برجام را پاره کن، پیشنهاد مذاکره هم بده!

پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط در حالی از سوی ترامپ مطرح می شود که در دوره روسای جمهوری پیشین آمریکا همین پیشنهادها با چاشنی خلف وعده و تحریم همراه بوده و تجریه تاریخی ما ثابت می کند که مذاکره بدون پیش شرط تنها یک بلوف سیاسی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در کنفرانس خبری روز دوشنبه در پاسخ به سؤال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تمایل دارد با «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران دیدار کند گفت: «من آماده ام با هر کسی دیدار کنم. من به ملاقات اعتقاد دارم.»

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه آیا پیش شرطی برای این دیدار دارد گفت: «هیچ پیش شرطی (ندارم). آن ها می خواهند با من دیدار کنند، هر موقع بخواهند (حاضرم).»[1]

این ها آخرین اظهار تمایل رئیس جمهور آمریکا برای برقراری رابطه با ایران است؛ اما برای شناخت دقیق تر مذاکرات پیشین آمریکا و ایران باید جزییات برخی از مذاکرات قبلی ایران و آمریکا را مرور کنیم.1- دوره هاشمی رفسنجانی: مذاکره کن و به وعده هایت عمل نکن!

پس از رحلت امام خمینی(ره) و مقارن با ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی در ایران و بوش پدر در آمریکا، از سوی آمریکا پالس هایی برای تهران ارسال شد.

در زمان بوش پدر که یکی از دستور کارهایش را آزادی آمریکایی هایی که در لبنان توسط حزب الله به گروگان گرفته شده بودند، خوانده بود؛ آمریکا رابطه ای با ایران نداشت، بنابراین امکانی برای مذاکره بین طرفین وجود نداشت و به گفته «برنت اسکوکرافت» مشاور امنیت ملی آمریکا این کشور نمی خواست درباره گروگان ها مذاکره ای بکند.

بر همین اساس بوش با صدور یک بیانیه زیرکانه، ایران را تنها ابزار ممکن برای آزادی گروگان ها دانست. او در بیانیه اش آورد: «امروز آمریکایی هایی هستند که به خلاف میلشان در سرزمین های بیگانه به خاطر چیزی که مسئولش نیستند، نگه داشته شده اند. دراین باره می توان همکاری نشان داد و این همکاری تا مدت ها به خاطر آورده می شود.» بوش پدر در بیانیه اش تأکید کرده بود: «حسن نیت، حسن نیت می آورد.»

این بیانیه که حکایت از یک اقدام در برابر یک اقدام از سوی ایران داشت، توسط ایران دریافت شد و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت ایران خطاب به آمریکایی ها اعلام کرد: «ایران این آمادگی را دارد که با کشورهایی که آمادگی دارند سیاست برخورد مساوی و بدون باج خواهی و انحصارطلبی و توسعه طلبی داشته باشند، با این ها کار کند.»

اگرچه اظهارات طرف ایرانی از سوی آمریکا مورد توجه قرار نگرفت ولی پس از انتشار تصاویر یکی از گروگان های آمریکایی که به دار آویخته شده بود، رئیس جمهور آمریکا ناچار شد که به ایران متوسل شود. بوش پدر در اولین گام با خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل متحد تماس گرفت و از وضعیت گرو گان ها ابراز نگرانی کرد و گفت: «می تواند امتیازهایی به ایران بدهد. البته تا جایی که لزومی به مواجهه مستقیم با آن ها نباشد.»

دبیرکل سازمان ملل نیز «جیانی پیکو» را که از مشاورانش بود به ایران می فرستد. مأموریت پیکو این بود که رفسنجانی را به آزادی گروگان ها راغب کند. فرستاده آمریکا به ایران پس از ورود به تهران با «محمدجواد ظریف» دیدار می کند. پس از این دیدار، وی به همراه ظریف وارد دفتر کار هاشمی رفسنجانی می شود. طرف ایرانی به جهت اینکه قصد داشته مذاکرات پنهانی بماند، حتی مترجم را هم از جلسه خارج می کند.

