چرا روحانی در مقابل تغییر مقاومت می کند؟

از نمایندگان مجلس، فعالان سیاسی و مردم اصرار و از روحانی انکار. نه انتقادات موجود به عملکرد کابینه در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... آقای رییس جمهور را قانع کرده تا دست به تغییر بزند و نه پافشاری روحانی در ادامه مسیر با کابینه فعلی نمایندگان مجلس را متقاعد کرده که دست از نامه نگاری ها با این مضمون بردارند

از نمایندگان مجلس، فعالان سیاسی و مردم اصرار و از روحانی انکار. نه انتقادات موجود به عملکرد کابینه در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... آقای رییس جمهور را قانع کرده تا دست به تغییر بزند و نه پافشاری روحانی در ادامه مسیر با کابینه فعلی نمایندگان مجلس را متقاعد کرده که دست از نامه نگاری ها با این مضمون بردارند. وکلای مجلس که پیش تر با شعار دادن و هیاهو به پا کردن در صحن علنی خواستار برکناری ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی شده بودند و یک بار هم برای بیان این خواسته ١٦٠ امضا جمع کرده بودند؛ بار دیگر دست به قلم شده اند. این بار اما موضوع فقط عزل سیف نیست و خواستار انجام تغییراتی در ترکیب کابینه هستند. ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس دیروز خبر داد که نامه ای با ٥٠ امضا به آدرس دفتر رییس جمهور فرستاده و بدون اینکه از وزیر خاصی اسم ببرند از روحانی خواسته اند تا کابینه دوازدهم را ترمیم کند. او با بیان اینکه «هیات وزیران انتظارات مردم را برآورده نمی کنند و در بخش اقتصادی ناکارآمد هستند» در مورد علت نگارش این نامه گفت: «هیات وزیران باید ترمیم شود و وزرای ناکارآمد کنار گذاشته شوند. انتظارات مردم بحق است؛ چراکه تورم، گرانی، رکود مسکن، مشکلات معیشتی و وضعیت بحرانی ارز شرایط را برای آنها بسیار سخت کرده است. هیات وزیران باید جوان تر شود، وزرای تنبل کنار گذاشته شوند و قدرت ریسک پذیری در بین وزرا با توجه به میانگین سنی آنها بالا برود، در مجموع ترمیم هیات وزیران در شرایط فعلی امری ضروری است.»



دخالت یا دلسوزی؟

نامه اخیر نمایندگان مجلس به روحانی و درخواست شان مبنی بر ایجاد تغییر در کابینه را از دو منظر می توان نگریست. نخست اینکه آیا تعیین تکلیف برای شخص اول اجرایی مملکت در حوزه اختیارات نمایندگان مجلس است؟ پاسخ به این سوال قطعا خیر است و حتی نامه آقایان را می توان نوعی از دخالت قوه مقننه در امور قوه مجریه به حساب آورد. روشن است که نمایندگان مجلس در راستای انجام وظایف نظارتی خود ابزار مشخصی همچون تذکر، طرح سوال و حتی استیضاح دارند و برای اعتراض به آنچه ناکارآمدی دولت در بخش اقتصادی یا... می خوانند باید در همین چارچوب عمل کنند. به این ترتیب رییس جمهور وظیفه ای برای پاسخگویی به این نامه ندارد و می تواند همانطور که از کنار نامه اول یا جلسه جنجالی علیه سیف گذشت این نامه را نیز با بی اعتنایی کنار گذارد. نامه مورد بحث را اما از زاویه دیگری نیز می توان بررسی کرد. در یک نگاه خوشبینانه نمایندگان مجلس خواسته اند به جای آنکه در قامت وکلای ملت با سوال و استیضاح یا هر روز فراخواندن یک وزیر، مسیر دولت را ناهموار کنند در مقام فعالان سیاسی با بهره گیری از یکی از معمول ترین ابزارهای فعالیت مدنی صدای خود را به گوش رییس جمهور برسانند. از این زوایه که موضوع را بنگریم اقدام شان قابل تقدیر است و حتی این سوال را پیش می کشد که چرا رییس جمهور در مقابل این مطالبه مقاومت می کند؟



