خاشقچی چه می دانست که سر به نیست شد

درحالی که پرسش های جامعه جهانی بر روی کیفیت قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی و یافتن جسد او متمرکز است، اصلی ترین پرسش این است که او چه مدارکی را در دست داشت که در قبال آنها، سرش را به باد داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می گوید 28 سپتامبر ساعت 11 و 50 دقیقه زمانی که خاشقچی نخستین بار برای طی مراحل ثبت ازدواج وارد کنسولگری عربستان در استانبول می شود، برنامه قتل او کلید می خورد.
وی می افزاید: یکم اکتبر یعنی یک روز پیش از قتل خاشقچی، یک تیم سه نفره ساعت 16 و 30 دقیقه با یک پرواز تجاری از عربستان وارد استانبول شده و در هتلی مستقر می شوند. روز بعد ساعت یک و 45 دقیقه، تیم سه نفره دوم نیز با پرواز تجاری دیگر وارد ترکیه شده و در همان هتل مستقر می شوند.
به گفته وی: تیم 9 نفره سوم شامل ژنرال های سعودی، با پرواز خصوصی وارد استانبول شده و درمجموع تیم 15 نفره تشکیل می شود که به صورت مجزا در ساعت 9 و 50 دقیقه و 11 وارد کنسولگری می شوند.
آن ها ابتدا هارد دیسک دوربین های مداربسته را خارج کرده و سپس ساعت 11 و 50 دقیقه با خاشقچی تماس گرفته می شود تا نوبت وی یادآوری شود. خاشقچی ساعت 13 و 8 دقیقه وارد کنسول گری می شود و ازآن پس دیگر خبری از او نیست.
تاکنون گزارش های متفاوتی درباره نحوه قتل خاشقچی منعکس شده که در تازه ترین مورد، به نابودی جسد او در اسید اشاره شده است. پیش ازاین نیز میدل ایست آی جزئیاتی از نحوه قتل جمال خاشقچی را منتشر کرده و مدعی شده بود که این روزنامه نگار عربستانی، ظرف هفت دقیقه کشته و درحالی که جان در بدن داشت سلاخی شد.
این تارنمای انگلیسی به نقل از منبع ترکیه ای خود، نوشته است که خاشقچی را از دفتر سرکنسول کشان کشان به میز تشریح اتاق مجاور بردند و هم زمان صدای جیغ وداد یکی از شاهدان از طبقه پائین شنیده شد.
'پس ازآنکه ماده ای نامعلوم به خاشقچی تزریق شد، صدای جیغ و داد نیز قطع گردید. صلاح محمد الطبیقی، رئیس بخش پزشکی قانونی تشکیلات امنیت عمومی عربستان و یکی از اعضای گروه 15 نفری که با هواپیمایی خصوصی وارد ترکیه شد، هنگامی که خاشقچی هنوز جان در بدن داشت بر روی میز تشریح شروع به بریدن اندام وی کرد.'
در واکنش به انتشار این گزارش، بسیاری از نهادهای بین المللی و کشورها جار وجنجال زیادی به راه انداخته و خواستار تحقیقات دقیق درباره کیفیت قتل وی شده اند. بااین حال یک ماه پس از گذشت این حادثه، کمتر کشوری در غرب حاضرشده است تا در ازای بدترین شیوه قتل خاشقچی دست از همکاری های پرسود با رژیم سعودی بردارد. چنانچه وزیر امور خارجه انگلیس به تازگی روایت رسانه ها درباره نحوه کشته شدن خاشقچی را نزدیک به واقعیت دانسته اما گفته است که واکنش به عربستان بایستی سنجیده باشد.
از این منظر کیفیت قتل خاشقچی به هر میزان که شنیع باشد تأثیری بر معادلات سیاسی بین المللی نخواهد گذاشت و در بهترین حالت ممکن، منجر به ارائه ضمانتی از طرف رژیم سعودی شود که از تکرار آن جلوگیری کند. چنانچه در آخرین بیانیه کشورهای عضو گروه 7 از عربستان خواسته شده تا نسبت به عدم تکرار چنین حوادثی تضمین دهد.
اما روی دیگر ماجرا شواهدی است که نشان می دهد، خاشقچی مدارکی را در دست داشته که افشای آن می توانست برای مثلث بن سلمان، ترامپ و نتانیاهو و سناریوی ایران ستیزی آن ها گران تمام شود.
ارتباط قتل خاشقچی و ایران اینترنشنال چیست؟
خاشقچی درست همان روزی به قتل رسیده است که روزنامه انگلیسی گاردین به نقل از یک منبع آگاه فاش کرد: بودجه 250 میلیون دلاری شبکه تلویزیونی ضد ایرانی «ایران اینترنشنال» را عربستان تأمین می کند.
در واقع، دو هفته پس از آنکه «ایران اینترنشنال» مصاحبه با سخنگوی یک گروه افراطی جدایی طلب که از حمله تروریستی به اهواز تمجید کرد را پخش کرد، گاردین به بهانه اینکه نهاد ناظر بر رسانه های انگلیس درباره این ماجرا تحقیق می کند، نوشت: یک منبع آگاه که درگذشته با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی همکاری داشته، عنوان کرده است که بودجه ایران اینترنشنال از دربار سلطنتی سعودی تأمین می شود.
نکته حائز اهمیت اینجاست که این گزارش درست دو ساعت پس از آن منتشر شد که ترکیه بر اساس بررسی دوربین های مداربسته ادعا می کند که خاشقچی وارد کنسولگری عربستان شده و پس از آن ناپدید می شود.
