نوشته شده توسط & ثبت شده در سفر و اقامت.

آری سفر بستر سیر است، فرصتی برای «دیدن» و دیدن یعنی  تماشای خردمندانه .در سفر باید دست نگاه را گرفت و از چهار دیواری خود خارج شد، نگاه باید در وسعت خلقت  تماشاکردن را تمرین کند.

یک استان در دل هزار جزیره

گهواره تمدنی کهن ، بستر تضارب اندیشه های آزاد ، سرزمین رویش سه لوح تابناک با ریشه های  جاری در سال های قبل از میلاد و همراه با شاخ و برگ های پر طراوت ، بر موازین خردمندانه خردورزان این خاک.
آذربایجان غربی ، با قدمتی دو هزار ساله یکی از نامهای مشهور جغرافیای ایران است.
وسعت بی کرانه اش را باید با دریاچه ارومیه سنجید که آبهای سه استان در طول سال به این دریاچه می ریزند. اما گویی دریاچه با اقیانوس ها در پیوندی ناگسستنی ، بده و بستان دارد و این داد و ستد در عمق زمین و دور از چشم آدمیان صورت می گیرد که هیچگاه لبریز نمی شود و طغیان نمی کند .
آذربایجان مکان تولد زرتشت ، مکان عبادت پادشاهان ساسانی ، زادگاه تعدادی از شاعران بزرگ ایران ، دانشمندان و عالمان مذهبی می باشد.
در این منطقه بیش از هزار منطقه باستانی باقیمانده از اولین دوره های تمدن بشر وجود دارد که 200 اثر آن در شمار آثار ملی ثبت شده است.
خوب است بدانید وجود یک چهارم از تالاب های بین المللی کشور در آذربایجان غربی ، این منطقه را محل مناسبی  برای جذب گردشگر داخلی و خارجی کرده است به طوری که از 18 تالاب بین المللی کشور 5 تالاب در استان آذربایجان غربی واقع است که به لحاظ داشتن گونه های ارزشمند و منحصر به فرد پرندگانی چون درنا، پلیکان، فلامینگو و اردک سر سفید جاذبه های مناسبی را برای گردشگری فراهم کرده است.
در آذربایجان غربی 26 تالاب طبیعی وجود دارد که به لحاظ داشتن گونه های گیاهی و جانوری نقش مهمی در تنظیم و تلطیف آب و هوای منطقه ایفا می کنند و خاطره دیدار از استان را برای مسافران ماندگار می سازند.

جاذبه های طبیعی

دریاچه ارومیه
این دریاچه با داشتن آبی شور و تلخ در میان آذربایجان غربی و شرقی و در 20 کیلومتری ارومیه واقع شده است. این دریاچه 130 تا 140 کیلومتر پهنا و 40 تا 50 کیلومتر پهنا و 40 تا 50 کیلومتر طول دارد و 102 جزیره زیبای آن جایگاه گونه های مختلف حیوانی  و گیاهی محافظت شده می باشد.
این درباچه با سواحل و جزایرش از سوی سازمان یونسکو به عنوان یکی از پارک های بین المللی و ملی در جهان معرفی شده است.

غار ساهولان
این غار در 35 کیلومتری شمال شرقی مهاباد قرار دارد، یکی از مهمترین و بی نظیرترین غارهای طبیعی ایران است طول این غار بیش از 250 متر و عمق آن بین 11 تا 12 متر است. دو مخزن آب در این غاز هستند که به وسیله راهرویی به طول 40 متر و عرض 2متر به هم متصل شده اند.

آبشار شالماش
این آبشار در نزدیکی سردشت قرار دارد که با ارتفاع  ده متری از مقدار آب قابل توجهی برخوردار است. مناظر و درختان سبز اطراف این آبشار جایگاه زیبا و بی نظیری را به وجود آورده اند.

کاظم داشی
سنگ کاظم خان یا کاظم داشی  و یا قرار خرال ( به معنای مسکن چهل مرد) سفره ای سنگی است. این مکان یکی از سرچشمه های اصلی رود ارس به شمار می رود و یکی از جاذبه های توریستی آذربایجان غربی است که در صحرای بزرگ  بولاران واقع شده است. آبگیرهای اطراف آن سکونتگاه گونه های مختلف پرنده های مختلف در تمام فصل هاست.

دریاجه مارمیشو
این دریاچه طبیعی با وسعت 50000 کیلومتر مربع از چشمه های آب معدنی تشکیل گردیده که در 45 کیلومتری غرب ارومیه ، میان کوه ها و نزدیک مرز ایران و ترکیه قرار دارد.

جزیره قیون داغی
این جزیره با وسعت 3125 هکتار در دریاچه ارومیه، 30 کیلومتری بندر داشخان واقع است. این جزیره با داشتن آب قابل شرب و طبیعت زیبا ، جایگاه حیوانات وحشی نظیر قوچ ، میش و گوزن زرد شده است.

گردشگاه عمومی بند
رود زیبای چای که از ارتفاعات غرب ارومیه سرچشمه می گیرد، در نزدیکی روستای بند جاری است . این رود و مناظر زیبای اطرافش ، تفرجگاه زیبایی را برای عموم مردم به وجود آورده است.

۹ نظرات در مورد “یک استان در دل هزار جزیره”

 1. سعید

  سلام
  به عنوان یه ارومیه ای، از همتون دعوت می کنم حتما سری به آذربایجان غربی بزنید. مطمئن باشید اونقدر جای دیدنی داره که نتونید همه اش رو با یه نوبت سفر ببینید.
  هر سوالی هم داشته باشید، از من بپرسید و مشتاقانه کمکتون می کنم.
  ashegan.ir
  saeed.ashegan.ir
  talar.ashegan.ir

  پاسخ دادن
 2. محمد

  جالب بود ولی مناطق دیدنی شهرستان ماکو را معرفی نکردید . مشکلی که داریم نبود راه خوب و آمار تصادفات بالا در این استان است مخصوصاً مسیر مرند به ماکو درخواست دارم این مطلب به گوش وزیر راه کشور برسد تا فکری به حال طرح دوبانده شدن این مسیر بکنند.
  با تشکر فروتنی

  پاسخ دادن
 3. چرو سکالا

  این که دیدین وخیلی های دیگه قسمت هایی از کردستان بزرگ و کردستان ایران هستند که با تغيير اسم می خواهند کرد هارو کمرنگ کنن ………

  پاسخ دادن
 4. باب اسفنجی

  سلام دوستان .سال خوبی رو براتون ارزو میکنم
  امیدوارم تو سال93 به پاریس ایران (اورمیه)هم سفر کنین و از زیبایی های شهرمون استفاده کنین

  پاسخ دادن

نظر شما چیست؟

 • (منتشر نخواهد شد)