گزینه های جانشینی پراید؛ شاه مرده بازار خودرو

سایپا آب پاکی را روی دست همه ریخت و خبر داد که جز ساینا، کوییک، تیبا و شاهین هیچ گزینه ای برای جانشینی پراید ندارد منتهی ما یک پیشنهاد اضافه داریم.

گرانی بیداد می کند و خودروسازان هم آن توان فنی و مالی را که در برند های خارجی سراغ داریم، برای تولید یک محصول جانشین ندارند؛ بنابراین پراید خواهد مرد. پرونده این اتومبیل کره ای با انبوهی از اتهامات و انبوهی از مزایا و معایب در نیمه اول سال ۱۳۹۹ بسته خواهد شد تا جای این یار قدیمی جاده های کشور را کثیری از برادرانش بگیرند. طبق آنچه قائم مقام سایپا گفته، پراید از خط تولید خارج خواهد شد تا محصولاتی نظیر تیبا ۲ و صندوقدار، کوییک و ساینا در دامنه قیمتی بالاتر و تیراژ گسترده تر به دست مشتریان برسند.

پیام این اعلام نظر این است که بعد از سلطه ۲۵ ساله پراید کره ای بر بازار خودرو کشور، قرار نیست محصولی جانشین این خودرو شود و مصرف کنندگان برای داشتن یک خودرو صفر کیلومتر، مجبور به پرداخت بالاتر هستند. سایپا که بزرگترین خودروساز کشور است از مدتی پیش مدل ۱۱۱ پراید را از خط تولید خارج کرده و سری ۱۳۱ را نیز در صف خروج از کارخانه قرار داده است. به این ترتیب مشتریان سایپا می مانند و یکی از این پنج+یک خودرو که در ادامه به آن ها و تریم های مختلف شان می پردازیم. خودروسازان البته نباید فراموش کنند که بی توجهی به ۷۵ درصد از مشتریان بالقوه بازار که توان پرداختی در محدوده کمتر از ۵۰ میلیون تومان دارند، مصداق بارز پذیرش شکست است؛ بنابراین باید از همین امروز در یک برنامه فورس ماژور سراغ ایده هایی بروند که به تولید یک خودرو ارزان و کوچک، اما کم مصرف و نسبتا ایمن بروند که در تیراژ بالا قیمتی مناسب داشته باشد. تا ان زمان این شش محصول می توانند گزینه های جانشینی شاه مرده بازار خودرو ایران باشند!

اول یک پیشنهاد از بازار کارکرده ها!

بازار ایران تشنه خودرویی در این ابعاد با قیمتی کمتر از ۳۰ میلیون تومان است و اینجا فرصتی برای به چالش کشیدن صنعت خودرو ملی است. آیا خودروسازی نیست که به این نیاز خریداران پاسخ دهد و خودرویی کوچک با قیمت ۳۰ میلیون بسازد که با اندکی ایمنی، برای عبور و مرور روزانه با هزینه ای اندک راهگشا باشد؟ خب تا ان زمان باید به پی کی نیو فکر کنیم که یک سوپرمینی واقعی است. خودرویی که اگر کابینش اندکی اصلاح شده بود یا ایمنی اش تقویت می شد، همچنان می توانست در بازار کشور نقش آفرینی کند.

نیو پی کی در بدو ورود به بازار وقتی پراید ارزان ترین محصول بازار کشور بود، به امپراتوری اش خاتمه داد و در قیمتی به مراتب کمتر، مورد توجه خریداران قرار گرفت. متاسفانه، اما بهبود نیافت و سازمان استاندارد مانع تولیدش شد تا رنو ۵ در آخرین پرده، با بهترین فیس لیفتی که در ایران به خود دیده بود، بازار را برای همیشه ترک کرد. این فیس لیفت گرچه در نمای جلو تفاوت چندانی با رنو ۵ ندارد، اما دستاورد هایی هم برای خریداران به همراه داشته است. مثلا استفاده از چراغ ها، در صندوق و سپر های جدید که نمای عقب را متفاوت ساخته یا گلگیر های پف آلودی که شخصیت قوی تری به پی. کی بخشیده، زمینه ارتقا خودرو را فراهم کرده است. اما هرچقدر از محاسن نیو پی کی بگوییم نباید مشکلات این خودرو از جمله داشبورد قدیمی و کیفیت نازل کابین خودرو را از یاد ببریم.

مواردی که در کنار صندلی های نه چندان راحت خودرو از بزرگترین مواردی است که از سوی مالکان پوئن منفی دریافت کرده است. همچنین کمبود لوازم تزئینی بدنه از معایب این خودرو چابک و شهری است. خریدارانی که از صدای زیاد، عدم تعادل خودرو یا لرزش های گاه و بیگاه بدنه گلایه دارند، لازم است در انتخاب لاستیک دقت کنند. کمی مواظبت و توجه به این نواده رنو ۵ می تواند برای آن ها که نمی خواهند بیش از ۲۰ یا ۲۵ میلیون پول بابت یک خودرو پرداخت کنند، محصولی قابل اعتماد را به ارمغان اورد. پس این از گزینه کارکرده.

