پروفسور فضل الله رضا؛ زندگی و زمانه مرد دانشمند

گرچه پروفسور فضل الله رضا سال ها در کانادا اقامت داشت. اما او هر بار برای حضور در مناسبت ها و مراسم های مختلف در کشور حضور می یافت و سخنرانی هایی ارائه می کرد.

پروفسور فضل الله رضا، دانشمند برجسته حوزه مهندسی برق و ریاضیات و از پایه گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در سن ۱۰۵ سالگی در اتاوای کانادا، با زندگی وداع کرد. او که در یک مقطع، ریاست دانشگاه تهران، سفیر ایران در یونسکو و کانادا را برعهده داشت. از سال ۱۳۵۷ ساکن کانادا شد و تا پایان عمر در دانشگاه های کنکوردیا در مونترئال در کبک کانادا و دانشگاه مک گیل مونترئال در سمت استادی مشغول به فعالیت علمی بود.

این دانشمند برجسته ایرانی، ۱۰ دی ماه ۱۲۹۳ در شهر رشت متولد شد و دوران تحصیلات ابتدایی خود را در این شهر به پایان برد و دیپلم را در تهران و لیسانس خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران گرفت. او در زمره اولین دوره فارغ التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران در ۱۳۱۷ بود. پروفسور رضا سپس برای تکمیل تحصیلات خود به آمریکا رفت و در سال ۱۳۲۴ مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه کلمبیا و دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه پلی تکنیک نیویورک دریافت کرد.

او در سال های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۴ عضو گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی دانشگاه کاتولیک آمریکا و سپس دانشگاه ام آی تی در بوستون آمریکا بود و در سال های ۱۳۳۳ تا ۱۳۴۷ در گروه مهندسی دانشگاه سیراکیوز در ایالت نیویورک عضویت داشت و از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۸ خورسیدی به عنوان رئیس دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف مشغول فعالیت بود. او سپس در سال های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۳ خورشیدی به عنوان سفیر ایران در یونسکو و از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ به عنوان سفیر ایران در کانادا انتخاب شد.
پروفسور رضا و دلبستگی به ایران
گرچه او سال ها در کانادا اقامت داشت. اما هر بار در مناسبت ها و مراسم های مختلف در کشور حضور می یافت و سخنرانی هایی ارائه می کرد. سخنرانی هایی که در میان آن ها می شد دلسوزی برای نخبگان جوان و علاقه مندی پروفسور به فرهنگ و تمدن ایرانی را یافت. او در یکی از این مراسم ها گفته بود: "در چنین روزگاری اگر بخواهیم روی کره زمین، قومی به نام ایرانی وجود زنده و پایدار داشته باشد، باید فرهنگ سنتی آن قوم را پیوسته پاسداری کنیم. مهم ترین عاملی که قوم ایرانی را از دیگر اقوام برجسته می سازد، فرهنگ ملی ایران است."

او ادامه می دهد: "زبان فارسی یعنی همین فارسی آمیخته به عربی که در هزار سال ورزیده و نیرومند شده است، در مرکز فرهنگ ملی جای دارد. اگر امروز از یکی از کهکشان ها با ما تماس بگیرند وبخواهند که به شتاب یک روز فقط دو کتاب نمونه که معرف شخصیت ملی ما باشد برایشان بفرستیم، بنده گمان دارم که شاهنامه فردوسی و مثنوی جلال الدین رومی را می توان اختیار کرد. اگر جای چانه بافی بود. بوستان و گلستان را هم به آن ها پیوست می کنیم. "

پروفسور رضا معتقد بود: "جوان ایرانی باید واقعیت را ببیند. جوانان نباید خرد و مایوس شوند. آن ها یک عرصه باز دارند و آن اِشراف به معارف ایرانی، اسلامی و جهانی است. جوانان ما باید اعتماد به نفس پیدا کنند و خود باخته نباشند و بدانند که ما وارث یک میراث قزهنگی و علمی بسیار غنی هستیم.

او در مقاله ای که اواخر اسفند ۱۳۹۰ روزنامه شرق منتشر کرد، در مورد آینده ایران نوشته بود: "ایران سرشار از منابع طبیعی است و نژادی برومند و مردمی فرهنگ پذیر و هوشمند دارد. اکثر ایرانی ها به فرهنگ و مردم این سرزمین مهر فراوان دارند و حتی عشق می ورزند. برگزیدگان ما، مردمی خلاق و پژوهنده و سازنده اند، که می توانند مانند زمان های باستان، با دنیا مراوده و گفتگو و مدارا داشته باشند و فرهنگ اصیل ایران را در پرتو بینش و گزینش جلا بدهند و به روز کنند و آن را زنده و پویا نگه دارند. خلاصه، ایرانی در معنا بزرگ از نو بسازند: «فلک را سقف بشکافند و طرحی نو در اندازند.»

پروفسور رضا ادامه می دهد: "امید است، جوانان آینده نگر، برنامه های پیشرفت ایران را با سودمندی های دانش و فناوری مجهز کنند و به کار ببندند. اما واله و شیدای اسباب بازی ها و بازار لوکس و اژد های آز و اهریمنی نشوند. "
پروفسور رضا چه کرد؟
پروفسور فضل الله رضا از پایه گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات بود. او در این راستا تحقیقات گسترده ای در زمینه ظرفیت شنون و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال های مخابراتی نویزدار، نظریه اطلاعات و فرآیند های تصادفی، سیستم های خطی آنالیز عمومی، نظریه سیستم ها و مدارها، نظریه کنترل سیستم های پویا، فضا های خطی، انتقال وتلفات انرژی در شبکه ای n انجام داده است.

البته پروفسور در زمان حیاتش کتاب های تحلیل شبکه های برق، تئوری اطلاعات، فضا های خطی، برگ بی برگی، حدیث آرزومندی، مهجوری و مشتاقی، پژوهشی در اندیشه های فردوسی، دیده ها و اندیشه ها، نگاهی به شاهنامه، محمد اقبال وهندسه عملی وعلمی را هم به رشته تحریر درآورد.

او همچنین رئیس افتخاری کنفرانس مهندسی برق ایران، استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رییس انجمن علمی ایرانیان در آمریکای شمالی، رییس گسترش زبان و ادب فارسی و مشاور و همکار فعال موسسه های علمی و ادبی فراوانی بوده است.

علاقه و اهتمام جدی پروفسور رضا به زبان فارسی در طول حیاتش ملموس بود، چنان که معتقد بود، بنیاد زبان فارسی و گفت وشنود و نگارش آن را باید روز به روز استوارتر و نیرومند تر کنیم و اعتقاد داشت که در این راه از روش های علم وابزار تکنولوژی بیشتر بهره ببریم و می گفت: اگر در حدود ۱۵ زبان زنده دنیا را که سابقه ممتاز فرهنگی دارند برگزینیم، زبان فارسی و زبان عربی در میان آن ها خواهند بود.