تریبون سازمان ملل را به رقبا واگذار نکنیم

رئیس جمهوری به نیویورک نرود؛ این توصیه برخی از مخالفان دولت به حسن روحانی است. کسانی که سفرهای قبلی او را هم بی اهمیت می دانند. اما آیا در نرفتن رئیس دولت به نیویورک منفعتی برای کشور وجود دارد؟

رئیس جمهوری به نیویورک نرود؛ این توصیه برخی از مخالفان دولت به حسن روحانی است. کسانی که سفرهای قبلی او را هم بی اهمیت می دانند. اما آیا در نرفتن رئیس دولت به نیویورک منفعتی برای کشور وجود دارد؟ حمیدرضا آصفی، دیپلمات و سخنگوی پیشین وزارت خارجه در گفت و گو با «ایران» معتقد است که این سفر باید انجام شود تا میدان تبلیغات برای ترامپ و متحدان او علیه کشورمان خالی نباشد. او همزمان که معتقد است چشمپوشی از این سفر به نفع ما نیست درباره اینکه کیفیت سفر باید چطور باشد هم نظراتی را بیان کرده است؛ از جمله اینکه ایران باید در این فرصت به دنبال ایجاد حس همگرایی با دیگر کشورها در مقابل ترامپ باشد.

آقای روحانی تا چند روز آینده باید برای حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک شود؛ این سفر در برهه زمانی فعلی می تواند چه آورده هایی برای کشور داشته باشد و هیأت ایرانی باید با چه برنامه ای راهی مجمع عمومی سازمان ملل شود؟
این سفر از دو جنبه دارای اهمیت است. یکی از جنبه شرایط و موقعیتی که در آن قرار داریم، اتفاقاتی که طی چند سال قبل پشت سر گذاشته ایم و تحولاتی که پیش رو داریم و همه اینها متفاوت از قبل هستند، دیگری هم از نظر موقعیت و جایگاه خود سازمان ملل؛ مجمع عمومی سازمان ملل سالی یک بار برگزار می شود و کشورها در آن فرصت های زیادی دارند. فرصت دارند دیدگاه های خودشان را بازگو کنند، فرصت دارند برنامه های خود را آنجا مطرح کنند، فرصت دارند ایده های نو خود را در زمینه های مختلف بیان کنند، فرصت دارند الگو سازی کنند، فرصت دارند جرایم و جنایات برخی عناصر بین المللی دیگر را افشا کنند و فرصت های زیادی از این قبیل در اختیارشان است. سازمان ملل عرصه و مکان طرح دیدگاه ها و منطق های مختلف و البته در موارد خاصی هم تقابل آنهاست. اگر خود را در مواردی یکی از طرفین این تقابل بدانیم و از حضور در میان آنها پرهیز کنیم یعنی اینکه از پیش بازی را باخته و واگذار کرده ایم. مجمع عمومی سازمان ملل مانند جام جهانی فوتبال است که هر چهار سال یک بار به کشورها امکان بروز و ظهور می دهد. تقریباً هیچ کشوری در دنیا نیست که از روی میل و خواسته خود بخواهد فرصت جام جهانی را از دست دهد و حتی ضعیف ترین کشورهای دنیا هم با اینکه می دانند هیچ شانسی ندارند باز هم از غیبت در مسابقات مقدماتی آن پرهیز می کنند. یا حتی در دور نهایی مسابقات که تعداد زیادی از کشورها شانس قابل ملاحظه ای برای قهرمانی و کسب عنوان ندارند هم دلیلی برای شرکت نکردن نمی بینند چون به جز کسب عنوان، آن میدان موقعیت دیده شدن را برای آنها فراهم می کند و می توانند مخاطبان جدیدی برای فرهنگ، جامعه و حتی فوتبال خود پیدا کنند. لذا از همین حیث هم سازمان ملل بسیار جایگاه و میدان مهمی است. تریبون سازمان ملل مخاطب دارد و نباید این مخاطب را دو دستی تقدیم رقیب کرد. نباید از قسمتی از فضای ذهنی مخاطب این اجلاس که می تواند توسط ما پر شود چشم پوشی کرد، چون ما اگر آن را پر نکنیم دیگران این کار را خواهند کرد و این معادله بسیار ساده ای است که درک آن اصلاً پیچیده نیست. ترامپ دارد با یک «شو» سیاست های خود را پیش می برد و ما باید با منطق خود، شوی سیاسی ترامپ را خنثی کنیم.
