مرجان شیخ الاسلامی، زن هزار چهره کیست؟

مرجان شیخ الاسلامی سوژه جذاب این روزهاست. نامش در کنار نام خیلی ها می آید، رسانه های چپ می خواهند او را به جریان ضد نظام وصل کنند و از اصلاح طلبی جدا، رسانه های راست می خواهند صبغه اصلاح طلبی اش را یادآوری کنند تا بلکه خاطرات مجلس هشتم او را از ذهن پاک کنند.

به یک باره نامی که در میانه های تابستان سال ۹۶ رهسپار کانادا شده بود طی روز های گذشته در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت. یعنی یکسال و نیم بعد. این بار پای یک زن درمیان است. حالا دیگر همه اورا می شناسند. خیلی بیشتر از زمانی که در روزنامه های اصلاح طلب «صبح امروز» و «همبستگی» حضور داشت. خیلی بیشتر از زمانه ای که به واسطه آشنایی با سید محمد بهشتی، مدیر خبرگزاری میراث فرهنگی شد. خیلی بیشتر از زمانی که در انتخابات مجلس ششم در لیست مشارکت قرار گرفت و خیلی بیشتر از آنکه ناگهان به سمت راست گرایش پیدا کرد و نزدیک شد به یاران اصولگرا و از لیست «ائتلاف اصولگرایان مستقل تهران» و بعد هم لیست انتخاباتی جریان اصولگرای جمعیت زنان جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس هشتم سردر آورد.

مرجان شیخ الاسلامی سوژه جذاب این روزهاست. نامش در کنار نام خیلی ها می آید، رسانه های چپ می خواهند او را به جریان ضد نظام وصل کنند و از اصلاح طلبی جدا، رسانه های راست می خواهند صبغه اصلاح طلبی اش را یادآوری کنند تا بلکه خاطرات مجلس هشتم او را از ذهن پاک کنند، همکاران سابق روزنامه نگارش نیز برای آنکه خود را دراین لابه لا معروف کنند داستان بدهی های وی به خودشان و تخلفات دیگری از او نقل می کنند.

اما همانگونه که همسر او تبدیل شد به چهره ای رسانه ای در شبکه های ماهواره ای، داستان خود او نیز سر دراز دارد. همانطور که یک بار تصاویرش روی پوستر های انتخاباتی اصولگرایان و اصلاح طلبان نقش می بندد و یکبار در ردای مدیران توانمند و روشنفکران روزنامه نگار در رسانه های آن روزگار دست به دست می شود و یک بار هم بدون حجاب به عنوان کارآفرین و صاحب شرکت های تجاری در شبکه های اجتماعی.داستان شهرت امروز این زن همان ماجرای معروف دورزدن تحریم هاست.

شیخ الاسلامی این روز ها شاید به واسطه رفتنش به همانجایی که خاوری رفته-یعنی کانادا-شاید به واسطه نقشی که شبیه به بابک زنجانی داشته و شاید هم صرفا به واسطه زن بودنش هم جذابیت های زیادی برای خوراک رسانه ای شدن پیدا کرده است.

حالا که پرونده اتهام مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی به مبلغ شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو مطرح شده نام او در میان ۱۳ متهم دیگر به چشم می آید. عده ای در رسانه هایشان اینگونه گفته اند که او یک تنه این میزان را اختلاس کرده و فرار کرده؛ یعنی رقمی بیش از سه برابر بابک زنجانی. زن هزار چهره اخلالگر پتروشیمی، اکنون از دید رسانه ها به عنوان بزرگ ترین کلاهبردار ایران نام گرفته است.

اما آیا همه چیز درباره شیخ الاسلامی همانی است که جریانات رسانه ای سعی در انعکاس آن دارند؟ مرجان متواری امروز آیا همان اختلاسگر ۶ میلیارد یورویی است؟

جرم زن هزار چهره

شیخ الاسلامی تنها نیست... در پرونده اخلال کلان در حوزه پتروشیمی پای خیلی ها درمیان است؛ رضا حمزه لو (مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ عباس صمیمی (عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایران)؛ مصطفی طهرانی صفا (عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ علیرضا علائی رحمانی (عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ محسن احمدیان (بازنشسته پتروشیمی)؛ سید امین قریشی سروستانی؛ سام حامد ساعدیان دراین میان عده ای هم به اتهام معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی حضور دارند؛ سید علیرضا حسینی (مدیرعامل شرکت پتروشیمی شانگهای)؛ علی اشرف ریاحی؛ معصومه دری (مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی دفتر دبی)؛ ابوالفضل ملکی شمس آبادی (تولیدکننده نایلون و نایلکس)؛ سعید خیری زاده (مدیر مالی سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی) , محمد حسین شیرعلی.

پس مرجان شیخ الاسلامی در کجای ماجراست؟ او مدیرعامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت و به عنوان شریک اصلی حمزه لو معرفی می شود.

