پایانِ تلخ آقای وزیر و خانم بازیگر

این روزها با خبر تکان دهنده ای روبرو هستیم که تیتر اول همه سایت های خبری و روزنامه های سراسر ایران است. محمد علی نجفی شهردار سابق تهران همسر جوانش را به قتل رساند!

میترا استاد زنی که متولد سال یک هزار و سیصد و شصت و دو است و تقدیری تلخ برایش رقم خورد کیست؟ میترا استاد اولین بار پس از استعفا محمدعلی نجفی از شهرداری تهران در رسانه ها مطرح شد. تصاویری خصوصی از او و محمد علی نجفی منتشر شده بود.

پس از آن گفته شد که او همسر دوم محمد علی نجفی است. او 36سال داشته و دارای مدرک لیسانس حسابداری بوده است. استاد از ازدواج پیشین خود یک پسر 13ساله داشته است.

میترا استاد در زندگی اش تجربیات متفاوتی را تجربه کرده بود از مادر بودن تا بازیگر بودن و در نهایت همسر مردی قدرتمند بودن که نخبه سیاسی و اجتماعی نیز بود. اما بلایی که بر سر میترا استاد آمد تقصیر کیست؟ آیا انتخابش برای اینکه همسر دوم مردی قدرتمند و ثرتمند بشود که سی سال از خودش بزرگتر بود اشتباه نبود!

میترا استاد سال 96 نامزد انتخابات شورای شهر اسلامشهرشد. او در این انتخابات نتوانست اکثریت آرا را به دست آورد و با کسب 3940 رأی در منطقه اسلامشهر، چهل و هفتم شد.
میترا استاد دختر بلند پروازی بود تا آنجا که کاندیداتوری شورای شهر اسلام شهر را نیز در کارنامه اش ثبت کرده است و در همین گیر و دار است که با محمد علی نجفی آشنا میشود.

با همه توجیهاتی که در خصوص ازدواج دوم وجود دارد آیا عملکرد او به عنوان زنی که خود را نماینده زنان میدانست درست بود؟! آیا خودش آن چاه ویلی را که در آن سقوط کرد برای خود حفر نکرده بود! اما و اگرها در این خصوص زیاد است. میترا انتخابش را کرد وبا محمد علی نجفی ازداواج کرد. در رسانه ها اما تصاویری که از این زوج نا متعارف پخش میشد همه سرشار از عشق و سرمستی بود اما گویا هیچگاه نمیتوان و نباید ظاهر زندگی کسی را معیار قرار داد.

این دو زوج بر سر مسائل مختلف با یکدیگر درگیریهای فراوانی داشتند تا به آنجا که کار به چنین تراژدیِ شومی رسید!

آن زمان میترا استاد در گفت و گویی در این باره توضیحاتی ارائه کرد. او گفت: «به ما تهمت زدند که ایشان روابط نامشروع داشته است، من قول می دهم به همه مردم تا الان من هیچ چیز بدی از دکتر نجفی ندیدم؛ اگر رسانه ای که ادعای شفاف سازی دارد و به همسر من تهمت زده که رابطه نامشروع داشته، من می گویم؛ اولا ایشان شاکی خصوصی ندارد و در ضمن من خودم قول می دهم اگر هر مشکلی بود؛ شفاف سازی کنم؛ ولی حق دیگران نیست در حریم خصوصی ما وارد شوند.»

میترا استاد یا نمیخواسته ببیند و یا نمیتوانسته ببیند که با وجود مشاجرات و کش و مکش های فراوانی که با همسر دومش داشته است نمیتوانسته عاشق و یا خوشبخت باشد! خانم فاطمه دانشور یکی از زنانی است که در انتخابات شورای شهر شرکت داشته و این زوج را میشناخته است. وی در نامه ای سرگشاده نوشته که شکستن یک زن و نشستن بر خرابه های زندگی دیگران هنر نیست. وی به صراحت عملکرد محمد علی نجفی و میترا استاد و همچنین ازدواج مجدد را به شدت محکوم کرده بود. اما میترا استاد چشمانش را به روی خیلی چیزها بسته بود و شاید خودش به خودش نیز راست نمیگفته است!

