بازگشت به بهشتی، ۳۷ سال بعد از هفتم تیر

«یکی از پاها رفته بود. امعاء و احشاء پاره شده بود که شکم را دوخته بودند. یک دست قطع شده بود و به یک پوست وصل بود...»؛ این روایت محمدرضا بهشتی است از هفتم تیر؛ وقتی پیکر پدرش را شناسایی کرد.

«یکی از پاها رفته بود. امعاء و احشاء پاره شده بود که شکم را دوخته بودند. یک دست قطع شده بود و به یک پوست وصل بود...»؛ این روایت محمدرضا بهشتی است از هفتم تیر؛ وقتی پیکر پدرش را شناسایی کرد. 36 سال گذشت تا علی معتمد یا همان محمدرضا کلاهی در خانه اش در شهر آلمیره هلند کشته شد.

این اولین سالگرد هفتم تیری است که حالا هم بهشتی و 72 عضو حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیده اند و هم عامل انفجار دفتر حزب کشته شده و آنچه مانده روایات پراکنده ای است از چهره شهیدی که چند سالی است دوگانه خوانده می شود.


چند سالی است که وقتی در ابتدای مراسم و میتینگ های سیاسی، چه در دانشگاه و چه در محافل دیگر، عکس و نام بهشتی دیده می شود، جوان ها و دانشجوهای انجمن اسلامی و اصلاح طلبان هم به پا می خیزند و برایش کف می زنند. هم زمان اصولگرایان و طیف های مختلف آنان نیز برایش بزرگداشت می گیرند و بهشتی را از دریچه عینک خود نگاه می کنند؛ تقریبا مشابه آنچه بر شهید مصطفی چمران گذشته است. هرکدام از طیف ها از ظن خود یار این شهدا شده اند و بُعدی از زندگی آنها را پررنگ می کنند که به خوانش خودشان از سیاست نزدیک است و این سرنوشت چهره هاست بعد از شهادتشان.

کدام بهشتی؟

علیرضا بهشتی، پسر کوچک تر سید محمد حسینی بهشتی، یک بار در مصاحبه با «شرق» درباره همین قرائت های مختلف از شهید بهشتی در این سال ها گفته بود: «... رأی فهم یک اندیشمند، به ویژه وقتی مانند شهید بهشتی دارای یک منظومه فکری منسجم است، باید تمامیت آن مورد بررسی قرار گیرد. وقتی آن اندیشمند مصلح اجتماعی هم باشد، قدم بعدی این است که آن را با منش و روش عملی اش بسنجید و ببینید تا چه اندازه در عمل به آن گفته ها پایبند است.

از قضا یکی از نقدهایی که ایشان به خیلی از چهره های اجتماعی و سیاسی دارد، همین است که هرچه به زندگی شخصی آنها نزدیک تر می شویم، مسائل زننده ای در زندگی شخصی یا حتی اجتماعی آنها به چشم می خورد؛ درحالی که در رهبران الهی و خودساخته چنین نیست. تا جایی که من آشنایی دارم و تفحص کرده ام، این دوگانگی در زندگی آقای بهشتی به چشم نمی خورد. برخلاف آنچه برخی می گویند، این دوگانگی در دو مرحله پیش و پس از انقلاب هم مشاهده نمی شود.

یک شاهد آن، آخرین سخنان ایشان در جمع اعضای حزب جمهوری اسلامی است که در جلد دوم حزب جمهوری اسلامی منتشر کرده ایم که در آن، ارجاع به انسان شناسی و تعارضش با برخی رفتارهای اعضای حزب، برجسته شده و سخت مرکز انتقاد قرار گرفته است».

