تلاش های "پَس و پُشت پرده" اوباما برای شکست ترامپ

به نظر می رسد اوباما در روزها و هفته های گذشته فعال تر شده و تلاش دارد جبهه ای متحد و منسجم درون حزب دموکرات برای شکست دادن ترامپ، تشکیل دهد.

در روزهای گذشته بسیاری از رسانه های آمریکا از تلاش های "پَس و پُشت پرده" و چراغ خاموش باراک اوباما برای متحد کردن حزب دموکرات در انتخابات میان دوره ای کنگره در 6 نوامبر سال جاری ( 15 آبان 97) و انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 (آبان 1399) خبر می دهند.

اوباما که کمتر از 2 سال است کاخ سفید را به ترامپ تحویل داده و از زمان خروج از کاخ سفید کمتر اظهار نظر و فعالیت سیاسی داشته؛ در سخنرانی پنج شنبه هفته گذشته خود در جریان یک گردهمایی حزب دموکرات در "بورلی هیلز" کالیفرنیا، از آنها خواست تحرک بیشتری داشته باشند و از خمودگی پس از شکست انتخابات نوامبر 2016 (آبان 95) فاصله بگیرند و به کسب کرسی های بیشتر در انتخابات میاندوره ای کنگره بیاندیشند.

در انتخابات 15 آبان امسال همه 435 کرسی مجلس نمایندگان و 34 کرسی – یک سوم- از 100 کرسی مجلس سنای آمریکا به رقابت گذاشته می شود. هر حزبی که بتواند دستکم 235 کرسی مجلس نمایندگان و اکثریت 50+1 کرسی های سنا را به دست گیرد، اکثریت مجالس قانونگذاری آمریکا (کنگره) را به دست گرفته و موقعیت خود را برای انتخابات دو سال آینده ریاست جمهوری تحکیم خواهد کرد.

برخی رسانه های آمریکا نیز در هفته های گذشته گزارش داده اند که اوباما طی هفته های اخیر بی سروصدا با نامزدهای احتمالی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری دو سال آینده دیدار و گفت وگو می کند تا کمک کند نامزدی قوی و مورد حمایت حزب برای انتخابات آتی و رقابت احتمالی با ترامپ، انتخاب شود.

تلاش های آشکار و پنهان اوباما در حالی شدت گرفته که به نظر نمی رسد رییس جمهور سابق آمریکا قصدی برای ورود به انتخابات آتی و رقابت با ترامپ داشته باشد؛ بلکه بیشتر می کوشد به عنوان یک رهبر سیاسی موجه دموکرات، تشتت و چنددستگی حزبی را کم کرده و همه قوای این حزب را پشت نامزدی واحد برای شکست دادن ترامپ بسیج کند.

بسیاری از رهبران و فعالان و طرفداران حزب دموکرات آمریکا در کمتر از دو سال گذشته و پس از شکست هیلاری کلینتون از ترامپ، بسیار دلسرد شده و ابتکار عمل و اعتماد بنفس خود را از دست داده اند؛ و ترامپ در چنین فضای خلایی در 18 ماه گذشته کوشیده ضمن خط بطلان کشیدن به همه دستاوردهای دولت اوباما، سیاست های غالبا جنجالی مورد نظر خود را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی و امنیتی به مورد اجرا بگذارد.

سیاست هایی که با انتقاد و مخالفت گسترده بخش اعظمی از افکار عمومی آمریکا و فعالان و حامیان حزب دموکرات مواجه است؛ اما به دلیل فضای یاس و ناامیدی و نبود یک رهبر یا رهبران دارای کاریزما در درون حزب دموکرات، کمتر به چالش جدی گرفته شده است.

دولت ترامپ از زمان استقرار خود رابطه ایالات متحده آمریکا با بسیاری از متحدان سنتی آمریکا را در معرض خطر قرار داده و تنها رابطه واشنگتن را با اسراییل و عربستان سعودی گرم کرده است؛ در حالی که طی همین مدت با کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، مکزیک ، استرالیا ، چین و... وارد جنگ تجاری شده و رابطه سنتی و عمیق واشنگتن با متحدان غربی آمریکا را به قیمت منافع اقتصادی یکطرفه آمریکا، به مسلخ برده است.

ترامپ با وجودی که سروسامانی محسوس به اقتصاد داخلی آمریکا بخشیده و بسیاری از شاخص های اقتصادی آمریکا در کمتر از 2 سال گذشته را بهبود بخشیده و این مساله به احتمال زیاد هواداران او را در انتخابات بعدی نیز بسیج خواهد کرد؛ اما در طی همین مدت با اقدامات و سیاست هایی که به مورد اجرا گذاشته مخالفان پرشمار خود را نیز در مخالفت اصولی با دولتش مصمم کرده است و نباید از یاد برد که مجموع رای عددی ترامپ در انتخابات دو سال پیش نزدیک به 2 میلیون رای از هیلاری کلینتون کمتر بود و این کسب میزان آرای الکترال بیشتر بود که ترامپ را روانه کاخ سفید کرد؛ درست مشابه شرایط رقابت بین بوش و ال گور در انتخابات نوامبر 2000.

به نظر می رسد اوباما امیدوار است بتواند مخالفان پرشمار سیاست های ترامپ را در حمایت از "حزب دموکرات منسجم" متحد کند و برای او پیروزی در انتخابات میان دوره ای کنگره به عنوان نخستین قدم محکم و تعیین کننده و روحیه بخش بسیار مهم و حیاتی است؛ هم از این روست که او در سخنان هفته گذشته خود در جمع دموکرات ها ابراز امیدواری کرده که با پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره، "نانسی پلوسی" بار دیگر به ریاست مجلس نمایندگان آمریکا برسد و دموکرات ها کنگره را از دست اکثریت نه چندان قوی حزب جمهوریخواه پس بگیرند.

در صورت شکست حزب جمهوریخواه در انتخابات میاندوره ای، دونالد ترامپ حمایت مجلس قانونگذاری آمریکا را که نقشی بسیار تعیین کننده – به ویژه در مسایل سیاست و اقتصاد داخلی و حتی خارجی آمریکا دارد – از دست خواهد داد و دیگر مثل دو سال گذشته نخواهد توانست سیاست های خود را با سرعت " تخته گاز" به مورد اجرا گذارد؛ از سوی دیگر او مجبور به عقب نشینی از برخی سیاست هایش خواهد شد چون دموکرات ها با گروکشی بودجه و ابزارهای دیگر از جمله تهدید به عزل و استیضاح وزرا خواهند توانست در برابر سیاست های او بایستند و موقعیت او را در نیمه دوم دوره اول ریاست جمهوری، به شدت تضعیف کنند.