> پرسش و پاسخ
آفتاب
منابع
  انظباط و اخراج
آیا برنامه کمک به کارمند می‌تواند مشکلات اجرائی و انضباطی را حل کند؟
 فهرست پاسخ‌ها
موفقیت یک ریسک پنهان با خود دارد. عوامل تغییر با دست یافتن به نتایج درخشان طی یک تغییر مؤثر، دچار غرور و غفلت می‌شوند. آنها با اطمینان از اینکه عمل به سیاست‌ها و فرآیندهای جدید ادامه یافته یا طرح‌های تداوم کار تهیه شده است، پروژه را مورد بازبینی و بررسی قرار نمی‌‌دهند.
از طریق ارائه اهدافی گسترده‌تر برای حرکت پیوسته تغییر به‌ جلو، می‌توان مانع چنین لغزش‌هائی شد. این هدف‌های نو باید به‌روشنی به همه افراد اعلام گردد. پیشرفت کار باید پیگیری شود. در مراحل گذر در جریان تغییر می‌توانید به بررسری عملکرد کارمندان خود بپردازید. در این حد متوقف نشوید. نشست‌های مکرر داشته باشید و سخت بر روش ̎مدیریت از طریق سرکشی̎ برای آنکه دریابید افراد چگونه تغییر را اداره می‌کنند، متکی باشید. اگر با پرسنل، تداوم کار را دنبال نکنید، ناخواسته به آنها می‌فهمانید که تغییر اهمیت چندانی ندارد، و چه بسا کارمندان نیز به شیوه‌های قدیم بازگردند.
به‌منظور تداوم پیشروی با جریان تغییر، این سؤالات را از خود بپرسید:
۱. آیا همه سهامداران را از اقدامات عملی که به‌منظور تقویت روند تغییر صورت گرفته است، مطلع ساخته‌ام؟
۲. آیا سهامداران و مدیریت ارشد، از منابع تغییر اعمال شده، آگاه هستند؟
۳. آیا برای تقدیر از گروه به‌خاطر تلاش‌هایشان، مراسمی برگزار کرده‌ایم؟
۴. آیا برای مطالعه میزان پیشرفت و بهبود جریان کار، پیشقدم شده‌ام، (به‌طور خاص گروهی از اعضاء قدیم و جدید برای تعیین گام‌های بعدی عملیات اجرائی تشکیل داده‌ام)؟
۵. آیا اهداف جدید تاریخ‌های روشنی برای اجراء، دارند؟
برنامه کمک به کارمند برنامه‌ای با تأمین مالی شرکت است که برای کمک به کارمندان وضع شده و آنان را قادر می‌سازد با مشکلات شخصی که در بهره‌وری آنان اخلال ایجاد می‌کند، مواجه شوند. مشکلاتی از قبیل اعتیاد به الکل، دشواری‌های زندگی زناشوئی، افسردگی و دیگر ناراحتی‌های روانی. مشاورین، نه کارکنان شرکت بلکه طرف‌های قرارداد، (معمولاً متخصصینی که این خدمات را به چند سازمان ارائه می‌دهند) هستند.
مدیران باید آن‌گونه آموزش دیده باشند که بدانند چه زمانی مشاوره تخصصی براساس برنامه کمک، مورد نیاز بوده و پیشنهاد کنند تا کارمندان از این آموزش‌ها بهره بگیرند. در برخی موارد ممکن است شرکت استفاده از برنامه کمک به کارمندان را به‌عنوان بخشی از اقدام انضباطی الزامی نماید. به‌عنوان مثال، به فرد الکلی اجازه می‌دهند یکی از دو گزینه استفاده از برنامه کمک شرکت برای غلبه بر مشکل اعتیاد خود، یا اخراج شدن را، انتخاب کند.
برنامه کمک، سودمندی خود را در نجات بسیاری از افراد ماهر و باتجربه، به اثبات رسانده است، اما همیشه مؤثر واقع نمی‌شود. اگر دریافتید که عملکرد اجرائی کارمند با وجود تلاش‌های گسترده برنامه کمک همچنان پائین‌تر از حد استاندارد است. ضروری است او را اخراج کنید. در یک نشست با کارمند مزبور می‌توان آخرین اخطار را با این مضمون که تکرار واقعه انضباطی یا دیگر مشکلات اجرائی به اخراج او خواهد انجامید، به او ابلاغ کرد.
اغلب برنامه‌های کمکی فعالیت متخصصین زیر را در برمی‌گیرد:
متخصصین پزشکی: پزشکان متخصص به درمان مشکلات عمومی پزشکی یا اختلالات خاص می‌پردازند.
روانپزشکان: این گروه به‌طور تخصصی به مسائل روانی حاد و اختلالات عاطفی می‌پردازد.
روانشناسان یا متخصصین روان‌درمانی: این افراد به معالجه افرادی می‌پردازند که مشکلات عاطفی خفیف‌تری دارند.
مشاورین ازدواج یا درمان‌گرهای خانواده: این گروه متخصص، مشکلات زناشوئی و مراقبت فرزندان یا دیگر اعضاء خانواده را مورد تحلیل قرار می‌دهند.
مشاورین مالی: از آنجا که بیشتر نگرانی‌های مردم در ارتباط با پول است، مشاورین مالی می‌توانند به آنان اجراء طرح‌ها پرداخت وام و تنظیم هزینه‌ها و گذران با درآمد کنونی خود، کمک کنند.
کارمند، چه ارجاع به برنامه کمک کارمندی را بپذیرد یا نپذیرد، باید به‌روشنی بیان کنید که عملکرد اجرائی او باید بهبود یابد. برای پیشرفت کار اجرائی اهداف معین و دوره‌های زمانی خاص تدوین نمائید. در پایان، کارمند باید جلسه را با سه پیام شفاف ترک کند: ۱. شما نگران او و مشتاق کمک هستید؛ ۲. مشکلات موجود در کار او را تشخیص داده‌اید؛ و ۳. عملکرد اجرائی باید بهبود یافته، در غیر این‌صورت پیامد آن، اخراج خواهد بود.
چاپ  |  بازگشت