با کف 0.0019 دلاری 31 برابر شده است.

شبکه ترون چگونه کار می‌کند؟

شبکه‌های بلاک چین معمولا ساختاری غیر متمرکز دارند، به این معنی که شبکه از دست به دست هم دادن کامپیوترهای پراکنده در سراسر دنیا تشکیل شده و به صورت جمعی اداره می‌شود. در چنین بستری، برای جلوگیری از تناقض، به یک الگوریتم اجماع نیاز داریم تا اصطلاحا گره‌های شبکه بتوانند درباره وضعیت بلاک چین به توافق برسند. الگوریتم اجماع ترون اثبات سهام تفویض شده (DPoS) است. این مکانیزم تقریبا مشابه اثبات سهام است، به طوری که در آن گره‌ها صرفا با نگه داشتن مقداری ارز شبکه (استیک کردن) فرصت اعتبارسنجی تراکنش‌ها و دریافت پاداش مربوط به این کار را دریافت می‌کنند.
این یک روش درآمدزایی منفعل فوق‌العاده است. در ارزیابی ارزش سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال شبکه ترون برای بلند مدت، به انتظار چند برابر شدن قیمت ارز دیجیتال ترون، امکان استیک کردن TRX بعد از خرید را حتما لحاظ کنید. به این ترتیب علاوه بر احتمال افزایش قیمت رمز ارز ترون، به تعداد توکن‌های شما نیز به مرور زمان افزوده خواهد شد، بدون این که کار خاصی انجام بدهید. برای استیک کردن کافی است ارزهای دیجیتال خود را برای مدت زمانی مشخص در یک کیف پول قفل کنید.

نتیجه‌گیری؛ ترون چقدر ارزش سرمایه گذاری دارد؟

در شرایطی که شبکه‌های بیت کوین و اتریوم در هر ثانیه به ترتیب فقط 7 و 30 تراکنش را پردازش می‌کنند، TPS شبکه ترون حدود 2 هزار تراکنش در هر ثانیه است. از طرفی دیگر، کارمزد در شبکه دو ارز دیجیتال مطرح بازار بالا است، به طوری که در برخی مواقع برای انتقال مقادیر اندک پول اصلا مقرون‌به‌صرفه نیستند. به عنوان مثال در زمان افزایش ترافیک شبکه ممکن است کارمزد آن‌ها به چند صد هزار تومان یا حتی چند میلیون تومان برسد! اما کارمزد Tron در برخی مواقع صفر و در بدترین حالت حوالی 1 دلار (کمتر از 50 هزار تومان) است. این موضوع سبب کاربرد زیاد شبکه ترون در نقل و انتقالات رمز ارزها شده است. نتیجه، افزایش ارزش سرمایه گذاری در رمز ارز ترون به لطف آینده روشن پروژه است.یک معیار بسیار مهم دیگر برای ارزیابی وضعیت فاندامنتال بلاک چین‌ها، ارزش کل قفل شده (TVL) آن‌ها است. از این نظر، ترون پشت سر اتریوم در رتبه دوم قرار دارد. این موضوع ارزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال شبکه ترون را چند برابر و خیال خریداران را راحت‌تر می‌کند. منظور از TVL، مقدار سرمایه‌ای است که کاربران داخل اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های ساخته شده روی یک بلاک چین مشخص، برای اهداف مختلف، قفل کرده‌اند.