اگر بر سر نمایشگاه کتاب باران بیاید، چه کنیم؟

شهر آفتاب، بزرگ ترین مجموعه نمایشگاهی در حومه تهران که سال گذشته برای اولین بار به عنوان محلی برای نمایشگاه کتاب انتخاب شد، اما اشکالات فراوانی در برگزاری و امکانات داشت، امسال هم محل برگزاری نمایشگاه کتاب است.

از اواخر سال ٩٤ که شهردار تهران به شکلی جدی با مسئله بازپرداخت بدهی های خود در شهرداری تهران روبه رو بود، برنامه فروش زیرمجموعه های اصلی و با بازده بالا در دستور کار قرار گرفته و در کنار فروش فروشگاه های شهروند، شهردار تهران تصمیم به پیش فروش بزرگ ترین نمایشگاه حومه ای تهران گرفت. البته این تصمیم باعث شد تأخیر چندساله در اجرای فاز اول این پروژه کنار گذاشته شده و در عرض چند ماه این مجموعه برای بزرگ ترین اتفاق فرهنگی کشور؛ یعنی نمایشگاه کتاب سال ٩٥ آماده شود.
پروژه شهر آفتاب که از ابتدای شروع به کار شهردار تهران قرار بود با مشارکت خارجی ها و شهرداری تهران در چند فاز اجرائی شود، مدت ها متوقف بود و اعتبارات آن در پروژه ها و برنامه های دیگر جابه جا می شد، در دوره ای کمتر از یک سال آماده شد تا قبل از تبدیل شدن به نمایشگاه تهران، به فروش برسد. شهرداری تهران این مجموعه نمایشگاهی را با چند هزار میلیاردی که رقم آن را تابه حال رسما اعلام نکرده اند، به فروش رساند و خیلی زود دولت هم پای کار آمد و این فضا را برای نمایشگاه کتاب تحویل گرفت، درحالی که همه مسئولان اجرائی در سال گذشته اعلام می کردند که این مجموعه هنوز آمادگی برای برگزاری نمایشگاه کتاب را ندارد. فروردین و اردیبهشت سال گذشته درحالی که شهردار تهران و مدیرانش به دنبال فروش پروژه معطل مانده و روی دست مانده خود بودند، بسیاری از متخصصان حوزه فرهنگ و کتاب این دغدغه را داشتند که فضای درنظرگرفته شده ظزفیت برای آن میزان میهمان داخلی و خارجی را ندارد و امکانات جنبی ایجادشده از سوی شهرداری کفاف نیازهای اصلی و زیرساختی را نمی دهد. باوجوداین تصمیم ها گرفته شد و شهر آفتاب محل نمایشگاه بین المللی کتاب سال ٩٥ شد. شهرداری تهران به جز سالن های اصلی چادرهایی را به جای سالن های اصلی اختصاص داد و اگر آن باران بهاری نمی آمد، کمبودها هیچ گاه خود را نشان نمی داد.
اما از آنجایی که بهار فصلی پیش بینی شدنی نیست، باران بهاری چنددقیقه ای، نمایشگاه کتاب را حسابی آب بندی کرد و شرشر آب از همه جای دیواره ها و سقف ها و ستون های سالن های اصلی به راه افتاد و غرفه های داخل چادرهای بیرونی دچار آب گرفتگی شدند. در فیلم ها و عکس های منتشرشده در همان بعدازظهر بهاری از نمایشگاه کتاب، غرفه های داخلی و خارجی ازجمله غرفه کشور روسیه - که میهمان ویژه نمایشگاه کتاب پارسال بود - در سالن ملل را آب گرفت و شهروندان و غرفه داران در گوشه ای پناه گرفتند. در بخشی دیگر از عکس ها و فیلم ها، غرفه داران سالن های انتشارات دانشگاهی تا مچ پا یا بیشتر در آب بودند یا روی میزها رفته بودند. اگرچه باران خیلی زود بند آمد و نیروهای شهرداری در فاصله کمی، آب گرفتگی را برطرف کردند، اما بسیاری از اشکالات باقی مانده و هنوز معلوم نیست در این یک سال هم حل شده باشد. مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری وقت شهردار تهران، سال گذشته در توضیح این شرایط به وجودآمده در نمایشگاه پس از باران، به «شرق» گفت: به این وضعیت آب گرفتگی نمی گویند، آبی در این غرفه ها جمع نشده است. او گفت که « ساختمان های نمایشگاه «نو» است و بسیاری از فضاها «آب بندی» نشده، درعین حال قوس های فلزی شیبدار این سقف ها جداره های باز داشته که موجب نفوذ آب شده است».