کمک به آزادی گروگان ها «بی اَجر» نیست

مشاور دبیرکل سازمان ملل در این جلسه به هاشمی می گوید: «رئیس جمهور آمریکا تقاضا کرده که به آزادی گروگان های آمریکایی در بیروت کمک کنید. البته این کمک بی اَجر نمی ماند.» هاشمی نیز پاسخ می دهد: «ما اولاً نمی دانیم این گروگان ها در لبنان هستند یا خیر؟ اما اگر آمریکایی ها حسن نیتشان را نشان دهند و مطمئن شویم جدی هستند و اگر کاری از دست ما ساخته باشد، هم به خاطر لبنان و هم مسائل انسانی این کار را خواهیم کرد؛ اما بدین شرط که آمریکا در مسئله جنگ ایران و عراق در تعیین متجاوز و خسارت ها، بی طرفانه عمل کند و از سیاست های خصمانه اش در قبال ایران دست بردارد.»

پس از آن رئیس جمهور وقت ایران، محسن رضایی را می خواهد و از او می خواهد که موضوع را بررسی کند که می تواند در این زمینه کاری انجام دهد یا نه. محسن رضایی نیز یکی از فرماندهان سپاه را به لبنان می فرستد تا با اعضای بلندپایه حزب الله برای آزادی گرو گان ها مذاکره کند. این گفت و گوها به نتیجه نمی رسد اما رضایی به آن فرمانده دستور می دهد که تا زمان آزادی گروگان ها در لبنان بماند. سرانجام، پافشاری ایران اثرگذار می شود و مقامات حزب الله، آزادی گروگان ها را می پذیرند و ظرف دو ماه و نیم بعد گروگان ها «یکی یکی» آزاد می شوند.

پس از آزادی گروگان ها، ایران در انتظار مشاهده حسن نیت طرف غربی و همان «اَجری» که بوش پدر (رئیس جمهور وقت آمریکا) وعده داده بود، می ماند اما پس از گذشت مدت ها خبری از طرف آمریکایی نمی شود لذا مقامات ایرانی با دبیرکل سازمان ملل تماس می گیرند که چرا خبری از تحقق وعده بوش پدر نشد؟

مقامات ایرانی که در داخل کشور نیز به شدت به جهت کمک برای آزادی گروگان ها و عدم دریافت امتیاز از آمریکایی ها تحت فشار بودند، با پیکو، همان فرستاده دبیرکل سازمان ملل به تهران تماس می گیرند که چرا آمریکا نامه تشکر نمی فرستد؟

جان پیکو نیز به گوش مقامات آمریکایی می رساند: «ایرانی ها منتظر یک حرکت از طرف آمریکا هستند. باید منصف باشیم، چون من به آن ها قول دادم.»

خلف وعده آمریکا

پس از تلاش های ایران برای دریافت پاسخ، برنت اسکوکرافت با اعضای شورای امنیت ملی آمریکا جلسه می گذارد و پس از جلسه تصمیم گرفته می شود که آمریکا به زیر میز توافقات فی ما بین تهران-واشنگتن بزند. آنان به بهانه انجام حرکت های تروریستی از جمله ترور مخالفان حکومت و همچنین فتوای چند سال گذشته امام خمینی(ره) درخصوص ارتداد سلمان رشدی، بهبود روابط را بسیار بسیار سخت دانستند و مدعی شدند که تهران عملاً به وعده هایی که پیش تر مبنی بر حسن نیت داده بود، عمل نکرد.

آمریکایی ها می گفتند: «ما گفتیم نشان دادن حسن نیت باعث حسن نیت متقابل می شود ، ولی نگفتیم اگر ایرانیان گروگان ها را آزاد کنند ، بدون توجه به باقی قضایا ، به این اقدام پاسخ مطلوب و مساعد می دهیم . ما گفتیم حسن نیت به دنبال خود حسن نیت می آورد . انجام دادن وقایع تروریستی دیگر ، تعریف آمریکا از حسن نیت نیست.»