شما درباره شرایط و موقعیت ویژه کشورمان به عنوان یکی از جنبه های مهم اجلاس امسال اشاره کردید. چقدر این موقعیت با قبل فرق دارد و چقدر مهمتر است؟
ما امروز مواجه هستیم با لگدپراکنی غیراخلاقی یک رئیس جمهوری که رفتارهای خارج از عرف او شهره عام و خاص است. آقای ترامپ یک آدم هتاک، بی منطق و از برخی جنبه ها مسخره است اما یک ویژگی مهم دارد و آن هم اینکه از هر تریبونی برای بیان افکار، برنامه ها و پیشبرد اهدافش چشم پوشی نمی کند ضمن اینکه سخت هم در تلاش است تا برای متحدان و همفکران خود هم تریبون ایجاد کند. او و متحدانش به هیچ عنوان از موقعیت اجلاس سازمان ملل چشم پوشی نخواهند کرد و قطعاً یکی از مسائل مورد تمرکز آنها ایران خواهد بود. در این فضا جمهوری اسلامی ایران می تواند مقابله ای اثربخش را در مجمع عمومی سازمان ملل ترتیب دهد. وزیر امور خارجه فرانسه اخیراً یک مقاله ای نوشته که طی آن گفته آقای ترامپ قبلاً تأکید داشت که اول امریکا و بعد کشورهای دیگر جهان اهمیت دارند اما اکنون می گوید اول امریکا و فقط امریکا. یعنی اصلاً کشورهای دیگر را به حساب نمی آورد. این فضا یعنی همان شکافی که از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ در واشنگتن ایجاد شده در این مجمع عمومی هم ادامه خواهد یافت و شاهد صف کشی های جدیدی خواهیم بود. در این شرایط بسیار حیف است که جمهوری اسلامی ایران حضور مؤثر نداشته باشد و معادلات خود را دنبال نکند. الان قطعاً وقت گوشه نشینی ایران در عرصه دیپلماسی و کنار گرفتن از حضورهای بین المللی نیست. ما باید از این فضا استفاده بکنیم بخصوص اینکه الان ترامپ منزوی تر از همیشه است.
فکر می کنید برنامه ترامپ برای مجمع عمومی امسال چیست و با چه پلانی اقدام خواهد کرد؟ یعنی چه سناریویی خواهند داشت؟
من فکر می کنم ترامپ در این مجمع عمومی حلقه ای از نزدیکان خود شامل رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و یکی دو کشور کم اهمیت تر را تشکیل خواهد داد. ترامپ شاید کمتر اما رژیم صهیونیستی و سعودی ها بیشتر در مجمع عمومی امسال علیه ما صحبت خواهند کرد و حرف خواهند زد. ترامپ به دلیل موقعیت امریکا به مسائل متعددتری نسبت به این دو کشور می پردازد اما قطعاً قسمتی از سخنان او حمله به جمهوری اسلامی و حتی ملت ایران خواهد بود. در نبود ما هیچ کشوری، از حق ما و اکاذیبی که احتمالاً علیه ما گفته می شود دفاع نخواهد کرد. یعنی عدم حضور ایران، اجازه دادن به ترامپ، رژیم صهیونیستی و سعودی ها برای حمله یک طرفه و بی پاسخ به ایران است و آن اصلاً صحیح نیست. حضور ایران و شخص آقای دکترروحانی هم فرصت دفاع را برای ما فراهم می کند، هم فرصت طرح بحث هایی که داریم را مهیا می سازد و هم می تواند باعث شود در خلال مذاکرات حاشیه ای مدافعان دیگری هم پیدا کنیم.
با توجه به این پیش بینی که شما از اقدام ها و تحرکات احتمالی امریکا و متحدانش دارید فکر می کنید تاکتیک حضور ما، از نطق رئیس جمهوری گرفته تا ملاقات های حاشیه اجلاس چگونه باید باشد؟
نطق آقای روحانی باید یک نطق فراگیر و ناظر و معطوف به مسائل مهم جهانی باشد که دغدغه کشورهای دیگری هم هست. یعنی آقای روحانی و دولت باید در این نطق به دنبال ایجاد و یافتن نقاط مشترک سیاست های ما با دیگر کشورها و ایجاد حس هم نظری و هم عقیدگی در دایره گسترده تری از بازیگران بین المللی با جمهوری اسلامی ایران باشند.
