ممنون آقای ترامپ حداقل برای این یک مورد

اعلام این فهرست ها نشان داده شد که فساد و رانت خواری در کشور بیداد می کند و سال هاست پول این کشور با سوءاستفاده و عدم مدیریت در حال چپاول است.

به شدت یک سوال جدی ذهنم را درگیر کرده است؛ در این کشور چه خبر است؟ با دلار 4200 تومانی یک تیم فوتبال تایر خودرو وارد کرده است. یک شرکت خودرو سازی، چایی وارد کرده یا شرکت وارد کننده پارچه 120 هزار یورو لوبیا چیتی وارد کرده است.

یاللعجب از این سرزمین. کشور با بحران های بزرگ و کوچک سرکار دارد و یک عده با سوءاستفاده از این شرایط در حال چاپیدن مردم و حق آنها هستند.

در کجای دنیا واردات کاغذ را به شرکتی که «پرلیت» همان ماده سفید رنگی است که مانند سنگریزه در خاک گلدان دیده می شود واگذار می کند. حدود 23 شرکت ارز دولتی برای ورود کاغد به کشور گرفته اند و روزنامه ها در حال خرید کاغذ با ارز 8 هزارتومانی هستند.

اینها تازه بخشی از فهرست منتشر شده و قرار است اسامی جدیدی احتمالا با موارد عجیب و غریب تر در روزهای آینده منتشر شود.

مشکل اصلی ما نه تنها در خارج مرزهای ایران بلکه در داخل همین سرزمین است. تکلیف آمریکا، عربستان و اسرائیل که با ما روشن است اما کسانی که در داخل با سرمایه های کشور در حال غارت ایران هستند به معنای واقعی کلمه دشمن مردم اند.

اعلام این فهرست و احتمالا فهرست های بعدی این سوال را در ذهن ایجاد می کند که دولت، مجلس و قوه قضاییه کجا هستند که این افراد می توانند به راحتی در اوج مشکلات اقتصادی و اجتماعی هر کاری که دلشان می خواهد انجام دهند.

به مردم توصیه می شود که در شرایط بحرانی اقتصادی فعلی، مواظب دخل و خرج خود باشند؛ صرفه جویی کنند و تا جایی که ممکن است ارز را از کشور خارج نکنند بعد یک عده از شرکت های دولتی، نیمه دولتی،خصوصی و «حکومتی شبه خصوصی»با ارز دولتی به لوبیا وارد می کنند.

نهادهای نظارتی دقیقا کجا هستند؟ دولت دقیقا بر چه اساسی به شرکت ها ارز دولتی داده است؟ مجلس چرا قوانینی را تصویب نمی کند که اینگونه ارز دولتی خرج واردات لوبیا چیتی نشود.

ارز دولتی اساسا به شرکت هایی داده می شود که کالاهای اعلام شده را وارد می کنند از جمله کالاهایی که مشکلات مردم مانند دارو را حل کنند. در ایران اما گویی داستان، داستان دیگری است. هرکه پارتی اش بیشتر، دلار دولتی اش بیشتر.

الان مهم ترین انتظار مردم از دستگاه های نظارتی و قضایی پیگیری این فهرست های منتشره و برخورد قاطع با این شرکت هاست.

باید پرسیده شود چرا به شرکتی که تابلوهای برق وارد می کند، ارز دولتی برای وارد کردن ذرت برای خوراک دام داده شده است؟

اعلام این فهرست ها نشان داده شد که فساد و رانت خواری در کشور بیداد می کند و سال هاست پول این کشور با سواستفاده و عدم مدیریت در حال چپاول است.

انتظار از دولت این است که فهرست تمام کسانی که ارز دولتی گرفته اند را منتشر کند و قوه قضاییه هم به صورت سریع با سوءاستفاده کنندگان برخورد کنند.

نه تنها فهرست های منتشر شده بلکه می شود به لیست های سال های گذشته نیز ورود کرد و دید آنجا چه بالا و پایین های عجیب و غریبی شده است.

شاید در این یک زمینه باید از ترامپ ممنون باشیم که با اعمال دوباره تحریم ها باعث شد فضای اقتصادی ایران به سمت شفافیت حرکت کند. این شفافیت باید به گونه ای باشد که فرد و نهادی جرات نکند یک ریال را از آن سو به این سو ببرد.