پس از آزادی گروگان ها و رسیدن آن ها به واشنگتن، مقامات کاخ سفید سرخوش از یک معامله تمام برد و بی هزینه بودند اما اوضاع در ایران عکس آن بود چرا که به ازای آزادی گروگان های آمریکایی، هیچ امتیازی شامل حال ایران نشد و ما فقط یک پل برای رسیدن کاخ سفید به اهدافش شده بودیم.[2]

هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطراتش دراین باره نوشته است که «آقای [سیدحسین] موسویان از وزارت امور خارجه آمد، گفت: سفیر سوئیس -حافظ منافع آمریکا- آمده و پیامی از [جورج] بوش، رئیس جمهوری آمریکا آورده است. او در این پیام به طور خصوصی از کمک ما در آزادی [رابرت] پل هیل، گروگان آمریکایی تشکر کرده و گفته است که حافظ اسد [رئیس جمهور سوریه] به او اطلاع داده که ایران در این امر کمک مؤثر کرده است و نیز گفته اطلاعات آمریکا می گوید گروگان های ایرانی در دست مارونی ها، در همان روزهای اول کشته شده اند، ولی باز هم آن ها آمادگی دارند که پیگیری مسئله گروگان ها را ادامه دهند. گفتم به صورت شفاهی جواب بدهند که اگر زندانی های لبنانی از اسرائیل آزاد نشوند، مسئله گروگان ها احتمالاً پیچیده تر می شود». (خاطرات سال 69 هاشمی، ص 83)

سه روز بعد از این پیام تشکر، آمریکا از ایران می خواهد پیشنهاداتش را برای جبران لطفی که در قبال آزادی گروگان هایش در لبنان کرده ارائه دهد: «آقای [سیدحسین] موسویان از وزارت امور خارجه آمد. گزارش مذاکره با سفیر سوئیس، [حافظ منافع ایالات متحده]، درباره گروگان ها را داد و گفت: سؤال کرده که انتظار داریم چه اقدامی در مقابل آزادی گروگان ها انجام شود؛ پیشنهادهایی ارائه دادم». (خاطرات هاشمی، ص88)

فردای آن روز «فرانک رید»، دومین گروگان آمریکایی هم آزاد می شود، اما در رفتار آمریکا که گویا تشخیص داده اوضاع به سودش در حال تغییر است، نشانه هایی مبنی بر عدم وفا به عهد دیده می شود.

موضوعی که هاشمی رفسنجانی در خاطرات روز 10اردیبهشت 1369 این چنین روایتش می کند: «شب به خانه آمدم. در حالی که مشغول نوشتن خاطرات بودم، به اخبار بخش فارسی صدای آمریکا [VOA] گوش می دادم. خبر داد که دومین گروگان آمریکایی در لبنان، امشب آزاد شد. اظهاراتی شده که نشان می دهد، دولت آمریکا می خواهد تا پایان آزادی همه گروگان هایش، امتیازی ندهد. به نظر می رسد اگر چنین باشد، لبنانی ها آزادی گروگان ها را متوقف می کنند و آمریکا پشیمان می شود» (خاطرات هاشمی، ص 90 و 89)[3]

سال ها بعد از این ماجرا، هاشمی درخصوص آمریکا می گوید: «وقتی آمریکایی ها درست به وعده هایشان عمل نمی کردند، کار ناقص می ماند.»2- دوران خاتمی: اول تحریم کن بعد پیشنهاد مذاکره بده!

رابطه ایران و غرب در سال پایانی دولت هاشمی رفسنجانی به نقطه بحرانی رسید و سال75 از سال هایی بود که تهدید اوج گرفت. در این دوره نیز مانند همیشه کنگره سیاست های ضدایرانی را به شدت پیگیر بود. مهم ترین فعالیت ضدایرانی در این دوره تصویب قانون داماتو بود.