منظور شما این است که مسائل معطوف به ایران مورد بحث و طرح قرار نگیرد؟
ببینید کاری که ما باید بکنیم این است که مسائل خودمان را طوری مطرح کنیم که بتواند تأثیر سیاسی بگذارد، یعنی بتواند در یارکشی ها مؤثر باشد. اینکه برویم مسائل خودمان را بگوییم و به همین دلخوش باشیم تاکتیک خوبی نیست.
همین را بیشتر و مصداقی تر توضیح می دهید؟
ما نباید بیاییم در این نطق مطرح کنیم که مثلاً ایران سرمایه گذار می خواهد، ایران مسائل اقتصادی اش این است و اینچنین و آنچنان. طرح این مسائل آنجا مخاطب نخواهد داشت و اقدامی هم که مخاطب نداشته باشد مؤثر نخواهد بود. ما باید اول به فکر پیدا کردن مخاطب و ایجاد حس همسویی و همفکری در میان شرکت کنندگان باشیم. بر همین اساس باید ظلم هایی را که در نتیجه سیاست های اخیر امریکا بر ما رفته بازگو کنیم. خلاف هایی که امریکا در پیمان های چندجانبه انجام داده باید مورد تأکید قرار بگیرند و من فکر می کنم باید لیستی از این اقدامات آنجا بازگو شود.
موضوع برجام در این لیست به نظر شما باید چه اولویتی داشته باشد؟
به نظر من اگر ما زیاد روی برجام تأکید کنیم به صورت پاشنه آشیل و نقطه ضعف ما در خواهد آمد. بر همین اساس من توصیه می کنم در این نطق به موضوع برجام خیلی گذرا و در کنار مسائل دیگر اشاره شود. امریکا جز برجام خیلی از پیمان های دیگر را نقض کرده؛ علیه چین اقدام کرده، علیه اتحادیه اروپا حرکت کرده، علیه پیمان پاریس حرکت کرده. اینها باید توسط آقای روحانی لیست شوند. اینها کمک می کند که دنیا از ما تصویری دریافت کند که نه فقط نگران منافع خود در برجام بلکه بیشتر از آن نگران منافع و تعهدات بین المللی و جهانی هستیم. علاوه بر اینها موضوعات مختلف بین المللی و منطقه ای مثل مسأله یمن، بحرین، سوریه، فلسطین، نقض حقوق بشر امریکا، مداخله در دیگر کشورها و امثال اینها هم باید مورد اشاره قرار گیرند. ایران باید در این نشست از خود چهره یک بازیگر متعهد، صلح طلب و البته نگران در سطح جهانی را نشان دهد و بسازد.
قسمت مهمی از برنامه های حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به دیدارهای دو جانبه در حاشیه این مجمع بر می گردد. شما گفتید بهتر است مسائل ملی خودمان مثل موضوع سرمایه گذاری و امثالهم را در نطق رئیس جمهوری بازتاب ندهیم. فکر می کنید این دیدارها جای طرح مسائل باشد؟ اساساً معتقدید این بخش از حضور ما در سازمان ملل باید چگونه مدیریت شود؟
گفت و گوها و دیدارهای دو جانبه باید تکمیل کننده پازل نطق رئیس جمهوری در مجمع عمومی باشند که به نظرم باید بسیار هدفمند باشند. من معتقدم 10 تا دیدار هدفمند و برنامه ریزی شده بسیار بهتر و مؤثرتر از 50 تا دیدار بی برنامه است. مخصوصاً در این قسمت از پازل حضور ما در نیویورک باید دیدارهایی گنجانده شوند که به هر دلیل در ایران یا در طول سال و خارج از مجمع عمومی امکان آنها مهیا نیست. ما کشورهایی را می توانیم در حاشیه مجمع عمومی ملاقات کنیم که فعلاً شرایط دیپلماتیک و عمومی نه برای سفر مقامات ما به آنجا مهیا است و نه برعکس. یعنی اگر سفری انجام شود احتمالاً هزینه ساز خواهد بود. در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ما اصلاً نباید این کشورها را فراموش کنیم، خصوصاً اینکه تقریباً تمام این کشورها از کشورهای قدرتمند و مؤثر دنیا هستند. الان مثلاً کشورهای مهم اروپایی از سیاست های ترامپ واقعاً رنجور هستند و باید آنها را از همین منظر طرف گفت و گوی خود در این سفر قرار دهیم. در کنار اینها هم همسایگان ایران و چند کشور از مناطق مختلف جهان مثل آفریقا، آسیای دور، آسیای میانه و بخش های دیگر امریکا را باید مد نظر قرار دهیم برای تأثیر گذاشتن. در کنار این تدبیر کردن برای ایجاد لابی با گروه های مختلف امریکایی هم باید مدنظر باشد که از قبل باید برای آن برنامه ریزی مشخص داشته باشیم. از رسانه ها و نخبگان و اندیشمندان گرفته تا گروه های دینی و مذهبی.