البته تنها آب گرفتگی داخلی، مشکل نمایشگاه کتاب سال ٩٥ در شهر آفتاب نبود و اگر مسئله دوربودن به مرکز شهر و وسایل نقلیه برای رسیدن به نمایشگاه را کنار بگذاریم، کم بودن فضاهای خنک و سایه و انتظار برای مخاطبان نمایشگاه که بسیاری از آنها از شهرستان ها بودند و به خصوص خرابی و قطع و وصل شدن برق و شبکه شتاب در بیشتر روزهای نمایشگاه، مخاطبان را اذیت کرده بود. شهرداری تهران از سال گذشته تاکنون برخی از اقدامات را در جهت کاهش اشکالات موجود در نمایشگاه انجام داده است که هماهنگی و تسهیل در تردد تا نمایشگاه از نقاط مختلف شهر یکی از این موارد بوده است.
مازیار حسینی، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران، با اشاره به جلسه ای ویژه با حضور پلیس راه، پلیس راهور تهران، معاون وزیر ارشاد، معاونان شهردار و مسئولان نمایشگاه اعلام کرده است که در میادین اصلی شهر اتوبوس هایی برای تردد به شهر آفتاب به صورت ویژه در نظر گرفته می شود. همچنین تصمیم گرفته شد که در مراکز دانشگاهی نیز سرویس های ویژه ای در نظر گرفته شود تا دانشجویان متقاضی حضور در شهر آفتاب بتوانند هرچه سریع تر در نمایشگاه کتاب حضور یابند.
سال گذشته یکی از مشکلات شهروندان و متقاضیان نمایشگاه، ازدحام جمعیت در چند ایستگاه اصلی منتهی به شهر آفتاب از جمله شهرری بود که تا روز آخر هم برطرف نشد، چراکه مترو تهران توان بیشتری برای پوشش قطارها و سرفاصله قطارها ندارد. برای سال جاری هم معاون شهردار مترو را یکی از اصلی ترین راه های دسترسی به نمایشگاه اعلام کرده که در خط یک مستقیما تا شهر آفتاب می رود، اما در مورد اینکه چه اقدامی برای کاهش ازدحام صورت می گیرد، صحبتی نکرده است. او درعوض از دانشجویان و دانش آموزان خواسته به جای روزهای تعطیل در روزهای وسط هفته که ازدحام کمتری دارد از نمایشگاه دیدن کنند.
مراحل اجرائی نمایشگاه سی ام کتاب که امسال با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» شروع به کار خواهد کرد، به زودی کلید می خورد. براساس جدول زمان بندی، تمامی سالن ها در تاریخ اول اردیبهشت ماه تحویل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد شد. پس از تحویل سالن ها به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مدت پنج روز تمامی نواقص احتمالی برطرف خواهد شد.
حسین صفری، مدیر کمیته اجرائی و رفاهی سی اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در نشست هماهنگی نمایشگاه کتاب اذعان کرده است: سال گذشته مشکلاتی در سالن های دائم و موقت وجود داشت که در این دوره از نمایشگاه، با همکاری معاونت ها و سازمان های تابعه ضمن ایجاد ۳۱ هزار مترمربع سالن موقت، تمام تمهیدات لازم برای امور تأسیساتی، دیتا، مخابرات و زیرساختی پیش بینی شده است. به گزارش «شرق» یکی دیگر از موارد دیده نشده در نمایشگاه سال گذشته شهر آفتاب، باوجود فضای مناسب، اختصاص فضایی برای حضور و استراحت میهمانان شهرستان های دیگر بود که گفته شده در سال ٩٦ این موارد اصلاح شده اند. این خبر را مهدی اسماعیلی راد، معاون اجرائی نمایشگاه سی ام کتاب، اعلام کرد. او گفت برخی فضاهای نمایشگاه نسبت به دوره گذشته افزایش داشته و فضای نمازخانه و استراحتگاه های بازدیدکنندگان نسبت به سال های قبل افزایشی درخور توجه پیدا کرده است.
به هر روی، شهر آفتاب با سفارش یا بدون سفارش شهردار تهران، فضایی نمایشگاهی در حومه تهران است که برای سال دوم مسئولان اجرائی آن را به عنوان فضایی مناسب برای نمایشگاه کتاب انتخاب کرده اند و این امیدواری وجود دارد از عملکرد سال گذشته تجربه و درس های لازم را گرفته باشند و نمایشگاه امسال که چشم بسیاری از جامعه هنری و ادبی به دنبال آن است، به اندازه کافی «آب بندی»شده باشد و به بهترین شکل ممکن برگزار شود.