14 مرداد 75 «آلفونسو داماتو» سناتور جمهوری خواه آمریکا طرح جدیدی برای تحریم اقتصادی ایران به بیل کلینتون ارائه کرد. پس از تأیید کلینتون، کنگره نیز آن را تصویب کرد. براساس این طرح هر شرکت یا دولتی که بیش از 40میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کند، دچار مجازات اقتصادی آمریکا خواهد شد.

پیروزی اصلاح طلبان در دوم خرداد 76 از سوی آمریکایی ها مخالفت با نظام و آغاز راه جدید در ایران تفسیر شد. بیل کلینتون و مقامات آمریکایی از تمایلشان برای مذاکره و رابطه با ایران جدید گفتند. آلبرایت (وزیرخارجه وقت ایالات متحده آمریکا) به دلیل سرنگونی مصدق و کودتای 28 مرداد 1332 از مردم ایران عذرخواهی کرد؛ هرچند به سال های تلخ جنگ ایران و عراق و مسائل مهم دیگر اشاره نکرد. رئیس جمهور آمریکا نوروز77 را به ایرانی ها تبریک گفت، اما در همین دوره هم باز سیاست های ضدایرانی کنگره ادامه داشت و حتی رسماً در کنگره بودجه‎هایی برای براندازی و مخالفت با جمهوری اسلامی تصویب شد و طرح تحریم ایران که در سال 1996 تصویب شده بود 10 سال دیگر تمدید شد.[4]3- نامه های اوباما به رهبر انقلاب هم زمان با تحریم ایران

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1395 در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش بیان کردند: «چرا باید از دولت قبلی آمریکا تشکر کنیم، به خاطر تحریم های ضد ایرانی؟ به علت ایجاد داعش؟ به دلیل به آتش کشیدن منطقه در سوریه و عراق؟ و یا به علت نفاق و دورویی یعنی ابراز ارادت و همکاری در نامه خصوصی اما حمایت صریح و آشکار از فتنه پس از انتخابات 88؟»

سعدالله زارعی در همین باره می نویسد: باراک اوباما در طول دوره ریاست جمهوری خود چندین بار با رهبر انقلاب مکاتبه کرده و در آن ها تلاش کرده تا با کمک ایران گره های سخت سیاست خارجی آمریکا را باز کند و در عین حال در هر نامه تلاش کرده است تا کمک ایران به عنوان اولین گام برای اصلاح روابط ایران و آمریکا تلقی گردد.

نامه اول-1388: اولین نامه را باراک اوباما در اردیبهشت سال 88 نوشت و در آن از رهبر انقلاب خواسته بود که برای شروع فصل جدیدی از مناسبات بین ایران و آمریکا به واشنگتن کمک کند اما یک ماه بعد و پس از شروع فتنه 88، آمریکا یک بار دیگر از موضع مدعی ظاهر گردید و خواستار سرنگونی نظام جمهوری اسلامی شد!

نامه دوم-1391: اوباما یک بار دیگر در بهمن ماه سال 91 و در کشاکش مباحث هسته ای نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشت و در آن از آمادگی واشنگتن برای رسیدن به توافقی دوجانبه با تهران در پرونده هسته ای خبر داد ولی این بار نیز یک سال و نیم پس از صدور نامه، و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 92، از موضع مدعی وارد صحنه شد و ایران را متهم کرد که در تلاش برای تولید بمب اتمی است و از این رو غرب ناگزیر بر حجم و گستره تحریم ها علیه ایران می افزاید!

نامه سوم-1393: باراک اوباما سومین نامه را در اواسط سال 93 و در کشاکش دو بحث موازی خطاب به رهبر انقلاب ارسال کرد. یکی از این مباحث ناکام شدن آمریکا از ورود دوباره نظامی به فضای عراق به دلیل مخالفت جدی هم پیمانان ایران در این کشور و یکی دیگر مواجهه آمریکا با شروط اعلام شده ایران توسط رهبر انقلاب و پرونده هسته ای و مذاکرات ایران و غرب در این خصوص بود.[5]