حکومت آل سعود مدعی است که او در پی یک مشاجره در کنسولگری کشته شده است؛ با این حال، ترکیه بر اساس مدارکی که در اختیار دارد مدعی است که خاشقچی پس از ورود به کنسولگری از طریق اسکایپ با «سعود القحطانی» مشاور دیوان پادشاهی سعودی، صحبت کرده و مورد بازجویی قرار گرفته است. پس از آن، القحطانی دستور قتل و احتمالاً شکنجه خاشقچی را صادر کرده است.
گاردین در گزارشی که چهار روز پیش منتشر کرد به نقل از منبع آگاه خود نوشته است: سعود القحطانی که در خلال پرونده خاشقچی از منصب خود برکنار شده، در تأمین بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال دست داشته است.
این نشریه انگلیسی به رغم فشارهایی که در این مدت تحمل کرده تا این لحظه از بردن نام منبع خودداری کرده است. با این حال، تحلیلگران معتقدند زمانی که از منابع آگاه در جایی مانند عربستان صحبت می شود، منظور چهار پنج نفر مشخص هستند که خاشقچی در یک سال گذشته یکی از این افراد بوده است.
«حسام الدین آشنا» رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری روز شنبه در صفحه توییتر خود، به طرح پرسش هایی در خصوص قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود و ارتباط احتمالی آن با افشاگری های روزنامه گاردین در خصوص منبع مالی یک شبکه معاند فارسی زبان پرداخت.
آشنا با اشاره به اظهارات اخیر «لیندسی گراهام» سناتور آمریکایی که پیش از قتل خاشقچی، از حامیان عربستان سعودی بود، نوشت: آیا گراهام متن بازجویی سعودی ها از جمال خاشقچی را دیده است؟
وی در خصوص افشاگری های روزنامه گاردین در خصوص منبع مالی «ایران اینترنشنال» نوشت: آیا منبع گاردین در گزارش منبع مالی ایران اینترنشنال، جمال خاشقچی بود؟ آیا خاشقچی به این خاطر به قتل رسیده که منبع مالی ایران اینترنشنال را به گاردین لو داده است؟
«حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در انگلیس نیز روز شنبه نوشت: هم زمانی اعلام سعودی به عنوان منبع مالی شبکه ی ایران اینترنشنال از سوی گاردین به نقل از «یک فرد مطلع سعودی»، با قتل خاشقچی، این سناریو را تقویت کرده است که منبع گاردین، خاشقچی بوده است.
وی ادامه داد: روشنگری گاردین پیرامون نقش خاشقچی در این پرونده، حالا هم وظیفه اخلاقی و حرفه ای و هم خواسته جهانی است.

اطلاعات خاشقچی درباره حمله شیمیایی عربستان به یمن
نشریه انگلیسی ساندی اکسپرس بتازگی به نقل از یکی از دوستان خاشقچی گزارش داده که او مدارکی را به دست آورده بود که ثابت می کرد عربستان سعودی در حمله به یمن از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است.
این نشریه انگلیسی نوشته است که احتمال وجود مدارک حملات شیمیایی، می تواند انگیزه اصلی سعودی ها برای قتل خاشقچی بوده باشد.
ساندی اکسپرس در ادامه این گزارش به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که سرویس اطلاعاتی انگلیس از تصمیم سعودی ها برای ربودن و قتل «خاشقچی» خبر داشته است.
بنابر این گزارش، سرویس اطلاعاتی انگلیس می دانسته که یک «عضو حلقه سلطنتی عربستان سعودی» دستور ربایش و حتی در صورت نیاز قتل «جمال خاشقچی» را صادر کرده است.
این منبع آگاه گفته است که اداره ارتباطات دولتی انگلیس (جی.سی.اچ.کیو) که ازجمله مهم ترین نهادهای اطلاعاتی انگلیس است، با شنود گفت وگوهای مقام های اداره استخبارات عربستان سعودی دریافته اند که این مقام دستور ربایش خاشقچی و بازگرداندن او به عربستان را صادر کرده و برای اینکه در صورت لزوم اقدامات بیشتری هم علیه او انجام شود، «راه را باز گذاشته است.»
او سپس مدعی شده که سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام. آی.6) یک روز پیش از قتل خاشقچی از تصمیم سعودی ها برای بازداشت او مطلع شده و حتی به ریاض هشدار داده که این کار را اقدام درستی نمی دانند؛ با این حال، عربستان سعودی به این هشدار توجهی نکرده است.
این منبع مطلع، می گوید: «روز 1 اکتبر، ما متوجه حرکت گروهی شامل اعضای استخبارات به استانبول شدیم. روشن بود که هدف آن ها چیست. ما از طریق کانال هایی هشدار دادیم که این فکر خوبی نیست. رخدادهای بعدی نشان داد که آن ها هشدار ما را نادیده گرفته اند.»
مجموعه این شواهد نشان می دهد که ریاض در اقدامی عجولانه دست به تسویه حساب با افشاگری زده که اکنون از ابعاد گسترده واکنش های بین المللی وحشت کرده است.
آل سعود که تا حد زیادی به رابطه جدید خود با واشنگتن و تل آویو در راستای ایران ستیزی دل بسته، اکنون در بحرانی دست وپا می زند که امیدوار است با امان نامه ترامپ و نتانیاهو بتواند تاج و تخت خود را حفظ کند. با این حال، افشاگری های خاشقچی آتشی است که شعله آن ابتدا دامن قاتلان او را خواهد گرفت و دیر با زود زبانه های آن خاندان سعودی را درمی نوردد.