و اما پنج گزینه صفر کیلومتر...

این ها همگی خودرو هایی هستند که به نوعی با پراید و پلتفرم این محصول در ارتباطند و از شاهین که موتور تیبا سود می برد تا خود تیبا و کوییک که از موتور ارتقا یافته پراید سود می برند.

به جای ۱۱۱: تیبا ۲

ارابه ۱۰۰۰ کیلویی سایپا مهمترین جانشین پراید ۱۱۱ است و البته نسبت به این خودرو از طرح به روزتر، اتاق جادارتر و سواری بهتر برخوردار است. البته بهای این بهتر بودن پرداخت ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان اضافه قیمت در مقایسه با کوچکترین عضو خانواده پراید است. کوچکترین خودرو جمع حاضر که در نمای جلو به محصولات لانچیا و در نمای عقب به خودرو های سئات اسپانیا شبیه است و محبوبیت بسیار بالایی در بازار ایران دارد. این خودرو که در انواع ساده و آپشنال با نام های پلاس و ... به دست مشتریان می رسد، اغلب برای خانواده های کوچک که نیاز چندانی به یک صندوق بار بزرگ ندارند، جذاب است. این خودرو به موتوری ۸۷ اسبی و ۱.۵ لیتری مجهز است و هم اینک نزدیک به ۵۹ میلیون تومان در کارخانه قیمت دارد.

به جای ۱۱۱: کوییک

با نیم نگاهی به طرح محصولات ب. ام؛ و و سوبارو، سعی شده خودرویی متفاوت از تیبا ۲ باشد و خب سازنده ایرانی تا حدی در این کار موفق بوده. تازه ترین کار سایپا روی تیبا ۲ است که با ری بج و بازطراحی نمای جلو، عقب، جانبی و کابین همراه شده و تصویری مدرن تر از محصول اقتصادی سایپا ارائه می کند. این خودرو که قرار است به برخی بازار های خارجی در شمال آفریقا و خاورمیانه صادر شود، در تیپ های مختلفی عرضه می شود که بالاترین آن ها پلاس اتوماتیک است. این خودرو طبق شنیده ها به زودی با فیس لیفتی مناسب در تیراژ بالا به بازار تزریق می شود. راست و دروغش پای برخی از رسانه های خودرویی!

به جای ۱۳۱: تیبا صندوقدار

دیگر وقت آن است که فیس لیفت شود، اما خب سایپا گویا علاقه ای به این کار ندارد. بعد از خانواده پراید پرفروش ترین خودرو سایپا است که طرح متفاوتی داشته و به استهلاک اندک و مصرف سوخت مناسب مشهور است. این خودرو ارزان ترین گزینه برای جانشینی پراید بوده که با پرداخت ۱۰ میلیون اضافه نسبت به سری ۱۱۱ قابل دسترسی است. قیمت تیبا صندوقدار حدود ۵۲ میلیون تومان است. این خودرو در بازار بهایی معادل ۸۰ میلیون تومان دارد.

به جای ۱۳۲: ساینا

خودرو خوبی است که اگر اندکی در بخش طراحی و به میزانی در زمینه کیفیت ساخت و پرداخت بهبود یابد، می تواند جانشین خوبی برای پژو ۴۰۵ باشد! ساینا در نسخه ساده و اتومات و البته به زودی نیوفیس تولید شده و گران ترین جانشین پراید تا زمان عرضه شاهین به بازار داخلی است. ساینا که حدود ۴.۲۵ متر طول دارد، قرار است با افزایش تیراژ به جانشینی مناسب برای سری ۱۳۱ تبدیل شود و در این مسیر مستقیما با پژو ۴۰۵ جدال خواهد داشت. قیمت این خودرو در کارخانه فعلا ۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است گرچه در دل مردم کوچه و بازار قیمت این خودرو از مرز ۸۸ میلیون تومان عبور کرده است!

اگر ثروتمند شدید: شاهین

نامش ما را یاد خودرو بیادماندنی رامبلر آمریکا می اندازد منتهی نکته جالب این است که شاهین امروزی با موتور توربو پراید از شاهین قدیمی با آن موتور قدیمی ضعیف تر و کندتر است! البته حسن شاهین تند رفتن نیست و سازنده آن را با هدف سرگرم ساختن خانواده های متوسط ایرانی طراحی کرده است. تصاویر مختلفی از تمرکز سایپا روی افزایش توان خود برای تولید شاهین دیده می شود و اخبار هم از عرضه قریب الوقوع این سدان ایرانی به بازار حکایت دارد. خودرویی که طبق شنیده ها بسته به تجهیزات و نوع موتور، احتمالا در نسخه پایه بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون قیمت خواهد داشت و برای کسب موفقیت نیاز دارد دنا و دنا پلاس را از میدان به در کند.