آفتاب

پرطرفدارترین پلو مخلوط های ایرانیپلوهای مخلوط در آشپزی ایرانی بسیار پرطرفدار هستند و تنوع بسیار زیادی دارند. پلوهای مخلوط بسیار زیادی وجود دارند که بصورت سنتی در مخصوص برخی از شهرهای ایران هستند مانند شیرین پلو، رنگینک و... .

یکی از مزایای این نوع غذاها این است که می توان آن را در کنار مواد مختلفی سرو کرد. در ادامه با سه تا از این پلوها آشنا می شویم و در انتها لینک دستورپخت آن ها در اختیارتان قرار می گیرد.

سبزی های پلو مخلوط سبزی پلو کدام است؟

برنج به تنهایی دارای طبع سردی است. به همین دلیل بهتر است آن را به همراه مصلحات مصرف کرد. ایجاد پلو مخلوط ها نیز با هدف برقراری تعادل در مزاج می باشد. سبزی پلو یکی از غذاهای لاپلویی معروف و محبوب می باشد. لیست سبزی هایی که باید داخل این غذا استفاده شود عبارت اند از: تره، جعفری، شوید، شنبلیله، گشنیز و سیر. این غذا معمولا به همراه ماهی سرو می شود.


 پلو مخلوط های ایرانی
سبزی پلو

فواید سبزیجات سبزی پلو:

    بهبود عملکرد قلب و کاهش بیماری های قلب و عروق
    بهبود فعالیت دستگاه گوارش و جلوگیری از ابتلا یبوست
    پاکسازی و شفافیت پوست
    کمک به رشد سریع مو
    کمک به کاهش وزن و لاغری
    استحکام استخوان ها و دندان ها
    کاهش التهاب مفاصل
    کاهش ابتلا به سرطان
    بهبود عملکرد کلیه و دفع سنگ کلیه
    کنترل قند و فشار خون
    درمان افسردگی و بی حالی

فواید و ضررهای باقالی در پلو مخلوط:

باقالی، این دانه پر خاصیت در سراسر دنیا به روش های مختلف پخته و به مصرف می رسد. در ایران از باقالی به همراه برنج استفاده می شود و یک پلو مخلوط خوشمزه و لذیذ را می پزند. از آنجایی که طبع باقالی سرد و خشک است برای اصلاح مزاج، از شوید نیز در باقالی پلو استفاده می شود. در بعضی نقاط کشور علاوه بر شوید، فلفل و گلپر نیز بکار می رود. باقالی پلو اغلب به همراه گوشت قرمز، ماهیچه و گوشت مرغ سرو می شود.


 پلو مخلوط های ایرانی
باقالی پلو

فواید:

      فیبر بالای باقالی، باعث سیر شدن و در نتیجه لاغری می شود.
      کاهش دهنده سطح کلسترول بد خون است.
      بهبود سیستم حرکتی و کاهش ابتلا به بیماری پارکینسون
       بهبود مشکلات گوارشی
      کمک به هضم سریع غذا
      کمک به رشد و سلامت پوست، مو و ناخن

مضررات:

      زیاده روی در مصرف باقالی باعث کمبود ویتامین ب 6 و تشدید نشانه های افسردگی می شود.
      بیماران فاویسم باید از این دانه گیاهی دوری کنند.
      در دوران بارداری با احتیاط مصرف شود.
نکات کلیدی پخت مرصع پلو:
مرصع پلو به دلیل ظاهر زیبا و شاهانه ای که دارد، پادشاه پلو مخلوط های ایران نام گرفته است. مرصع پلو در پیشگیری از فراموشی، بهبود سیستم عصبی مرکزی، تحکیم استخوان ها، درمان کم خونی، پیشگیری از بیماری ها چشمی و بهبود عملکرد قلب و عروق نقش بسزایی دارد.


 پلو مخلوط های ایرانی
مرصع پلو


      برای گرفتن تلخی پوست پرتقال و خلال بادام یا پسته به این روش عمل کنید. این مواد را به مدت چند ساعت داخل آب سرد بریزید. سپس داخل ظرفی ریخته و روی شعله ملایم قرار دهید تا آب به جوش آید. این مراحل را سه مرتبه تکرار کنید تا طعم تلخ مواد گرفته شود.

پرطرفدارترین پلو مخلوط های ایرانی:

زمانی که برنج ساده و سفید با مواد غذایی دیگری ترکیب شود به آن پلو مخلوط یا غذای لاپلویی گفته می شود. در میان این غذاهای لاپلویی سبزی پلو، باقالی پلو و مرصع پلو رتبه های برتر را تصاحب کرده اند. اگر شما هم می خواهید این غذاهای خوشمزه را بپزید، بهترین و اصولی ترین دستور پخت را در سایت جاست ایت پیدا خواهید کرد. طرز تهیه سبزی پلو، طرز تهیه باقالی پلو و طرز تهیه مرصع پلو را در اینجا مشاهده کنید.وبگردی