آفتاب

خطر حذف از المپیک بیخ گوش وزنه‌برداریخطر حذف وزنه برداری از المپیک به دلیل دوپینگ‌های گسترده و فساد های مختلف بیش از هر زمانی این ورزش را تهدید می‌کند.

خبرآنلاین: خبر کوتاه بود و شوک آور؛ خطر حذف وزنه برداری از المپیک جدی است و به طور مستمر از سوی کمیته ملی المپیک پیگیری می شود. این خبری بود که از مدت ها قبل روی خروجی نشریات قرار می گرفت و این روزها بیش از هر زمانی به واقعیت نزدیک است. هرچند این رشته یکی از قدیمی ترین بخش های المپیک است و قدمتی قریبه به 100 سال دارد و به عقیده خیلی ها شعار «قوی ترین» که یکی از شعارهای اصلی این مسابقات است از وزنه برداری وام گرفته شده اما حالا اعضای این رشته نگران حذف رشته محبوبشان از المپیک هستند. اتفاقی که می تواند این ورزش قدیمی و ریشه دار در کشورمان را به کما ببرد چرا که وزنه برداری همیشه یکی از رشته های پر افتخار در سبد مدال آوری کشورمان در ادوار المپیک بوده و حذف آن از المپیک می تواند برای ورزش ایران گران تمام شود.

دوپینگ و فساد، داد کمیته بین المللی المپیک را درآورد

در سال های اخیر، کمیته جهانی المپیک سعی کرده برای جذاب تر شدن فستیوال پنج حلقه، رشته های جدیدی را به دایره مسابقات وارد کند و در مقابل با حذف رشته هایی که جذابیت کم تری دارند، تماشاگران بیشتری را به دیدن رقابت ها ترغیب کند. در این سال ها چند بار سخن از حذف کشتی به میان آمد که با تلاش های جهانی و کمپین های مختلف، کشتی فعلا در المپیک ماندنی شده. اما دلیل این کمیته برای حذف وزنه برداری، با موارد مطرح شده، کاملا متفاوت است.

دلایلی از جمله فساد های گسترده و دوپینگ های متعددی که در سطوح بالای این ورزش انجام شده. فساد هایی که در زمان ریاست و به قولی امپراطوری تاماش آیان در فدراسیون جهانی وزنه برداری صورت گرفت و باعث شد IOC به فکر حذف این رشته از المپیک بیفتد. فساد های مالی و بحث فروش مدال های بین المللی، اتهامات وارد شده مربوط به مفقودی ۱۰ میلیون دلار، دوپینگ گسترده کشورهای مختلف مانند روسیه، ازبکستان و... و پنهان کردن نتایج آزمایش ها باعث شد تا نهایتا آیان ابتدا به مدت ۹۰ روز تعلیق و سرانجام مجبور به استعفا شود تا به این ترتیب نیم قرن امپراطوری این مرد ۸۱ ساله به پایان برسد. به هرشکل وزنه برداری در توکیو حضور داشت اما این روزها خطری جدی بیخ گوش این رشته قرار گرفته که ممکن است باعث حذف آن از المپیک شود و یا در بهترین حالت، این رشته در المپیک 2024 تعلیق شود و از 2028 به چرخه رقابت ها برگردد.

بی توجهی فدراسیون جهانی وزنه برداری هشدارها

چندی پیش و هم زمان با پایان بازی‌های المپیک توکیو، کمیته بین‌المللی المپیک طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن به کمیته اجرایی اجازه داده می‌شود هر رشته ورزشی را در صورت صلاحدید، بدون نیاز به برگزاری مجمع، از حضور در بازی های المپیک حذف کند.

در اصلاحیه منشور  این کمیته، به وضوح بیان شده که کمیته اجرایی می تواند  هر رشته ورزشی را در صورت عدم تبعیت فدراسیون بین المللی مربوطه از تصمیمات کمیته اجرایی و هر رفتاری که به اعتبار و وجهه جنبش المپیک لطمه وارد کند، از برنامه بازی ها حذف کند.

همچنین طی روزهای گذشته، سارا دیویس رئیس ورزشکاران به هیات اجرایی فدراسیون جهانی وزنه برداری گفت که این ورزش متعلق به ورزشکاران است نه کسانی که آن را اداره می‌کنند و همه اعضای هیات اجرایی باید استعفا دهند تا خطر بیش از این گریبان این رشته را نگیرد.

دیویس در آستانه مهمترین جلسه تاریخ وزنه برداری اعضای هیات اجرایی را متهم به مشارکت در دوپینگ تحت حمایت دولت کرده و می گوید: اقدامات هیات اجرایی خود ویرانگر بوده است تا جایی که بسیاری از اعضا در تلاش بودند وزنه‌برداری را از بازی‌های المپیک حذف کنند.این ورزشکار بریتانیایی ۲۹ ساله در بازی‌های المپیک توکیو شخصاً با باخ صحبت کرد و خواستار رسیدگی به این وضعیت شد.