آخرین سخنرانی بهشتی

جلسات هفتگی حزب، روزهای یکشنبه در دفتر حزب جمهوری اسلامی واقع در خیابان سرچشمه برگزار می شد. حجت الاسلام اسماعیل فردوسی پور، نماینده ادوار اول تا سوم مجلس، در خاطرات خود درباره آن هفتم تیر که به انفجار ختم شد، چنین نوشته است: «در آن یکشنبه، نماز مغرب و عشا به امامت آیت الله بهشتی اقامه شد. ساعت هشت ونیم بعدازظهر روز هفتم تیر بود که جلسه با حضور اعضای برجسته حزب که برخی از وزیران و نمایندگان اولین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در میان آنها بودند، با تلاوت آیات قرآن مجید آغاز شد. موضوع بحث، تورم و مسائل مربوط به آن بود؛ اما برخی خواستار طرح انتخابات ریاست جمهوری شدند که اولین دوره آن با انتخاب بنی صدر مطرح بود. دکتر بهشتی پشت تریبون قرار گرفت و در برشی از سخنان خود گفت: «ما اجازه نمی دهیم استعمارگران برای ما چهره سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. تلاش می کنیم کسانی که متعهد به مکتب هستند، انتخاب شوند. ما باید کاری کنیم که رئیس جمهور آینده ما مهره آمریکا نباشد. وقتی سخن به اینجا رسید، ناگهان شهید بهشتی گفت: دوستان بوی بهشت می آید...، بعد صدای انفجار آمد و سقف فروریخت و...».

بهشتی یک هفته قبل از انفجار دفتر حزب، در دفتر حزب از رابطه حزب و روحانیت و نیز رابطه حزب و امام می گوید: «... این تشکیلات (تشکیلات اسلامی که مسلمان ها نیاز دارند) باید در راستای امامت باشد؛ در طول امامت باشد؛ بازوی امامت باشد نه در مقابل او... . این را به شما بگویم: انتقاد بر امام، تذکر به امام، نصیحت بر ائمه مسلمین، اینکه اصلا واجب است. تذکر دلسوزانه به امام دادن، انتقاد از یک تصمیم امام، اینکه اصلا تربیت اسلامی ماست... . در زمینه رهبری هم چیزی از این قبیل است. هم حریت هم انتقاد و هم تذکر و نصیحت و هم آخر سر اینکه آقا تصمیم شما بالاخره چه شد؟ این شد؟ بسیار خب! ما همین را عمل می کنیم، و لو برخلاف نظر خودمان باشد. ماها بیش از آقای بنی صدر و آقای بازرگان با امام بر سر مسائل اداره جمهوری اسلامی بحث کرده ایم. خیلی آزاد تر. این را خود آقای بازرگان هم می گفتند. ایشان می گفتند: بله! فقط شما هستید که می بینیم با صراحت و قاطعیت در جلسات شورا که می شود با امام مباحثه می کنید. این را خودشان می گفتند. ما همان رابطه طلبگی مان را هنوز هم با امام حفظ کرده ایم؛ اما در پایان مباحثه وقتی ایشان یک تصمیم می گرفتند دیگر با ایمان اجرا می کردیم، ولو این تصمیم برخلاف ان قلت هایی باشد که در همان جلسه با ایشان کردیم. چندین بار این پیش آمد؛ در حضور آن برادران چندین بار، وگرنه در قبل که حضور امام می رسیدیم، خیلی بیشتر».

عصبانیت از آمریکا

محمدرضا بهشتی درباره شعارهایی که درباره آمریکایی بودن پدرش در آن ایام سر داده می شد، در همان مصاحبه به «شرق» می گوید: «درباره اتهام ایشان به طرفداری از آمریکا هم باید گفت ایشان دو، سه بار در معرض این اتهام قرار گرفت که افرادی آمریکایی با او ملاقات کردند. ایشان معتقد بود اصل ملاقات پذیرفته شده است. تابوشدن ملاقات معنا ندارد. مهم این است که شما در ملاقات ها چه می گویید و چه می کنید.


