نوشته شده توسط & ثبت شده در خبر.

خبر مهم در ابتدای هفته‌ گذشته اهدای جایزه شیرین عبادی به محمد نوری‌زاد و جعفر پناهی بود که از مقامات آلمان دریافت کرده بود.
در اولین روز از هفته گذشته، خبرگزاری ایلنا مصاحبه‌ای با علی مطهری انجام داد و بر روی خروجی خود گذاشت. علی مطهری در این مصاحبه از آزادی بیان در جامعه، نگاه فرهنگی دولت احمدی‌نژاد و … سخن گفت.
در جلسه‌ای که شنبه هفته گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل داد، اعضای این مجمع حمایت خود را از توافق هسته‌ای تهران اعلام کردند.
گفتگوی خواندنی با محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز جزو داغ‌ترین خبرهای هفته گذشته بود. اهم صحبت‌‌های رضایی در مورد تاریخ جنگ و آزادسازی خرمشهر بود.
محمد خاتمی رئیس بنیاد باران، دوم خرداد را بازتاب اراده‌ی مردم دانست و تاکید کرد که خرداد، ماه مردم است و وقایع تاریخی خرداد ماه را در دوره‌های مختلف بررسی کرد. همچنین در آخرین روزهای هفته گذشته، حسین شریعتمداری برای تفهیم اتهام درباره شکایت خاتمی به دادگاه احضار شد و به پرسش‌های مربوطه پاسخ داد.
عبدالحمید ریگی، صبحگاه روز دوشنبه ۳/۳/۸۹ در محوطه زندان زاهدان اعدام شد. این خبر داغ‌ترین خبر هفته گذشته بود که بر روی خروجی تمامی خبرگزاری‌ها و سایت‌‌ها و وبلاگ‌ها رفت. این فرد شرارت‌های بسیاری را در سیستان و بلوچستان انجام داده بود. والدین همسر عبدالحمید ریگی، که دخترشان توسط شوهرش و با شلیک گلوله در خواب جان باخته بود در جمع خبرنگاران گفتند که این جنایتکار حتی برای خانواده خود نیز ارزشی قائل نبوده است.
پنج‌شنبه هفته گذشته جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عبدالمالک ریگی برگزار شد. در این جلسه معاون دادستان تهران خواستار اشد مجازات برای او شد و عبدالمالک ریگی از شاکیان پرونده درخواست بخشش کرد.
اواسط هفته گذشته، جعفر پناهی با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد.
محمدعلی ابطحی طی نامه‌ای که به رئیس قوه قضائیه نوشت، خواستار تعقیب قضایی و برخورد جدی با حمله‌کنندگان به وی که در آخرین روزهای اردیبهشت اتفاق افتاد، شد.
و آخرین خبر حوزه سیاسی در هفته گذشته انتخاب علی لاریجانی در سمت ریاست مجلس شورای اسلامی بود که با کسب ۲۱۴ رای برای سال سوم در این سمت ابقا شد.
در حوزه اجتماعی در هفته گذشته خبرهای گوناگونی منتشر شد که ازمهم‌ترین آنها می‌توان به پدیده‌ی گرد و غبار اشاره کرد که در دو هفته‌ی اخیر در مورد آن  بحث‌های گوناگونی مطرح شده است. قرار بود جلسه‌ای در مورد وضعیت اضطراری آلودگی هوای تهران برگزار شود که لغو شد و دلیل لغو این جلسه را اینکه وضعیت هوای تهران در شرایط بحران و اضطرار نبوده است دانستند. پدیده گرد و غبار باعث افزایش بیماری‌های تنفسی و قلبی شد و وزارت بهداشت توصیه‌های احتیاطی در مقابله با این پدیده را ارائه داد.
قصه طول و دراز سرقت مجسمه‌های پایتخت همچنان ادامه دارد. ماه‌هاست که از این سرقت بزرگ می‌گذرد اما هنوز عاملین آن پیدا نشده‌اند. رئیس پلیس آگاهی تهران از هنرمندانی که این مجسمه‌ها را ساخته‌اند درخواست کمک کرد.
مبحث برنج‌های وارداتی آلوده که چند ماهی است در جریان است بالاخره کمی سرانجام گرفت و اسامی برنج‌های وارداتی آلوده به فلز سرب اعلام شد.
طرح برخورد با مزاحمان نوامیس آغاز شد، طی این طرح خودروهای رانندگان بد‌حجاب‌ها توقیف می‌شود و به گفته سردار حسین ساجدی‌نیا، خودرو، حریم خصوصی افراد حساب نمی‌شود. طرح امنیت اجتماعی مراحل مختلفی دارد که هر کدام از آنها در زمان مشخص خود اجرا خواهند شد.
بیمه زنان خانه‌دار، چند سالی است که به دلیل کمبود اعتبار مالی به تعویق افتاده است. فعالیت‌های اخیر وزارت رفاه در این زمینه حاکی از آن است که زنان سرپرست خانوار پایان سال ۹۰ بیمه می‌شوند.
زلزله تهران! کلمه و واقعیتی دلهره‌آور که هر تهرانی با شنیدن آن احساس ترس و وحشت می‌کند. اینکه چه روزی و چه زمانی این زلزله می‌آید و آیا اصلا زلزله می‌آید؟ نظریات و پیش‌بینی‌های زیادی در این باره انجام شده و می‌شود اما واقعیت حکایت از آن دارد که پیش‌بینی دقیق و بی‌نقص این واقعه‌ی ‌هولناک به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

۲ نظرات در مورد “مهم‌ترین رویدادهای سیاسی و اجتماعی ۱ خرداد ـ ۷ خرداد”

نظر شما چیست؟

  • (منتشر نخواهد شد)