چگونه در روز های کرونا فروش آنلاین را افزایش دهیم؟

یکی از شوخی های رایج اینترنتی مقایسه محصولات سفارش داده شده با محصولات دریافتی است. به خصوص در حوزه لباس که با توجه به عکاسی های حرفه ای، مدلینگ و البته اندکی کلاهبرداری چیزی که در اینترنت می بینید با چیزی که دریافت می کنید فاصله دارد.

اگر نگاهی به موفق ترین کسب و کار های چند سال اخیر ایران بیاندازید متوجه می شوید بیشتر آن ها در قالب یک بستر اینترنتی، کالا یا خدماتی را به مشتریان خود رسانده و در ازای آن پول دریافت می کنند. این مسئله تا همین چند سا پیش در بین ایرانی ها رایج نبود، اما از اسفند به این طرف اوضاع فرق کرده؛ کرونا باعث شده چاره ای جز خرید اینترنتی ندارند. پس اگر بعضی کسب وکار ها الان دارند برای خودشان دل می سوزانند و ناله می کنند حتما تقصیر خودشان است که نتوانسته اند در بخش فروش آنلاین راهکار هایی عملی دست و پا کنند. اگرچه هنوزم دیر نیست.

نتایج یک تحقیق روی گروهی نسبتا بزرگ متشکل از ۹۰۰ خریداران حرفه ای سایت های اینترنتی می تواند نکاتی پنهان از سلیقه خرید ایرانی ها در اینترنت را افشا کند. چیز هایی مثل اینکه کدام عوامل در خرید اینترنتی تاثیر گذارند و می توانند مشتریان بیشتری را به سمت این پلتفرم ها بکشند یا اینکه قیمت محصولات فروشگاه اینترنتی چگونه سنجیده می شوند. همچنین می توان به مواردی مفید که باعث وفاداری مشتریان شده اند یا به عاملی که باعث می شود او شما را به دوستان و آشنایان هم توصیه کرد دست پیدا کرد.

جامعه آماری چه کسانی هستند؟

جامعه آماری در نظر گرفته شده یک گروه حدود ۹۰۰ نفری هستند که تقریبا از همه گروه سنی نماینده ای در بینشان حضور دارد. هرچند نماینده های دهه ۳۰ تنها دو نفر هستند و البته با توجه به اینکه سن بالای ۷۰ سال دارند احتمالا به سراغ خرید آنلاین نخواهند رفت. در دهه های بعدی نیز جمعیت کمتری حضور دارند و بیشتر افراد شرکت کننده مخاطبان اصلی سایت های فروش آنلاین به حساب می روند. یعنی افراد متولد دهه ۶۰ و دهه ۷۰ که بازه سنی تقریبا ۲۰ تا ۳۶ سال را شامل می شوند. تعدا شرکت کنندگان مرد حدود سه برابر شرکت کنندگان زن است. همچنین تعداد مجردان نیز سه برابر افراد متاهل بوده و سهم بیشتری در آرای این نظر سنجی داشته اند. وزنه تحصیلات این جمعیت آماری بیشتر به سمت تحصیلات عالی سنگینی می کند. تعداد افراد کمتر از دیپلم تنها ۸۸ نفر است در حالی که جمعیت دیپلم چند برابر آن بوده و به ۲۶۳ نفر می رسد. در مقطع فوق دیپلم نیز دوباره شاهد کاهش هستیم تا اینکه در محله کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در مجموع شاهد ۴۰۰ نفر هستیم. یعنی تقریبا نصف جمعیت آماری در نظر گرفته شده. در مجموع می توان گفت: بیشترین نقش در این نظرسنجی بر عهده مردان مجردی است که تحصیلات عالی دارند و متولد دهه ۶۰ به بعد هستند.

کدام عوامل در خرید اینترنتی تاثیر گذارند؟

شاید فکر کنید بیشتر افراد از طریق گوگل به محصول خود می رسند و با خواندن اطلاعاتی در مورد آن محصول را می خرند. ولی در نتایج این تحقیق با جواب متفاوتی روبرو خواهید شد. ۳۰.۷ درصد از این گروه آماری، توصیه دوستان و آشنایان را مهم ترین عامل تاثیرگذار در خرید اینترنتی از یک فروشگاه اینترنتی می دانند. همانطور که پیش بینی می شود زان در این دسته سهم بیشتر از مردان را به خود اختصاص داده و حدود ۳۷ درصد آن ها با توجه به توصیه دوستان خرید می کنند. در حالی که مردان با حدود ۲۸ درصد سهم کمتری در این دسته بازی می کنند. ولی در مورد جستجوی گوگل مردان دست پیش را گرفته و با حدود ۲۰ درصد توانسته اند از خانم ها با حدود ۱۶ درصد جلو بیوفتند. معمولا بعد از خواندن اطلاعات هر محصول افراد به سراغ خواندن نظرات دیگران در مورد تجربه خرید می روند. ولی این امر چقدر روی خرید تاثیر گذار است؟ براساس این آمار حدود ۱۸ درصد از مشتریان این سایت ها براساس نظرات خریداران دیگر محصول را خریداری می کنند. تبلیغات هم از دیگر عواملی است که ممکن است مخاطبان زیادی را وسوسه کند تا محصولی را به صورت اینترنتی بخرند. ولی با توجه به نظرسنجی این روش خیلی رو خانم ها جواب نداده و تنها حدود ۹ درصد از آن ها را به سمت خریدن می کشاند. در حالی که حدود ۱۴ دردصد مردان از این روش جذب خرید می شوند. شبکه های اجتماعی با اینکه سهم زیادی در اینترنت گردی ما دارند، ولی در خرید اینترنتی ضعیف تر از بقیه عوامل ظاهر شده و تنها ۱۲ درصد مخطبان جامعه آماری ما را به سمت خرید اینترنتی کشانده اند. ایمیل های تبلیغاتی و دیگر روش ها هم کمتر از چهار درصد نقش داشته و به نظر می رسد اصلا نباید سراغ آن ها بروید.