ولی اینکه سال هایی سایه نگرانی و دغدغه و تابوشمردن اصل نشستن کنار هم و حرف زدن بخواهد بر مقدرات یک کشور چیره شود، خیلی چیز عجیبی است. این اتهام درباره ملاقات ایشان با هایزر به ویژه خیلی شایع شد. مرحوم بهشتی چون اصل دیدار را منفی نمی شمرد، آن را نفی نکرد و گفت من نمی دانم در آن جمعی که من ملاقاتشان کردم هایزر هم بود یا نه. بعدا که خاطرات هایزر منتشر شد، معلوم شد که او اصلا کسان دیگری را ملاقات کرده است و ملاقات با آقایان طالقانی و موسوی اردبیلی بوده است».

علیرضا بهشتی هم در تکمیل ادامه می دهد: «... در این شرایط به نظر من آن جمله آقای بهشتی اصلا یک دشنام نیست، بلکه درشت گویی دیپلماتیک است. آقای بهشتی به خاطر انس زیادی که با قرآن دارد، از قران اثر گرفته است. ایشان می گوید به آمریکا بگویید که از دست ما عصبانی باش و از عصبانیت هم بمیر. این یک اصطلاح قرآنی است. نکته دیگر اینکه باید همه قطعات پازل را در کنار هم گذاشت تا تصویر کاملی دیده شود. نمی شود فقط این جمله را از آقای بهشتی گرفت و آن را بزرگ کرد».

بهشتی و حجاب

سید محمد حسینی بهشتی، همان چهره ای که در آن سخنرانی یک هفته قبل از شهادت، قصه امربه معروف و نهی ازمنکرهایش با مرد نوارکاست فروش، یا تلاش برای اصلاح هر منکری را که در کوچه و خیابان می دیده، تعریف می کند؛ همان مردی است که در حسینیه ارشاد به فعالیت هایش در مرکز اسلامی هامبورگ اشاره ای دارد و بعد به سؤالات حضار جواب می دهد و آنجا از وضعیت حجاب همسر و دخترش در آلمان می گوید: «... همسر من و دخترم با روسری و مانتو و جوراب بیرون می روند و به نظر من این حجاب اسلامی است... اگر این حجاب غیراسلامی بود، در طول این سال های متمادی، از زمان مرحوم آقای بروجردی تا امروز، باید حداقل آقایان مراجع برای ما نوشته باشند که آقا این چه مسلمانی ای است، به ایران برگردید.. ما ضدچادر نیستیم، اما پوشاندن مو و گردن و پوشیدن مانتویی که خیلی تنگ و چسبان نباشد هم حجاب اسلامی است، البته لازم نیست خیلی هم گشاد و اُمل ‏مآب باشد، مانتویی معمولی و عادی و جوراب هایی که پا از زیر آن نمایان نباشد، به اضافه اینکه سعی شود صورت بدون آرایش باشد. اینکه می گویم سعی شود، چون معمولا خانم ها آرایش می کنند و بقایای آرایش ممکن است بماند، وقتی هم صورت شان را می‏شویند، دیگر لازم نیست خیلی خودشان را اذیت کنند که پوست صورت یا پوست لب ها را به کلی پاک کنند...».

اصفهانی الاصل

سیدمحمد حسینی بهشتی به تاریخ دوم آبان 1307 در لنبان اصفهان، منطقه ای قدیمی که از مرکز اصفهان فاصله دارد، به دنیا آمد. قبل و بعد از انقلاب در قاب های مختلفی قرار گرفت اما شهادتش انگار نامش را با مسند قضا و قضاوت پیوند زد. درباره بهشتی حرف وحدیث های زیادی هم زدند؛ اینکه ثروتمند است و ملاک زاده، در شمال تهران خانه دارد، انحصارطلب است و مخالفان را حذف می کند و البته همسر آلمانی دارد. یک بار برای اینکه این شایعه را تکذیب کند، همسرش را به جبهه ها برد؛ ظاهرا چند جلسه هم در زینبیه اهواز برای خانم ها سخنرانی کرد اما باز هم دامنه شایعه ها پایانی نداشت. به تاریخ امروز، 37 سال است که در آن حادثه به شهادت رسیده است، در حالی که دبیر کل حزب جمهوری اسلامی بود؛ تشکیلاتی که معتقد بود باید معبد او باشد