جلسه هیات اجرایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری قرار است روز چهارشنبه هفته آینده برگزار شود و خروجی آن می تواند تاثیر بسزایی در آینده وزنه برداری در المپیک داشته باشد.

قهرمان المپیک لندن: خطر حذف وزنه‌برداری از المپیک جدی است.

سعید محمد پور درباره خطر حذف وزنه برداری از المپیک می گوید: متاسفانه این خطر جدی است و دلیل آن هم به مدیریت فدراسیون جهانی وزنه برداری بر می گردد که سال های سال با فساد سیستماتیک و پنهان کردن نتایج دوپینگ های گسترده باعث شد این رشته دچار این مشکلات شود و همین امر باعث برکناری تاماش آیان از ریاست این فدراسیون شد.

وی ادامه داد: در کنار این ها، نباید از این نکته هم بگذریم که وزنه برداری جذابیت سابق را از دست داده. برای مثال در همین المپیک توکیو سطح رقابت ها را ببینید که چه وزنه هایی زده شد و چقدر در مقایسه با سایر دوره ها افت کیفیت شد.

قهرمان المپیک لندن ادامه داد: روزگاری در دسته 94 کیلوگرم مسابقات کیفیت بسیار بالایی داشت اما امسال رکوردهایی زده شد که اگر چند سال قبل در مسابقات داخلی کشورمان هم زده می شد به توفیقی نمی رسید اما حالا این وزنه ها در المپیک با مدال همراه می شود.

محمدپور درباره نقش قدرت های وزنه برداری جهان همچون ایران و روسیه در به وجود آمدن این شرایط گفت: خوشبختانه کشور ما از نظر دوپینگ در رده بزرگسالان چالش چندانی ندارد اما دوپینگ در رده های پایه باعث شده تا این ورزش با چالش هایی روبرو شود و تعداد سهمیه های ما کاهش پیدا کند اما در حوزه بزرگسالان مشکل خاصی نداریم. اما در کشورهایی همچون روسیه و کشورهایی که قبلا عضو اتحاد جماهیر شوروی بودند همچون ازبکستان، دوپینگ گسترده و سیستماتیک باعث شد که وزنه برداری به این روز بیفتد و حالا باید برای حذف آن از المپیک نگران باشیم.

او تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی را تغییر در مدیریت فدراسیون جهانی وزنه برداری دانست و گفت: راه اصلی خروج از این بحران، همان راهی است که در جلسات بین المللی هم به آن اشاره شده و باید یک مدیریت جدید سر کار بیاید و با تیمی جدید بتواند این معضل ها را رفع کند تا بتوانیم شاهد اوج گیری این رشته باشیم.

عملکرد وزنه برداری در المپیک تاسف بار بود


دارنده مدال برنز مسابقات جهانی 2011 در ادامه اشاره ای به عملکرد وزنه برداری کشورمان در المپیک توکیو کرد و افزود: متاسفانه عملکرد وزنه برداری در المپیک تاسف بار بود و هرکسی که کمترین سوادی هم از این رشته داشته باشد می داند که این عملکرد قابل قبول نبود.ما عاشق وزنه برداری هستیم و سال ها در این رشته زحمت کشیده ایم، صحبت هایمان فقط از سر عشق و علاقه است و دوست داریم موفقیت این رشته را ببینیم اما متاسفانه کشورمان عملکرد ضعیفی داشت.

محمدپور یکی از دلایل این ناکامی را در برنامه های کادر فنی عنوان کرد و گفت: نمایندگان کشورمان در توکیو از دوستان من هستند و آن ها را از نزدیک می شناسم و بر توانایی آن ها واقفم اما شرایط به گونه ای است که کادر فنی در این چند سال عملکرد خوبی نداشته و نتوانسته انتظارات را برآورده کند.

وی افزود: ما خصومت شخصی با کسی نداریم اما شما ببینید وزنه برداری ما الان چه افت فاحشی را تجربه می کند. در این سال ها نتوانسته ایم آنطور که باید، پشتوانه سازی کنیم و از طرفی نفرات قدیمی را هم نتوانستیم حفظ کنیم تا خروجی آن چیزی باشد که امروز می بینیم.

او در پایان با اشاره به بعد مدیریتی فدراسیون گفت: باز هم می گویم ما با کسی دشمنی نداریم و صحبت هایمان از سر عشق به این رشته است، اما تا وقتی که فدراسیون با این روند مدیریتی اداره شود، اوضاع به همین شکل خواهد بود و هر شخص دیگری هم در این سیستم به کار گرفته شود کاری از پیش نمی برد.
وبگردی