آفتاب

با اسکینانتوس (گیاه رژ لب) بیشتر آشنا شویداسم علمی گیاه اسچینانتوس Aeschynanthus lobbianus و از خانواده Gesneriaceae می باشد.

گیاه رژ لب برای گلدان های آویز سبدی بسیار مناسب هستند و همچنین می توانید آن ها را در گلدان های چوبی قرار دهید اما باید مراقب باشید که گیاه دچار خشکی نشود. برگ های این گیاه نمای بسیار زیبایی به محیط خانه می بخشند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با گیاه ارکیده فیلیپینی (Medinilla Magnifica) و روش نگهداری از آن

گل ارکیده گلدانی، روش های مراقبت و نگهداری

انتهای این برگ ها شاخه های سبز رنگی وجود دارد که دورشان می پیچد . این گیاه می تواند در نور و رطوبت مناسب رشد خوبی داشته باشد و به آسانی رشد کند.
برگ های ضخیم و براق این گیاه حدود 5 الی 10 سانتیمتر هستند و می توانند ساقه ها را بپوشانند. جذابیت اصلی این گیاهان به گل هایشان مربوط می شود و رنگ روشن آن ها شبیه به قرمزی رژ لب می باشد.
اغلب رنگ گل های این گیاه قرمز است اما انواع نادری از این گل ها نیز هستند که به رنگ قرمز تیره، زرد یا شکوفه های مرجانی دیده می شوند.

انواع گل های اسکینانتوس / مراقبت از گیاه رژ لب در طول سال


مشخصات: اسم علمی گیاه اسچینانتوس Aeschynanthus lobbianus و از خانواده Gesneriaceae می باشد. این گونه بومی جاوه است و اغلب آن را به عنوان گیاه آویزی استفاده می نمایند. دارای برگهای تخم مرغی به رنگ سبز براق می باشد. ساقه های  رونده این گیاه به طول 30 تا 60 سانتیمتر میرسد. گلها در اواخر بهار ظاهر شده و به رنگ قرمز و به طول 4 سانتی متر است كه به صورت خوشه ای كنار هم قرار دارند. معمولا شاخه ها را پس از گل دادن به ارتفاع 15 سانتی متر از كف خاك قطع می كنند تا شاخه های جدید ظاهر شود. كاسبرگها لوله ای مانند و به رنگ ارغوانی مایل به قهوه ای می باشد. اسچینانتوس در طبیعت به صورت اپی فیت بر روی درختان زندگی می كند.

این گل ها در انواع مختلف با برگ های سفید یا کرمی و یا شکوفه های قرمز روشن دیده می شوند. انواع گل های هیبریدی نیز در این گیاهان دیده می شود و معروف ترین نوع گیاه رژ لبی، مونالیزا نام دارد.

گیاه رژ لب به عوض کردن گلدان ، حساسیت و واکنش خاصی نشان نمی دهد اما بهتر است که در فصل بهار یا تابستان، گلدان آن ها را عوض کنید، دقیقا زمانی که ریشه ها داخل گلدان را پر می کنند . وقتی که جای گیاه راحت تر باشد ، راحت تر از همیشه شکوفه می زند .

هرس کردن این گیاه بعد از گل دادن امری واجب است که در این مواقع می توانید یک سوم گیاه را برش دهید تا از پلاسیده شدن آن جلوگیری کنید و آن را به شاخه و برگ بیشتر تشویق کنید . گل ها در نزدیکی نوک ساقه رشد می کنند و بنابراین شکوفه های آن ها بیشتر می شود .

اگر رطوبت داخل منزل زیر 50 درصد است ، بهتر است که از یک دستگاه بخور نسبتا خنک یا معتدل یا یک ظرف آب با سنگ برای کنار گلدان استفاده کنید تا رطوبت هوا افزایش پیدا کند . اگر گیاه را در هوای بیش از حد گرم قرار دهید ، در نتیجه زودتر خشک می شود .

در زمستان به گیاه خود استراحت دهید . گیاه را کم کم برای سرما آماده کنید و نگران خشک شدن آن نباشید زیرا این یک فرآیند طبیعی برای رشد دوباره در فصل بهار و تابستان است . از کود دادن در این زمان خودداری کنید و آن را در یک محیط روشن قرار دهید و آن را از محیط های بسیار گرم مثل کنار بخاری دور نگه دارید و همچنین کنار در و پنجره نیز نگذارید که سوز سرمای زمستان، آن را اذیت نکند .

نور مخصوص رشد گیاه :

با خرید لامپ مخصوص رشد گیاه می توانید طول موج نور خورشید را برای گیاهانتان شبیه سازی نمایید و گیاهانتان را در محیط سرپوشیده ( آپارتمان , محل کار ) و فاقد نور خورشید نگه داری نمایید. حتی گیاهانی که نیاز به نور شدید برای پرورش دارند.


مراقبت:
این گیاه به نور متوسط تا زیاد هوای گرم، آبیاری متوسط، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك اسیدی نیاز دارد.
كود: از فروردین تا مهر ماه باید هر دو هفته یكبار، 3 گرم در لیتر كود برای این گیاه مصرف كرد.
خاك: دو قسمت خاك برگ یا پیت ماس یك قسمت ماسه و 1/6 قسمت كود دامی پوسیده، خاك مطلوب اسچینانتوس است.
ازدياد: این گیاه را می نتوان در تمام طول سال تكثیر كرد، البته در فصول بهار و تابستان ریشه دهی سریعتری خواهد داشت. برای تكثیر این گیاه بخشهایی از ساقه های رونده و بلند را جدا كرده و آنها را به قسمتهای 10-8 سانتیمتری ببرید تا به صورت قلمه های انتهایی ساقه و قلمه های ساقه ای درآیند. آنگاه انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هرسه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر با هر قلمه را در گلدانی دهانه 6 سانتیمتر حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه با پایه پیت بكارید. دقت كنید قلمه های انتهایی ساقه را از ساقه ای جدا بكارید تا گیاهان متعادل‌تری به دست آورید. خاك گلدان را خیلی خیس نكنید. قلمه ها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید تا میزان رطوبت را بالا ببرید. دمای محیط را در حدود 21 درجه سانتیگراد نگاه دارید. پس از حدود 6 تا 8 هفته كه قلمه ها به اندازه كافی رشد كردند. كیسه پلاستیكی را بردارید و آنها را در نور مناسب و كافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا به رشد ادامه دهد.

بیماری ها و آفت های رایج گیاه اسکینانتوس


این گیاه معمولا زیاد مورد علاقه آفت ها نیست اما می تواند قربانی حشرات خانگی شود و در معرض زنبور، عنکبوت و شته قرار بگیرد و همچنین می توانید از روغن نیم یا چریش برای درمان این آفت زدگی ها استفاده کنید که یک حشره کش طبیعی است و برای کودکان و محیط مضر نیست .
راحت ترین راه این است که این روغن را به گیاه اسپری کنید و همزمان با آن ، میزان خاک را نیز افزایش دهید که این روغن از هجوم حشرات جلوگیری می کند اما اگر می خواهید از شدت زیاد حشرات خلاص شوید و آن ها را کامل از بین ببرید ، باید در کنار این اسپری طبیعی از حشره کش های شیمیایی نیز استفاده کنید .
وبگردی