به گفته او "آقای دکتر نجفی از من خیلی محترمانه خواستگاری کردند و من هم بعد از مشورت با خانواده به ایشان جواب مثبت دادم، این زندگی سر گرفته است، دلیلی ندارد که عده ای دنبال حواشی باشند؛ هر موضوع و مسئله ای پیش بیاید با مدرک و سند از آقای دکتر نجفی در رسانه ها اعلام می کنم؛ ما اردیبهشت ۹۷ با هم ازدواج کردیم و متاسفانه بر اساس عکس زناشویی ما گفته اند، چون رابطه نامشروع داشته با او ازدواج کرده است. تهمت زننده ها را به خدا واگذار می کنیم."

تمام این مسائل و قتل میترا استاد به شبهات بسیاری پیرامون قتل وی دامن زده است.

و اما محمد علی نجفی کیست؟

محمدعلی نجفی زادهٔ ۲۳ دی ۱۳۳۰ تهران سیاستمدار، مدرس دانشگاه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است. او شهردار سابق تهران بوده و به عنوان مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی فعالیت می نمود.

نجفی دانش آموخته کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد ریاضی از مؤسسه فناوری ماساچوست می باشد.

وی فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در جایگاه ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز کرد، در فاصله سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ در جایگاه وزارت علوم فعالیت می کرد و از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ وزارت آموزش و پرورش را در کابینه اکبر هاشمی رفسنجانی برعهده داشت.
نجفی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ در کابینه سید محمد خاتمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. در فاصله سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ از اعضای شورای شهر تهران به شمار می آمد. در دولت یازدهم، در سال ۱۳۹۲ برای یک دوره ۶ ماهه ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برای یک دوره ۵ ماهه در سال ۱۳۹۴ سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برعهده داشت.


محمد علی نجفی در شهریور سال ۱۳۹۶ به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و حدود هشت ماه بعد در فروردین سال ۹۷ با درخواست استعفای دوم او موافقت شد.
او در آن زمان دلیل کناره گیری خود را "مشکلات پزشکی" اعلام کرد. بسیاری استعفای او را عجیب دانستند و معتقد بودند آن گونه که او می گوید استعفایش به مشکلات پزشکی ربطی ندارد.

محمد علی نجفی در تمام دوران تحصیلی اش از ابتدایی تا دانشگاه جزو شاگردان نمونه مدارس بود. در دانشگاه نیز با رتبه برترِ یک وارد دانشگاه صنعتی شریف شد تا به تحصیلاتش ادامه دهد. مردی که از همان ابتدای انقلاب درتمام صحنه های اجتماعی و سیاسی مملکتش حضور داشته است و حال در پایان پر کردن دهه ششم زندگیش خطای جبران ناپذیری را مرتکب شد، و اما دلایل این جنایت مخوف چیست، بی وفایی به همسر نخست، دل در گروی زنی جوانی نهادن و یا خشمی جنون آمیز که چنین سرنوشت ِ تلخی را برای یک نخبه اجتماعی و سیاسی رقم زده است. پایان ِ کار شهردار سابق تهران شبیه به تراژدی های یونان تمام میشود و گویی این تقدیر از پیش رقم خورده بود و جناب شهردار و وزیر سابق همچون ادیپ در دامش گرفتار شد!

آیا اگر میترا در خانه همسر نخست خود میماند و محمد علی نجفی نیز چشمانش را بر روی زیبایی و جذابیت زن جوان میبست و به همسر اولش باز میگشت یک چنین فاجعه ای رقم میخورد یا خیر! آیا کانون خانواده خانه ای امن نیست که ما را از ماجرا جوییهای اینچنینی باز میدارد یا در پشت پرده رازهایی است که ما از آن آگاه نیستیم.