قیمت محصولات فروشگاه اینترنتی چگونه سنجیده می شود؟

در چند سال گذشته مثل قارچ فروشگاه اینترنتی در اینترنت سبز شده و هرکدام با اعلام اینکه بهترین قیمت را در اختیار مشتری می گذارند می خواهند جنس خود را بفروشند. در این بین گسترش فروشگاه های اینترنتی و تنوع محصولات و قیمت های موجود، باعث شده تا انتخاب بهترین محصول با مناسب ترین هزینه برای کاربران و علاقه مندان خرید های اینترنتی تبدیل به چالشی جدید گردد. چالش که معمولا مشتریان از دو روش کلی آن را حل می کنند. یا قیمت فروشگاه را با فروشگاه های اینترنتی دیگر مقایسه کرده و یا به دل بازار زده و از فروشندگان قیمت ها را جویا می شوند. با توجه به این نیاز حتی سایت هایی ساخته شده اند که با بکارگیری موتور جستجوی هوشمند، اطلاعات مربوط به کالا های موجود در فروشگاه های اینترنتی معتبر را جمع آوری کرده و به این ترتیب امکان مناسبی در اختیار کاربران ایرانی قرار می دهند تا با مقایسه اطلاعاتی همچون مشخصات فنی و قیمت کالاها، محصول مورد نظر خود را در بین فروشگاه های اینترنتی، با مناسب ترین قیمت و شرایط مورد نظر بیابند. از بین افراد جامعه آماری حدود ۸۲ درصد زنان قیمت محصولات اینترنتی را با قیمت بازار مقایسه کرده و تنها حدود ۱۷ درصد سراغ فروشگاه های اینترنتی دیگر می روند. با کمی اختلاف حدود ۷۲ درصد مردان از بازار استفاده کرده و تعداد بیشتری از آن ها یعنی حدود ۲۷ درصد از طریق مقایسه نتایج اینترنتی قیمت مناسب را پیدا می کنند.

مهم ترین عامل تکرار خرید یا توصیه کردن یک فروشگاه چیست؟

یکی از شوخی های رایج اینترنتی مقایسه محصولات سفارش داده شده با محصولات دریافتی است. به خصوص در حوزه لباس که با توجه به عکاسی های حرفه ای، مدلینگ و البته اندکی کلاهبرداری چیزی که در اینترنت می بینید با چیزی که دریافت می کنید فاصله دارد. همین امر باعث شده تا حدود ۳۷ درصد کل پاسخ دهندگان تطبیق کامل محصول سفارش داده شده با محصول دریافتی را مهم ترین عامل تکرار خرید از یک فروشگاه اینترنتی بدانند و آن را به دوستان و آشنایان خود توصیه کنند. این مسئله برای مردان مهم تر بوده و حدود ۴۱ درصد از آن ها آن را مهم ترین عامل دانسته اند. در رتبه بعدی خدمات پس از فروش مناسب قرار گرفته است. خدماتی مثل بازگشت کالا، امکان تست کردن و ... که قرار است مشکلات خرید اینترنتی را برطرف کنند. در جامعه آماری مورد نظر حدود ۲۷ درصد از افراد بسیار به این مسئله اهمیت می دهند. خوشقولی هم امر مهم دیگری محسوب می شود که ممکن است به یک کسب و کار اینترنتی ضربه بزند.

به عنوان مثال وقتی می توانید با صرف مدت زمان کوتاهی خودتان به مغازه رفته و خرید کنید چرا باید مثلا دو روز منتظر تحویل بسته بشوید. این مسئله در رده سوم قرار گرفته و برای خانم ها با ۱۶ درصد مسئله بسیار مهمی در تکرار خرید محسوب شده است. بسته بندی مناسب محصول نیز از دیگر عواملی است که خانم ها توجه زیادی با آن داشته اند. زیرا حدود ۱۵ درصد آن ها این مسئله را مهم ارزیابی کرده در حالی که تنها حدود ۱۰ درصد مردان این مسئله برایشان مهم بوده است. برخورد مناسب کسی که جنس را تحویل می دهد نیز با حدود چهار درصد در رتبه آخر نظرسنجی قرار گرفته است.