آفتاب

کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)اگر دنبال گیاه خاصی برای روز‌های زیبای کریسمس هستید، این گیاه متفاوت دقیقا همانی است که شما دنبالش هستید. کاکتوس کریسمس با نام علمی (Schlumbergera x buckleyi) برخلاف دیگر کاکتوس‌ها تیغ‌های تیز ندارد. ساقه‌های آن صاف، پرآب و به صورت تکه تکه است و بلندی هر شاخه تقریبا برابر با ۳۰ سانتی‌متر است.

کاکتوس کریسمس با نام علمی (Schlumbergera x buckleyi) برخلاف دیگر کاکتوس‌ها تیغ‌های تیز ندارد. ساقه‌های آن صاف، پرآب و به صورت تکه تکه است و بلندی هر شاخه تقریبا برابر با ۳۰  سانتی‌متر است. هرشاخه با بلندشدن  به صورت آویز می‌شود و به شکل چترمانند می‌شود. اندازه‌ی گیاهتان به اندازه‌ی گلدان بستگی دارد.

این گیاه در مقایسه با بقیه‌ی کاکتوس‌ها به رطوبت بیش‌تری نیاز دارد پس هر زمان که روی خاکش خشک شد به آن آب بدهید. اگر مدتی فراموش کنید که به آن آب بدهید، بعد از آب دادن، سریع به حالت عادی برمی‌گردد. آن را در نور مستقیم نزدیک پنجره بگذارید و احتمالا در فصل زمستان که روز‌ها کوتاه‌تر است و نزدیک کریسمس (ماه‌ دی و بهمن)  به گل می‌نشیند. اگر شرایط محیطی‌اش کاملا مناسب باشد در پاییز و بهار هم گل می‌دهد. کاکتوس کریسمس از نوع جنگلی است و به خاطر همین با شکل همیشگی کاکتوس متفاوت است.

گل‌های کاکتوس کریسمس به رنگ نارنجی، صورتی، قرمز یا سفید است و رنگ‌ آن بستگی به نوع گیاه دارد. کاکتوس کریسمس مثل بیش‌تر کاکتوس‌ها نسبت به شرایط نامساعد مقاوم است و به مراقبت زیادی نیاز ندارد.
وبگردی