درباره مسأله سرمایه گذاری و مسائل دیگر ملی ما که گفتید بهتر است در نطق آقای روحانی قرار نگیرند، آیا دیدارهای دوجانبه جای خوبی برای طرح آنها هستند؟
بستگی دارد. ما باید از تریبون سازمان ملل و فرصت مجمع عمومی بیش از هر چیز بهره سیاسی ببریم. چون مثلاً شاید در مجمع عمومی درباره سرمایه گذاری و اقتصاد حرف بزنید، قطعاً صاحبان صنایع در کشورها به این موضوع گوش می کنند اما در موقع تصمیم گیری به اطلاعات، سیاست ها و برنامه های دولت های خودشان رجوع می کنند. آنجاست که مسأله سیاسی مهم می شود. بنابراین ما باید در این نشست و فرصت زمانی نسبتاً اندک در جهت زمینه سازی های سیاسی حرکت کنیم و این فرصتی نیست که بتوانیم به مسائلی چون همکاری های اقتصادی بپردازیم. اینجا باید مسیرهایی را باز کنیم که بعداً در آنها سیاست ها و برنامه های خود در حوزه های مختلف و از جمله اقتصاد را جلو ببریم. ما در نیویورک باید همگرایی ها و نزدیکی هایی در حوزه سیاست ایجاد کنیم که بعداً در حوزه اقتصاد نتیجه خود را نشان دهند. به نظر من مجمع عمومی سازمان ملل جای مناسبی برای مذاکرات اقتصادی و طرح مسائل مربوط به آن نیست. ما باید در این فرصت انگیزه سازی کنیم در کشورها برای همکاری های بعدی.
برخی اعتقاد دارند سفر امسال در قیاس با سفرهای مختلف سال های قبل رئیس جمهوری به نیویورک به دلیل شرایطی که شما به بخشی از آن اشاره کردید، می تواند مهم ترین سفر آقای روحانی باشد. حتی مهمتر از سفر سال 92 که در آن اولین گام های ناظر به انعقاد برجام برداشته شد. شما این نظر را قبول دارید؟
این سفر قطعاً سفر بسیار بسیار مهمی است. یعنی شاید از مهم ترین حضورهای ایران در مجمع عمومی سازمان ملل باشد. درجه اهمیت آن را اما برنامه ما برای این سفر تعیین می کند که بعد از آن با توجه به مجموعه اقداماتی که انجام گرفته چه تغییرات یا چشم اندازهای جدیدی ایجاد شده است. یعنی درجه اهمیت این سفر بعد از پایان آن و ناظر به مجموعه اقدامات هیأت ایرانی مشخص خواهد شد. بر همین اساس است که می گویم باید همه چیز حساب شده باشد. نباید در نطق آقای روحانی هر چیزی را بریزیم و از هر دری سخن بگوییم یا در دیدارها برنامه نداشته باشیم. من در سال های گذشته با دو نطق آقای روحانی خیلی همراه نبودم و احساس می کردم می شد با دقت بیشتری در تنظیم نطق استفاده بهتری از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل داشت. تهیه این نطق بسیار مهم است و معتقدم باید چیزهایی بگوییم که موضوع مهم دنیا باشد، نه فقط چیزهایی که موضوع مهم ما باشند. چون خیلی از چیزهایی که موضوع مهم دنیا است، موضوع مهم ما هم هست. با انگشت گذاشتن روی نیازهای جامعه جهانی می توانیم برگ برنده خود را به دست بیاوریم. موضوع مهم دیگری هم که هست این است که باید برای تأثیر بر افکار عمومی امریکا و دنیا هم از طریق حضور در مجامع مختلف، فرصت سازی کنیم. ما در کنار نطق مجمع عمومی و همین طور دیدارهای دیپلماتیک نباید ارتباط با افراد و گروه های مرجع در امریکا را هم از یاد ببریم.