حرف دل همه

موضوع قابل توجه دیگر این است که اشتراک نظر بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح طلب با نویسندگان این نامه است. در ماه های اخیر و با سخت تر شدن شرایط، خاصه در حوزه اقتصاد شاهد بوده ایم که بسیاری از سیاسیون نیز به طرق مختلف همین پیشنهاد را به روحانی داده اند. به عنوان مثال موسوی لاری، نایب رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفته بود:«خیرخواهان آقای روحانی در زمان چینش کابینه و انتخاب استانداران تذکر دادند، ولی او توجه نکرد... اشکالی ندارد رییس جمهور در مسیر کار به این نتیجه برسد که یک تغییر ذائقه دهد و یک نوسازی در بدنه مدیریت اجرایی ایجاد کند تا کارها با شتاب بیشتری پیش برود و دولت سرحال تر و فعال تر شود.»

حسین مرعشی از حزب کارگزاران سازندگی نیز پیش تر گفته بود: «مردم از هر تغییری که توسط رییس جمهور انجام شود، استقبال می کنند. دست رییس جمهور برای تغییر کابینه باز است. » علاوه بر او عبدالله ناصری، عضو بنیاد باران نیز حدود دو هفته قبل در گفت وگویی تاکید کرده بود: «کابینه دوازدهم نیاز به یک جراحی بزرگ دارد تا امید و نشاط اجتماعی را به وجود بیاورد.»

محمد کاظمی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اخیرا با تاکید بر اینکه مجلس از تغییر کابینه استقبال می کند، گفته بود: «باید ببینیم فضا به چه سویی پیش می رود؛ ولی در این شرایط خاص و حساس که در فضای بین المللی هم درگیر مسائلی هستیم، تغییر کابینه را به صلاح نمی دانیم.» او همچنین گفت: «هر کس در پست دولتی و در هر رده مدیریتی که قرار دارد، باید بداند طبق قانون و وظیفه شرعی، دارای توانمندی و قدرت بالاست و باید به وظیفه خود عمل کند و اگر نمی تواند و از اخم این و آن می ترسد و هراس دارد، باید کنار برود، چرا که واجب نیست، صندلی ای که اشغال کرده تا پایان ۴ سال به آن بچسبد.» همین گفته کاظمی دلیل نامه نگاری نمایندگان را مشخص می کند. آنها از تغییر استقبال می کنند اما از تغییری که از سوی دولتی ها صورت بگیرد. آنها نمی خواهند در شرایط حساس کنونی برای انجام تغییرات به دولت فشار بیاورند.



یک بام و دو هوای روحانی

تا این جای کار همه مایل به تغییر کابینه هستند اما رویکرد دوگانه حسن روحانی، رییس جمهور در این خصوص مساله را قدری مبهم می کند. واضح است که آقای روحانی از عملکرد تیم خود راضی نیست چراکه اگر بود آنها را به دو گروه «ناامید» و «امیدوار» تقسیم بندی نمی کرد. اگر کابینه فعلی توانسته بود رییس خود را راضی کند از آنان که «با یک اخم یا یک نامه می ترسند»، گلایه نمی کرد. او می خواست پاشنه ورکشیده ها را دور هم جمع کند اما خروجی کار نشان می دهد که موفق نشده است. خودش هم خوب می داند که موفق نبوده و قصد ایجاد تغییرات دارد. اما نه آن تغییراتی که مورد نظر سیاسیون و نمایندگان مجلس است. روحانی هنوز هم در مقابل تغییر وزرا مقاومت می کند و در عوض تصمیم دارد از اصلاح ساختار دولت آغاز کند. فوریت طرح اصلاح ساختار دولت در مجلس مورد پذیرش قرار نگرفت اما سیدمحمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با تشکیل وزارتخانه های بازرگانی، مسکن، صنعت، راه و سازمان جوانان که مستقل می شود تحولی به وجود آورند. سیاست یک و بام دو هوای دولت در مورد عملکرد کابینه ادامه دارد و باید دید که ثمره مقاومت در برابر مطالبه ترمیم کابینه برای روحانی چیست؟ تفکیک وزارتخانه ها و فرستادن نیروهای جوان که خود موضوع قابل بحث دیگری است، به کجا می رسد و موجب بالا رفتن معدل عملکرد کابینه می شود؟ اطلاع از پاسخ این پرسش ها هم به صبر نیاز دارد و هم به قول آقای واعظی به اطلاعات پشت پرده که عجالتا در دسترس کسی قرار ندارد.