گفته می شود متهمان با سوءاستفاده از تحریم های بانکی و با معرفی شرکت های خود به خریداران خارجی اقدام به انتقال منابع ارزی حاصل از صادرات محصولات شرکت های پتروشیمی به حساب های شرکت خود در خارج از کشور کرده و با تصاحب ارز های حاصل از محصولات شرکت های شاکی در خارج به نفع خود و با عدم تحویل ارز ها به صاحبان محصولات پتروشیمی باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده اند.

عملکرد متهمان به عنوان مدیران شرکت های پتروشیمی حکایت از آن دارد که علی رغم مکاتبات مسئولان و مدیران وزارت نفت دایر بر اینکه از هر گونه دخل و تصرف در ارز های محصولات صادراتی جلوگیری کنند، اما آن ها توجه نکرده اند و به نفع خود برداشت کرده اند. متهمان مبالغ فروش محصولات پتروشیمی را وارد کشور نکرده اند و با تصاحب ارز های حاصل از صادرات آن را به ریال تسویه کرده اند؛ بنابراین هرچند رقم اصلی اخلال در نظام اقتصادی کشور ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ اما به این معنا نیست که تمام این رقم توسط متهمان تصاحب شده باشد.

بنابر این بحث اختلاس مطرح نیست بلکه بحث اخلال در نظام اقتصادی مطرح است.

مرجان شیخ الاسلامی مدیر عامل شرکت های دنیز و هترا تجارت یعنی همان شریک اصلی رضا حمزه لو، وجوه حاصله را به بهانه تحریم ها به حساب شرکت های خود واریز می کرده است. این متهم مبالغی به میزان ۷ میلیون و ۵۶ هزار و ۵۲۹ یورو که معادل ۸ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار است تحصیل کرده است.

شیخ الاسلامی که در تابستان ۹۶ ابتدا به ترکیه و سپس به کانادا رفته است اکنون شبکه های اجتماعی را نیز به تکاپو انداخته است. عده ای باردیگر از کاسبان تحریم سخن گفته اند و او را سردسته این روال دانسته اند. عده ای از سکوت برخی رسانه های عمدتا اصولگرا انتقاد کرده اند و دلیل این سکوت را قرابت او در دوره ای به اصولگرایان توصیف می کنند، عده ای هم اصلاح طلبان را به نقد درآورده اند که چرا به طور کلی منکر نزدیکی شیخ الاسلامی به خودشان شده اند و از در انکار، افکار عمومی را به آدرس های دیگر حواله می دهند؟

رسوایی مالی یا شخم زدن بیت المال توسط مرجان شیخ الاسلامی آل آقا، هرچه که نامش را بگذاریم آیا باید او را با بابک زنجانی و رقم اختلاسی که اکنون از آن می گویند مقایسه کنیم؟


با بابک زنجانی نمی شود مقایسه کرد

نکته ای که حمید گرمابی نایب رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با آن موافق نیست. او درباره این موضوع به آفتاب یزد می گوید: «قاعدتا وقتی تحریم پیش می آید و از مسیر های معمولی نمی توان کار صادرات و واردات را انجام داد، احتمال وقوع این تخلفات کلان افزایش پیدا می کند.»

او ادامه می دهد: «احتمال سپردن مباحث کلان ارزی به تعداد معدودی افراد که همیشه دراین موارد، امکان فساد به روش های غیر قانونی را پدید می آورد. وقتی وارد اینگونه معاملات ارزی می شویم یکی از تبعات چیزی است که امروز در اینباره شاهد آن هستیم.»

وی درادامه قیاس شیخ الاسلامی را با بابک زنجانی منطقی نمی داند و می گوید: «درجریان بابک زنجانی برگشت پولی را از سمت وی شاهد نبودیم، اما در این باره اخلال در مباحث اقتصادی مطرح است، این موضوع متفاوت با اقدام بابک زنجانی است.»

او اعلام کرد: «رسانه ها این روز ها تلاش دارند تا با کنار هم قراردادن شیخ الاسلامی و بابک زنجانی شباهت عینی میان تخلفات پتروشیمی با ماجرای بابک زنجانی ایجاد کنند. این در حالی است که اساسا چنین مقیاسی بیشتر شبیه به کار های ژورنالیستی است. اما تخلفات و نام و عنوانی که به تخلفات در حوزه پتروشیمی صورت گرفته است را باید مراجع قضایی تعیین کنند.»

گرمابی در ادامه درباره اینکه آغاز اخلال اقتصادی درحوزه پتروشیمی به قبل از سال ۹۰ برمی گردد گفت: «اینکه بعد از این سال ها اکنون پرونده به شکل کنونی در آخرین ماه سال ۹۷ انجام می شود موضوعی قابل بحث است. اما امید داریم پول هایی که باید به بیت المال بازگردند، برگردد.»